2.3.2012 Joensuun Katajan laiturikonkari Sami Lehtoranta, 32, pelasi torstai-iltana uransa 500. pääsarjaottelun. Lehtorannan juhlaottelussa Kataja taipui Loimaalla Nilan Bisonsille pistein 86–88 (41–46).

Sami Lehtoranta pelasi torstaina jo 500. runkosarjaottelunsa pääsarjatasolla. Kuva: Tytti Nuoramo.
205-senttinen Lehtoranta on kautta aikain yhdeksäs pelaaja, joka on saavuttanut pääsarjaurallaan 500 runkosarjaottelun haamurajan. Lehtoranta on kerännyt kunnioitettavan uransa aikana 6677 pistettä (kaikkien aikojen 17.), 2762 levypalloa (12.), 716 syöttöä (18.) sekä 511 torjuntaa (2.). Pudotuspeliurallaan Lehtoranta on urakoinut 94 ottelua, joissa hän on heittänyt 1283 pistettä.
Yhden ottelun ennätyksekseen Lehtoranta on heittänyt 37 pistettä, ja parhaaseen kausikeskiarvoonsa hän ylsi 2006/07, jolloin hän upotti 17,8 pistettä ottelua kohden. Lehtoranta palkittiin keväällä 2007 liigan parhaana pelaajana (MVP), ja hän on myös kerännyt palkintokaappiinsa kolme Suomen cupin mestaruutta (2007, 2010, 2011), viisi SM-hopeaa sekä kaksi SM-pronssia. Ensimmäisen pääsarjaottelunsa Lehtoranta pelasi 16. helmikuuta 1996, jolloin hän edusti kasvattajaseuraansa HoNsUa vierasottelussa Kouvoja vastaan.
Miesten maajoukkueessa Lehtoranta on pelannut 90 ottelua ja heittänyt niissä 382 pistettä. Lehtoranta on myös pelannut 10 nuorten maaottelua, joissa hän on viimeistellyt 48 pistettä.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.