Mestari Catz viiden ottelun voittoputkessa, Korisliigassa vierasvoittojen sävyttämä kierros

11.1.2015 Naisten Korisliigan sunnuntain kierroksella olivat vierasjoukkueet vahvoilla, kun viidellä pelipaikkakunnalla ainoastaan Vimpelissä onnistui kotijoukkue kääntämään ottelun voitoksi. Äänekosken Huimalle sunnuntain voitto oli jo neljäs perättäinen, mestari Catzin voittoputki taas kasvoi jo viiden ottelun mittaiseksi.

Alexandria Anderson oli totutun vahva itsensä, kun Catz haki tiukkojen vaiheiden jälkeen vierasvoiton Hyvinkäältä

Joulukuun pelaajaksi valittu Jasmine Gill jatkoi hienoja otteitaan, kun PeKa haki arvokkaan vierasvoiton Turusta.

Kenya Robinson oli jälleen kerran nainen paikallaan, kun Huima kävi ryöstämässä sarjapisteen Tapiolan urheiluhallista.

ToPon Heta Korpivaara oli joukkueensa pisteykkönen, kun ToPo otti voiton Forssan Alun vieraana. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo

 

 

 

Lappeenrannan Catz ei selvinnyt helpolla sunnuntain kierroksella, kun se sai tehdä tosissaan töitä voittaakseen vierasottelunsa Hyvinkään Pontevaa vastaan. Martinhallin yleisön harmitukseksi hallitseva mestari tavoitteessaan kuitenkin onnistui, pääasiassa vahvan päätösneljänneksen siivittämänä.

 

Kaksi minuuttia ennen päätössummeria oli ottelu vielä 55-54 -tilanteessa vierailija Catzin hyväksi. Takuuvarman laiturin Elena Reshetkon onnistuneet kaksi hyppyheittoa ja pussiin pistetty vapaaheitto olivat kuitenkin kyseisen kaksiminuuttisen aikana ainoat tulostaululle lisätyt pisteet, joten sarjapisteet matkasivat Lappeenrantaan 60-54 (25-28) -loppulukemin.

 

Vierailijoiden sankarin Reshetkon (13 pistettä/14 levypalloa/2 sytöttöä/4 riiistoa) lisäksi Catzin onnistujiin voidaan lukea ottelun pisteykkönen Chandrea Jones (21/7) sekä takuuvarmaa työtä jälleen kerran tehnyt Alexandria Anderson (15/12/5/5 riistoa).

 

Kotijoukkue HyPon tähtisentteri Taru Tuukkanen (15/20/3/3 riistoa/3 torjuntaa) oli jälleen kerran joukkueen pelaamisen selkäranka pelaten täydet 40 minuuttia, ja tällä kertaa tehokkaimmin tukea naiselle tarjosi 13 pistettä pussittanut Mirka Kilpijärvi. Huomionarvoista on myös, että kaikki Pontevan riveistä minuutteja saaneet pelaajat onnistuivat myös korinteossa.

 

 

Ottelutilastot: HyPo-Catz

 

 

 

Peli-Karhut voiton turvin edelleen sarjakakkonen

 

Sunnuntainen iltapäivä Turun Nunnavuoren palloiluhallissa alkoi Turun Riennon osalta varsin positiivisissa merkeissä, mutta valitettavasti loppuun asti ei kotijoukkueen bensa tällä kertaa riittänyt. Rohkaisevan avausjakson jälkeen vierailija PeKa lisäsi kierroksia koneeseen, ja tukahdutti turkulaisten hyökkäyksen toisella kymmenminuuttisella lähes totaalisesti, karaten ratkaisevan tuntuiseen 37-20 -taukojohtoon.

 

Ottelun toinen puoliaika kulki lähes kuin sulassa sovussa, eron pysytellessä lähes samana aina päätössummeriin asti. Tulostaululle jäivät lopulta vierasjoukkueen vakuuttavat 80-61 (37-20) -voittolukemat.

 

Vierailijoiden osalta vakuuttavinta jälkeä parketilla tekivät tupla-tuplan urakoineet laiturit Natasha Thames (24/12) sekä Jasmine Gill (15/13). Kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät myös Roosa Lehtoranta (10), sekä Laura Lehtoranta.(12).

 

Riennon pistekuningattarena toimi tuttuun tapaan Shafontaye Myers (15/4/3 riistoa), jonka iltapuhteesta PeKa onnistui tekemään erittäin vaikean. Amber Moore (12/3/4) ja Sanni Salonen (10/7) suoriutuivat iltapuhteestaan myös tyydyttävin arvosanoin.

