Mestari-Mavs hankki Petteri Koposen NBA-oikeudet

24.6.2011 NBA:n tuore mestari Dallas Mavericks hankki viime yönä järjestetyn varaustilaisuuden yhteydessä Suomen maajoukkuetähti Petteri Koposen, 23, pelaajaoikeudet Portland Trailblazersilta seitsemän pelaajan kaupan yhteydessä. Elokuussa pelattaviin EM-karsintoihin valmistautuvan Koposen ohella Dallas lunasti riveihinsä espanjalaisen Rudy Fernandezin.

Suomen maajoukkuetähti Petteri Koposen NBA-oikeudet siirtyi kolmen seuran ja seitsemän pelaajan kaupassa Dallas Mavericksille.

Koponen varattiin NBA:han vuonna 2007 ensimmäisellä kierroksella. Kuvassa Koponen kättelee NBA-pomo David Sterniä.

Kolme viime kautta Koponen on edustanut italialaista Virtus Bolognaa, jonka kanssa suomalaisella on yksi sopimusvuosi jäljellä.

Koposen ohella Dallas hankki viime yön kaupassa espanjalaisen Rudy Fernandezin. Kuvat: Tomi Kaminen & Getty Images / All Over Preass & Ville Vuorinen & FIBA Europe.

Koposen ja espanjalaistakamies Rudy Fernandezin oikeudet siirtyivät Mavericksille perjantaina aamuyöllä Suomen aikaa. Samassa kaupassa Portland lähetti veteraanipelinrakentajansa Andre Millerin Denver Nuggetsiin. Blazers sai pelaajistaan vastineeksi pelinrakentaja Raymond Feltonin sekä kaksi tuoretta NBA-varausta, Jordan Hamiltonin (1. kierros, 26. varaus) ja Tanguy Ngombon (2. kierros, 57. varaus).

Philadelphia 76ers varasi Koposen vuoden 2007 NBA Draftin ensimmäisen kierroksen 30. varauksena, jolloin Koposen oikeudet kaupattiin lähes välittömästi varauksen jälkeen Portland Trailblazersille.

Koposen oikeudet ovat viimeisen neljän kauden ajan kuuluneet Blazersille, joka ei ole pitänyt kiirettä suomalaisvarauksensa kanssa.

- Tuntuu mahtavalta! Olen iloinen oikeuksieni siirtymisestä Dallasiin. Toivottavasti se tuo mukanaan paremman mahdollisuuden pelata joskus vielä NBA:ssa, kommentoi juhannuksenvietosta tavoitettu Koponen.

”Dallas kiinnostunut jo pidemmän aikaa”

NBA-varauksensa jälkeen Koponen on edustanut Espoon Honkaa (2007-08) sekä italialaista Virtus Bolognaa (2008-11), jonka kanssa hänellä on vielä yksi sopimusvuosi jäljellä. Päättyneellä kaudella 194-senttinen Koponen toimi Virtus Bolognan kapteenina ja viimeisteli 12,1 pistettä, 2,6 levypalloa, 2,1 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden.

Koposelle Dallasin kiinnostus ei tullut täytenä yllätyksenä.

- Dallas on osoittanut kiinnostusta jo parin vuoden ajan. Mavericksin edustajat ovat käyneet pariin otteeseen Bolognassa seuraamassa pelejä ja harjoituksia. Uskalsin hieman toivoa ja odottaa, että he hankkisivat oikeuteni, Koponen kertoo.

Kolmen joukkueen ja seitsemän pelaajan kauppa vaatii vielä NBA:n hyväksynnän. Dallasissa kaupan läpimenoon oltiin kuitenkin niin luottavaisia, että Mavericksin koripallotoimintojen johtaja Donnie Nelson arvioi julkisesti Fernandezin ja Koposen hankkimista.

