LrNMKY haastaa Himikin Mustanmeren tuntumassa

21.2.2006 Koripallon Euroopan Challenge cupissa tiensä hienosti neljän parhaan joukkoon raivanneen Lappeenrannan NMKY:n urakka jatkuu entistäkin haastavampana tulevana torstaina Ukrainassa. LrNMKY kohtaa välierien ensimmäisessä osaottelussa Odessan kupeessa sijaitsevan Juzhnyn ylpeyden Himikin.

Namikan valmentaja Mika Turunen tietää tarkkaan, mitä Himikin 4200 katsojaa vetävässä loistohallissa on odotettavissa.

- Näkemäni nauhojen perusteella kovaa ja äärimmäisen fyysistä peliä. Tässä vaiheessa tavoitteemme ei voi olla kuitenkaan mikään muu kuin yltäminen haastajacupin finaaliin.

Ukrainan superliigassa kolmantena oleva monikansallinen Himik on vaikea, mutta ei suinkaan mahdoton kukistettava. Ei varsinkaan kahden ottelun yhteistuloksen perusteella.

- Joukkue on hävinnyt kotikentällään vain yhden europelin ja senkin alkulohkossaan neljällä pisteellä kovaa venäläisryhmää Ural Great Permiä vastaan. Toisaalta Himik ei ole pystynyt hakemaan vieraista ainuttakaan voittoa, silmäilee Turunen jo ensi viikon keskiviikon ja Lappeenrannassa pelattavan ratkaisevan toisen osaottelun suuntaan.

Himik loistaa tasaisuudella

Puolivälierissä kyproslaisen Apoel Nikosian kellistänyt Himik on loistanut lähinnä tasaisuudellaan ja ulkomaalaispelaajien voimin.

Serbivalmentaja Zvezdan Mitrovicin euronipusta löytyy ainoastaan kaksi ukrainalaista pelaajaa. Loput tulevat Yhdysvalloista, Serbia ja Montenegrosta, Kroatiasta, Latviasta, Valko-Venäjältä ja Itävallasta.

Espoon Hongankin aikoinaan eurokentillä kohdanneen Himikin tehomiehenä on haastajacupissa häärinyt 201-senttinen kroatialainen Dubravko Zemljik 17,6 pisteen ja 4,0 levypallon tehoilla. LrNMKY:n ykkösmies Pasi Riihelä on kerännyt vastaavasti kahdeksassa ottelussa tehot 19,6/8,0.

Zemljikin lisäksi Himikistä ovat yltäneet kaksinumeroisiin keskiarvoihin Itävallan passilla liikkuva 210-senttinen sentteri Aleksander Djuric ja hänen montenegrolainen kaimansa Subara. Molemmat ovat heittäneet ottelua kohden 12 pisteen saaliin.

Himikin jenkit, 187-senttinen pelintekijä Ricky Moore (7,3/3,8) ja häntä 11 senttiä pitempi Jarvius Glenn (2,0/1,5) eivät ole välttämättä pisteiden valossa isossa roolissa joukkueessaan.

- Himik sopii meille ainakin pituuden osalta hyvin. Heillä on yksi torni, eli Djuric, jota vastaan meillä on esittää kahdeksan senttiä pitempi Chris Christoffersen.  Loput Himikin pelaajat ovat lähinnä laitureita, joita meilläkin tunnetusti riittää, toteaa Turunen.

- Lähdemme toteuttamaan Ukrainassa omaa peliämme. Mutta kuten olen teroittanut, meidän pitää olla valmiita myös Himikin rumaan peliin. Ottelun tuomarit tulevat Liettuasta ja Turkista, joten tämäkin tuo oman värinsä otteluun. Puolivälieräottelu Unkarin Debrecenissä osoitti, kuinka kovaa eurokentillä saa pelata.

Henkistä vahvuutta eurokentiltä

LrNMKY lähtee Ukrainaan terveellä joukkueella, kun polvivaivoista kärsinyt kapteeni Andre Foremankin on palannut sopivasti ruotuun.

- Flunssaa ja pikkukolhuja, jotka kuuluvat urheiluun. Ei muuta, kuittaa Turunen joukkueensa terveystilanteen.

Turunen pyrki järjestämään Namikan faneille elämysmatkan Unkarin tavoin myös Mustanmeren tuntumaan, mutta tällä kertaa tehtävä oli mahdoton.

- Hiihtolomien aikoihin Finnairilta eikä Airproltakaan löytynyt yksinkertaisesti yhtään vapaata konetta vuokrattavaksi. Sääli sinänsä, sillä Ukrainan matkalle oli sitoutunut jo yli 120 lähtijää, vaikka emme olleet edes markkinoineet mahdollista matkaa.

- No, eiköhän nyt ole aika keskittyä valmentamiseen ja jättää nämä lentojärjestelyt muille, hymähtää Turunen.

LrNMKY lentää varhain keskiviikkoaamuna Helsingin ja Budapestin kautta Odessaan, josta on edelleen noin tunnin mittainen bussimatka pelipaikkakunnalle Juzhnyyn.

- Edessä on taas kokemus, joka tuo joukkueelle lisää henkistä vahvuutta. Näiden pelien ja ottelumatkojen jälkeen ei joukkuetta pienestä hetkauteta kotimaan sarjassa, vakuuttaa Mika Turunen.

LrNMKY on ehtinyt matkustaa haastajacupin merkeissä ennen Ukrainan reissua Islannissa, Latviassa, Hollannissa ja Unkarissa. Finaalipaikka tietäisi taas uusia tuttavuuksia joko Kreikan tai Venäjän suunnalla. Haastajacupin toinen finalisti jalostuu välieräparista Olympia Larissa-Ural Great Perm.

Asiat

 
19.12.2025 11:19 Strategia

Strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen – kuusi kehitysohjelmaa pyörähti käyntiin

Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.

18.12.2025 12:26 Pääjuttu

Lassi Nikkarinen siirtyy Hradec Kraloveen

Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

17.12.2025 21:50 Naisten Korisliiga

BC Nokialle kova vierasvoitto - HBA ja PeKa vahvoja paikallispeleissä

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.

17.12.2025 21:44 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 50

Aikuisten divareissa runkosarjojen puolivälit lähestyvät, kun syyskautta on jäljellä enää yksi kierros. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket jatkaa kärjessä, mutta sarja on erittäin tasainen. Miesten I divisioona B:ssa ei löydy tällä hetkellä Panttereille pysäyttäjää. Naisten divisioonassa Pyrintö Akatemia kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

16.12.2025 09:01 NBA

Jazz jatkoaikavoittoon Mavericksista – Markkanen 33 pistettä, 16 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.

15.12.2025 16:41 Erotuomarit

Suomen FIBA-tuomarit toimivat viikoittain kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä

Suomessa toimii tällä hetkellä kahdeksan FIBA-lisensoitua erotuomaria, jotka viheltävät kansainvälisissä otteluissa viikoittain. Tie FIBA-tuomariksi on vaativa ja vaatii poikkeuksellista sitoutumista jo puhtaasti matkustusmäärän vuoksi. Palkintona on paikka kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä.

15.12.2025 11:27 Pääjuttu

NVS 2026: Lotta Vesiluoman puheenvuoro täydentää seminaarin ohjelman

Nuorisovalmennusseminaarin viimeinen esiintyjä on vahvistunut Lotta Vesiluoman muodossa. Seminaariin voi ilmoittautua 5.1. saakka.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia