Lehto palaa Pyrintöön, Washington jatkaa

17.5.2007 Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on tehnyt sopimuksen viime kauden Uudenkaupungin Korihaissa palloilleen Antero Lehdon sekä loppukauden tamperelaisten paidassa loistaneen Eric Washingtonin kanssa. Washingtonin sopimus kattaa ensi kauden ja Lehdon sopimus on mallia 2+1.

184-senttinen ja 23-vuotias Lehto palaa Tampereelle hyvillä mielin, mutta pitää vuoden mittaista visiittiään Uuteenkaupunkiin opettavaisena - etenkin aikaa Jyri Lehtosen opissa.

- Lehtosen alaisuudessa harjoittelu opetti valtavasti. Hän kiinnittää harjoituksissa huomiota pieniinkin asioihin. Ehkä selvin ero on siinä, että peliini on tullut vähän enemmän järkeä mukaan, Lehto myöntää.

Antero Lehto oli vireessä Korihaiden karsintaotteluissa, joissa joukkue varmisti liigapaikkansa. Hän teki niissä keskimäärin 10,6 pistettä. Runkosarjan 44 ottelussa Lehdon keskiarvoiksi muodostui 6,2 pistettä ja 1,2 levypalloa.

Eric Washington tuli Tampereelle joulukuussa ja esitti Korisliigassa mainioita otteita - kuten kahden kauden NBA-kokemuksella ryyditetyltä pelimieheltä saattoi odottaakin. Monipuolinen ja kokenut Washington toi ryhtiliikettä Pyrinnön puolustuspeliin ja joukkue jopa voitti kahdeksan peräkkäistä liigaottelua vuoden alussa.

193-senttinen ja 33-vuotias Washington sijoittui Korisliigan pistetilastossa kolmanneksi 21,2 ottelukohtaisella keskiarvollaan. Hän oli tilastojen kymmenen parhaan joukossa myös kahden (59,1) ja kolmen pisteen (43,1) heittojen osumatarkkuuksillaan. Lisäksi Washington napsi 6,4 levypalloa ottelua kohden.

Panostuksia valmennukseen

Pyrintö on pitkään keikkunut Suomen pääsarjatasolla puolivälin alapuolella ja varsinkin budjetissa joukkue on jäänyt kilpailijoistaan jälkeen. Nyt seura on lähtenyt kehittämään toimintaansa ammattimaisempaan suuntaan ja sen tavoitteena on parantaa 20 prosenttia vuodessa kaikilla osa-alueilla, mukaan lukien talous.

Osa kehittämistä on valmennustiimin kasvattaminen, kun Juha-Petri Nieminen liittyy ryhmään mukaan päävalmentaja Jarmo Laitisen ja Ismo Niemen rinnalle. Niemisen vastuulla on myös Pyrinnön A-poikien valmennus.

Täysipäiväiseksi valmentajaksi siirtynyt Laitinen kaavailee ensi kaudelle useammalle nuorelle miehelle näytön paikkaa joukkueessa.

- Viikon verran ollaan jo harjoiteltu porukalla, jossa on kolmisenkymmentä kaveria ja heistä suurin osa A-ikäisiä. Ryhmä on jaettu kahtia ja toisessa ryhmässä on edustusjoukkueen miesten lisäksi A-poikien parhaimmisto. Ensi kaudella merkittävästi peliaikaa saa ainakin pari A-ikäistä kaveria, kaavailee Laitinen.Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
30.11.2023 12:20 Korisliiga

Ville Selkeelle 500 Korisliigan ottelua täyteen

Erotuomari Ville Selkee jakoi 500. kerran oikeutta miesten pääsarjaottelussa, kun hän tuomitsi keskiviikkona pelatun Tampereen Pyrinnön ja Kauhajoen välisen ottelun.

29.11.2023 20:29 Korisliiga

Kataja lunasti viimeisen lipun Suomen Cup -välieriin – Pyrintö yllätti Kauhajoen

Miesten Korisliiga-illan voitot merkittiin Tampereen Pyrinnölle, Kouvoille ja Kataja Basketille, joka ansaitsi samalla paikan miesten Suomen Cupissa.

28.11.2023 20:43 Korisliiga

Korisliigan kärkipäässä käy kova kuhina – Seagulls taivutti Korihait, mutta Nokia pysyy kannoilla

Miesten Korisliigassa otteluvoittoja keräsivät Helsinki Seagulls, BC Nokia ja Salon Vilpas.

27.11.2023 12:56 Korisliiga

Ville Karhu HBA:sta Kataja Basketiin

Joensuulainen Kataja Basket saa täydennystä miehistöihinsä. Seuran riveihin liittyy 19-vuotias Ville Karhu, joka on edustanut I Divisioona A:ssa pelaavaa Helsinki Basketball Academya (HBA) syksystä 2021.

25.11.2023 19:00 Korisliiga

Korihait epäsi Pyrinnöltä ensimmäisen vierasvoiton – Kataja ja Bisons kamppailivat kalkkiviivoille asti

Miesten Korisliigassa nähtiin kaksi kotivoittoa, kun Korihait ja Kataja Basket puolustivat onnistuneesti kotikenttiään.