- Rudy (Fernandez) on urheilullinen, nuori ja mielenkiintoinen pelaaja, jonka potentiaali on valtava. Hänen kansainvälinen kokemuksensa on meille arvokas lisä. Petteri (Koponen) on niin ikään nuori pelaaja, joka viihtyy molemmilla takamiespaikoilla ja on kehittynyt mukavasti Euroopassa, sanoi Nelson Mavericksin julkaisemassa lausunnossa.

Nelson ei ole Koposen suhteen pelkästään kuulopuheiden varassa, sillä hän on yksi Mavericksin edustajista, jotka ovat henkilökohtaisesti seuraamassa suomalaisen pelaamista ja harjoittelua Bolognassa.  

Dallas Mavericks voitti kaksi viikkoa sitten seurahistoriansa ensimmäisen NBA:n mestaruuden. Finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi palkittiin Mavericksin 213-senttinen saksalaislaituri Dirk Nowitzki. Veteraanipainotteisen Mavericks-joukkueen muita johtotähtiä ovat NBA:n kaikkien aikojen pelinrakentajiin lukeutuva Jason Kidd sekä Shawn Marion, Jason Terry sekä Tyson Chandler.

Mavericks-miehistöstä ns. vapaita agentteja, sopimuksettomia pelaajia ovat Chandler, laiturit Caron Butler, Peja Stojakovic, Brian Cardinal sekä takamiehet J.J. Barea ja DeShawn Stevenson.

Dallasin suunnitelmista Koponen ei tiedä vielä mitään. Varmaa on vain, ettei Koponen pelaa tulevana kesänä NBA:n kesäliigassa, vaan keskittyy Suomen maajoukkueen kanssa elokuun EM-karsintoihin, joissa Suomella on mahdollisuus lunastaa EM-kisapaikka ensi kertaa sitten vuoden 1995.

NBA on peruuttanut perinteisen, nuorten pelaajien katsastustilaisuutena toimivan kesäliigansa vuoden 2011 osalta. Peruutuksen syynä ovat NBA-seurojen ja pelaajayhdistyksen väliset neuvottelut, jotka eivät ole edenneet suotuisasti ja uhkaavat johtaa työsulkuun kaudella 2011-12.

Viime yönä järjestetyn NBA:n vuotuisen varaustilaisuuden ensimmäisenä varauksena uuden seuran löysi Duke Blue Devilsin 183-senttinen pelinrakentaja Kyrie Irving, jonka varasi Cleveland Cavaliers. Ensimmäisenä eurooppalaispelaajana varattiin 208-senttinen turkkilaissentteri Enes Kantner, jonka oikeudet nappasi Utah Jazz. Kymmenen ensimmäisen varauksen joukossa varattiin myös kaksi muuta eurooppalaista: Liettuan 210-senttinen Jonas Valanciunas varattiin Toronto Raptorsiin ja 210-senttinen tshekkiläislupaus Jan Vesely Washington Wizardsiin.

Lisätiedot: Suomen maajoukkueet 
 
24.3.2018 Haastattelu

Lauri Markkanen: ”Olen vähitellen tottunut tähän rytmiin”

Lauri Markkasen ensimmäinen kausi NBA:n Chicago Bullsissa on kääntynyt loppusuoralleen. Tulokaskausi on ollut vasta 20 vuotta täyttävälle Markkaselle ikimuistoinen, mutta jyväskyläläisen HoNsUn kasvatin tavoitteena on pitkä ammattilaisura maailman parhaassa koripalloliigassa ja tulokaskausi on siinä vain ensimmäinen luku.

7.2.2018 08:45 Suomalaiset ulkomailla

Korisliigan MVP Antto Nikkarinen loppukaudeksi Kotkaan

Kahtena perättäisenä keväänä Korisliigan pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt perinteinen kotkalaisjoukkue KTP-Basket saa riveihinsä huippuvahvistuksen. Hallitseva Korisliigan MVP ja alkukauden Ruotsin liigaa Jämtlandissa pelannut Susijengi-takamies Antto Nikkarinen, 26, on solminut loppukauden kestävän sopimuksen KTP:n kanssa, uutisoi Kymen Sanomat.