 

 

Ottelutilastot: TuRi-PeKa

 

 

 

Huiman voittoputki jo neljän ottelun mittainen

 

Tapiolan urheiluhallin yleisö joutui poistumaan pettyneenä kotimatkalleen, kun vierailija Äänekosken Huima vei vakuuttavan toisen puoliajan ansiosta sarjapisteet mukanaan lukemin 97-79 (47-51). Lopullisen eron ottelussa teki Huiman toiselle puolikkaalle selkeästi terävöitynyt puolustus, jonka ansiosta vierailijat veivät molemmat ison tauon jälkeiset kymmenminuuttiset nimiinsä 11:n pisteen turvin.

 

Huiman tupla-tupla -automaatti Kenya Robinson toimitti jälleen takuuvarmana mittatilaustyönä vierailijoille 19 pistettä ja 12 levypalloa, Chandra Harrisin (24/12/5 syöttöä/3 riistoa) ja Michaela Houserin (17/8/4/7) näyttäessä myös parasta osaamistaan. Positiivisiin suorittajien joukkoon vierailijoiden riveistä lukeutuivat myös 13 pistettä per pää nakuttaneet Noora Lakaniemi sekä Camilla Grönberg.

 

Kotijoukkueen terävin syömähammas oli peräti seitsemän (7) kolmosta sukan pohjalle upottanut Sara Rokkanen (21), Jennider Schlottin (8/4) ollessa vaikeuksissa Huiman kivenkovan puolustuksen kanssa. Kaksinumeroisille pisteluvuille ylsi myös joukkueen suurimmat minuutit (31:28) urakoinut Elina Koskimies (15/5/3 torjuntaa).

 

 

Ottelutilastot: Honka-Huima

 

 

 

Vimpelin Veto vakuuttavaan kotivoittoon

 

Alexandra Stelfoxin ja Korinne Campbellin aikakaudella Vimpelin Veto on voittamaton koripallojoukkue. Kahdessa ottelussa ei isoja johtopäätöksiä voi tehdä, mutta epäonnistuneiksi ei vahvistusta voi ainakaan kutsua.

 

Kaksikon toinen ottelu Vedon paidassa sujui kuin elokuvissa, kotijoukkueen voitettua Vimpelin liikuntahallin yleisön riemuksi jokaisen jakson, ja lopulta koko ottelun selvästi lukemin 76-54 (38-29), johdon käytyä suurimmillaan aina 24:ssä pisteessä.

 

Kotijoukkueen riveistä vauhdikkaimmin korisukkaa kulutti Ulriikka Nuolikoski (23/9), ja joukkueen uusista nimistä tällä kertaa tehokkainta jälkeä teki Stelfox (16/7/3 riistoa). Breanna Salley toimi kotijoukkueen hyökkäysten moottorina, pelaajan kerättyä tililleen peräti 8 koriin johtanutta syöttöä.

 

Vierailija Pyrinnön kokoonpanosta itsensä esille vaikeassa ottelussa nostivat joukkueen tutut johtohahmot, Meral Bedretdin (13), Jessica Schroll (13/5), sekä tupla-tuplan operoinut Brittany Hedderson (12/10/4 riistoa).

 

 

Ottelutilastot: ViVe-Pyrintö

 

 

 

Väkevä avauspuolikas siivitti ToPon voittoon Forssassa

 

Torpan Pojat löivät ottelussa Forssan Alkua vastaan kaasun tiskiin heti ylösheiton jälkeen. Feeniksin kotiyleisön harmiksi Alku ei pystynyt ToPon vauhtiin vastaamaan, ja vierailijat veivätkin avauskymmenyksen nimiinsä lukemin 28-15. Kun toinen jakso ei tuonut tahtiin merkittävää muutosta, riitti ToPolle ottelun toisella puolikkalala oma, varma suorittaminen ottelun jäädyttämiseen.

 

Päätössummerin kajahtaessa Forssan pimenevässä illassa, seisoivat tulostaululla kotiyleisön harmiksi varsin selvät 88-68 (48-30) -loppulukemat vierasvoiton merkiksi.

 

ToPon riveistä neljä pelaajaa ylsi kaksinumeroiseen pistesaaliiseen. Tehokkainta jälkeä tekivät kuitenkin Heta Korpivaara (20/6), Vilja Kesänen (16) sekä Venlakaisa Pursiainen (15/3 syöttöä).

 

Kotijoukkue Alun amerikkalaiskolmikko Sarah Hansen (12/9), Ashley Evans (15/3 syöttöä) ja Brittany Kennedy (16/3 syöttöä) suoriutui iltapuhteestaan tyydyttävin arvosanoin, mutta se ei tällä kertaa riittänyt voitosta taistelemiseen asti.

 

Ottelutilastot: FoA-ToPo

 

 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia