13.4.2005 Sparliigan runkosarjan voittanut Lappeenrannan NMKY pelaa ensimmäistä kertaa seuran historiassa finaaleissa. Lappeenrantalaiset varmistivat finaalipaikkansa kukistamalla keskiviikkona Joensuun Katajan vieraissa 85-75 ja katkaisemalla välieräsarjan voitoin 3-1. Vastus Lappeenrannalle selviää perjantaina, kun Pussihukat ja Porvoon Tarmo kohtaavat viidennen kerran.
Finaaleista on tulossa kahden ensikertalaisen yhteenotto. Pantteri-patsaan jahdissa on ensi kertaa niin LrNMKY kuin tuleva finaalivastus PuHu tai Tarmo. Keskiviikon neljännessä välierässä Tarmo tasoitti ottelusarjan vantaalaisia vastaan niukalla 78-76-voitollaan.
Tulipa Sparliigan finaaleihin Lappeenrannan pariksi kumpi tahansa käynnistyy loppuottelusarja ensi sunnuntaina (17.4.) Lappeenrannan kotikentältä. Runkosarjan voittajana LrNMKY omaa kotikenttäedun. LrNMKY pelaa kuitenkin normaalista kaavasta poiketen kotonaan avausfinaalin lisäksi mahdollisen neljännen sekä mahdollisen viidennen loppuottelun. Kyseiseen järjestelyyn on jouduttu turvautumaan Lappeenrannassa 21.-24.4. järjestettävän Teekkarilaulajien festivaalin vuoksi.
Helpolla ei Lappeenranta keskiviikkona urakastaan selviytynyt. Kataja piinasi sitä aina loppuhetkille saakka. Ratkaisevaan asemaan nousi Katajan saamat virheet ja Lappeenrannan vapaaheitot.
LrNMKY teki neljännessä välierässä yhdeksän pistettä Katajaa enemmän bonusviivalta. Katajan pelaajista virhetilit tulivat täyteen Sami Laaksoselta, Jyri Lehtoselta, Stephen Richiltä ja Teemu Siitoselta.
Kolmessa aiemmassa välierässä LrNMKY oli joukkueista se, joka oli turvautunut tulivoimaansa kaukoetäisyyksiltä. Keskiviikkona Kataja yritti puolestaan pommittaa Lappeenrannan kumoon, mutta kolmosten osumatarkkuus jäi 25,9 prosenttiin.
Lappeenrantalaisista Andre Foreman pussitti ex-seuraansa vastaan 25 pistettä ja vei 11 levypalloa. Jussi Kumpulainen kokosi 16 pistettä ja Chanan Colman sekä Pasi Riihelä 14 mieheen.
Katajan tehot lepäsivät tuttujen miesten harteilla. Llewellyn Smalley heitti 26 pistettä. Jyri Lehtonen säkitti 14, otti yhdeksän levyriä ja jakoi kuusi koriinjohtanutta syöttöä.
Kotivoitot jatkuivat toisessa välieräparissa, kun Tarmo vei kotiyleisönsä edessä keskiviikon neljännen välierän nimiinsä lukemin 78-76. Ratkaisu ottelupariin saadaan perjantaina, kun Pussihukat isännöi Tarmoa Myyrmäessä klo 18:30 alkaen.
Keskiviikon ratkaisuhetkistä ei jännitystä puuttunut. Tarmo johti ottelua kahdella pisteellä, kun PuHu pääsi yhdeksän sekuntia ennen loppua viimeiseen hyökkäykseensä. Vantaalaiset eivät kuitenkaan onnistuneet kaukoheittoyrityksessään.
Tarmo teki ottelussa upean nousun, sillä pahimmillaan se oli 15 pisteen takaa-ajoasemassa. Joukkueen kaukoheittopeli ei ottanut sujuakseen, mutta porvoolaisten onneksi kahden pisteen heitot suhahtelivat korisukan läpi sitäkin tarkemmin. Tarmon kakkosten onnistumisprosentti oli huima 79,4 (27/34).
Porvoolaisista työjuhta Mark Sweet nousi kentän ykköseksi nosteltuaan 19 pistettä. Hän sytytti taistelullaan Tarmon kirin ja käynnisti sen tekemällä puoliajan jälkeen seitsemän tärkeää pistettä. Petri Virtanen osui 18 pisteen edestä.
Pussihukista Timo Heinonen (15/5), Elias Kajander (14/3) ja Nanayaw Awuah-Addae (12/3) olivat parhaat.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.