24.11.2023 20:47 Korisliiga

Kobrat tyly vieras Nokialla – Mäntysen tehoilta ei riittänyt Seagullsia vastaan

Miesten Korisliigan otteluvoitot merkittiin Kobrille ja Helsinki Seagullsille.

22.11.2023 20:47 Korisliiga

Tyree Eady ratkoi voiton Vilppaalle virhevaikeuksien täyttämästä trilleristä

Miesten Korisliigassa Salon Vilpas taivutti Lahti Basketballin niukalla piste-erolla.

22.11.2023 20:45 FIBA Europe Cup

Katajalle avausvoitto FIBA Europe Cupin lohkovaiheen päätösottelussa

Suomalaisjoukkueiden tie FIBA Europe Cupissa päättyi keskiviikkona lohkovaiheeseen. Kataja Basket kaatoi slovakialaisen Levicen päätösottelussa. Kauhajoki puolestaan taipui kotikentällään kyproslaiselle AEK Petrolinalle.

22.11.2023 13:55 Suomen Cup

Naisten ja miesten Suomen Cupin Final Four -joukkueet selviävät marraskuun lopussa

Suomen Cupin huipennukseen selviytyy molempien sarjojen rankingin neljä parasta joukkuetta. Final Four -turnaus järjestetään 19.–21. tammikuuta Urhea-hallissa, Helsingissä.

21.11.2023 08:48 Korisliiga

Pyrinnön valmennukseen muutoksia: Tero Vasell päävalmentajaksi

Mollivoittoisesti Korisliiga-kauden aloittanut Pyrintö on tehnyt muutoksia valmennukseen. Viimeiset kolme kautta Pyrinnön päävalmentajana toiminut Miikka Sopanen on vapautettu päävalmentajan tehtävistä ja hänet korvaa joukkueen apuvalmentaja Tero Vasell.

18.11.2023 20:41 Korisliiga

Korihait juhlisti vanhoja mestareita voitolla – Kobrat vei derbyn nimiinsä

Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Seagulls, BC Nokia, Kobrat ja Korihait.

17.11.2023 21:00 Korisliiga

KTP vaisun alun jälkeen 24 pisteen voittoon – Pyrintö jumiutunut sarjataulukon pohjalle

Korisliiga-illan ainoa ottelu päättyi KTP-Basketin kotivoittoon.

15.11.2023 21:48 FIBA Europe Cup

Kauhajoki taipui loppuhetkillä Bundesliiga-joukkue Rostockille – Kataja ei onnistunut nappaamaan avausvoittoaan

Suomalaisjoukkueet pelasivat keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkojen viidennet ottelut. Ilta ei kasvattanut suomalaisjoukkueiden voittosarakkeita.

15.11.2023 20:41 Korisliiga

Teemu Suokkaan tehoilta johti Vilppaan voittoon

Salon Vilpas haki vierasvoiton Loimaalta. Teemu Suokas pommitti kaukaa ja jakoi ahkerasti syöttöjä.

14.11.2023 13:51 Pääjuttu

Jussi Laakso Saksan Bundesliigan Crailsheimin päävalmentajaksi

Korisliigan hallitseva vuoden valmentaja, viime keväänä Helsinki Seagullsin Suomen mestariksi valmentanut riihimäkeläislähtöinen Jussi Laakso, 47, on allekirjoittanut loppukauden kestävän päävalmentajasopimuksen Saksan Bundesliigaa pelaavan Crailsheim Merlinsin kanssa. Sopimus on Laakson ensimmäinen valmentajapesti Suomen ulkopuolella.

11.11.2023 20:13 Korisliiga

Fortsonilla ja Palmilla jyvä kohdallaan – alkukaudesta yskähdellyt Kauhajoki miltei 50 pisteen voittoon

Miesten Korisliigan otteluvoitot menivät tänään Kauhajoelle, Helsinki Seagullsille ja Kataja Basketille.

10.11.2023 22:30 Korisliiga

Both Gachin triplatupla johti Nokian voittoon – Korihait kaatoi KTP:n

BC Nokia ja Korihait saivat sarjapisteitä miesten Korisliigassa.

9.11.2023 12:40 Korisliiga

Kauhajoen Fortsonille sakkorangaistus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kauhajoen Courtney Fortsonille 500 €:n sakkorangaistuksen.

9.11.2023 12:00 Korisliiga

Lokakuun pelaaja Erik Sajantila: ”Joutuu kysymään itseltään, miten voisi auttaa joukkuetta enemmän”

Lahti Basketballin vaikeasta kaudenalusta huolimatta seuran riveistä on erottunut yllättäen tähdeksi syttynyt 22-vuotias Erik Sajantila. Hänet palkittiin lokakuun 2023 parhaana pelaajana.

8.11.2023 21:25 FIBA Europe Cup

Katajalle ja Kauhajoelle kirvelevät tappiot eurokentillä

Suomalaisjoukkueet taipuivat niukasti keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkovaiheen otteluissa. Kataja Basket hävisi kotikentällään lohkon kärkijoukkue Legia Varsovalle 85–89, kun taas Kauhajoki taipui jatkoajan jälkeen Jonavalle CBetille 94–98.

Näytä lisää vastaavia