NBA-matkasta unohtumaton startti 6. pelaajien vuodelle – ”Upea kokemus”

NBA-matkan voittajat Matti ja Henri näkivät aitiopaikoilta Lauri Markkasen ennätysillan ja pääsivät tapaamaan suomalaistähteä New Yorkissa.

17.1.2018 12:00 Suomalaiset ulkomailla

Lauri Markkasesta ensimmäistä kertaa vuoden koripalloilija

Vastikään NBA:n ennätyksen taalaliigan historian kaikkien aikojen nopeimmin 100 onnistunutta kolmen pisteen heittoa upottaneena pelaajana kirjauttanut Lauri Markkanen, 20, on nimetty ensimmäistä kertaa urallaan Suomen urheilutoimittajien valinnoissa vuoden koripalloilijaksi. Markkanen katkaisi Petteri Koposen kuusivuotisen putken vuoden koripalloilijana.

31.12.2017 09:50 Suomalaiset ulkomailla

EM-kotikisat, Lauri Markkasen nousu NBA-tähteyteen ja 16-vuotiaiden EYOF-pronssi: koripallovuosi 2017 jää historiankirjoihin

2017 jää historiaan vuotena, jolloin koripallo nousi Suomessa koko kansan huulille. Lauri Markkasen uroteot Arizona Wildcatsissa ja Chicago Bullsissa, Susijengin hurmokselliset otteet EM-kotikisoissa sekä suomalaisen koripallohistorian ensimmäinen kansainvälinen arvokisamitali 16-vuotiaiden poikien olympiafestivaaleilla olivat tapahtumarikkaan koripallovuoden kohokohdat.

29.12.2017 14:55 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomille pesti Kroatian liigaan

Alkukaudella Liettuan liigassa pelannut ja joulukuussa Helsinki Seagullsia edustanut Susijengi-laituri Carl Lindbom, 26, on solminut sopimuksen Kroatian liigaa pelaavan KK Osijekin kanssa. 206-senttinen Tapiolan Hongan kasvatti tekee ensiesiintymisensä uuden joukkueensa paidassa 6. tammikuuta Kroatian cupin kotiottelussa KK Sibenikiä vastaan.

Erik Murphy ei jatka Nanterressa

Ranskan Pro A -liigan kärkikahinoissa pelaavaa Nanterre-92:a syyskaudella edustanut Susijengi-laituri Erik Murphy, 27, ei jatka ranskalaisjoukkueessa uuteen vuoteen. 208-senttinen Murphy pelasi viimeisen ottelunsa Nanterren paidassa viikonloppuna, kun joukkue voitti kotikentällään Chalon/Saonen.

2.12.2017 15:00 Suomalaiset ulkomailla

EM-kotikisoissa menestynyt Susijengi ja Lauri Markkanen ehdolla vuoden urheiluilmiöksi, Markkanen kisaa myös vuoden läpimurrosta

Vuoden 2017 EM-kotikisoissa voittoja kerännyt ja ennätysyleisöjä hurmannut Susijengi nuoren tähtensä Lauri Markkasen johdolla kisaa vuoden 2017 urheiluilmiön palkinnosta Suomen Urheilugaalassa. Markkanen nimettiin lauantaisessa ehdokkaiden julkistamistilaisuudessa myös kisaamaan vuoden läpimurrosta.

26.11.2017 19:00 Haastattelu

50 maaottelun Roope Ahonen: ”Pelaajana pitää olla valmis, kun tilaisuus tarjoutuu”

Salon Vilppaan kasvatti Roope Ahonen, 27, siirtyi osaksi Susijengin kokenutta kaartia perjantai-iltana, kun Suomi aloitti MM-karsintansa päihittämällä Bulgarian vieraskentällä Botevgradissa. Uransa 50. A-maaottelun pelannut Ahonen on toipunut viime kesän alaraajavammastaan ja uskoo pystyvänsä suureen rooliin tiellä kohti Kiinan MM-kisoja.

18.11.2017 16:00 Suomalaiset ulkomailla

Susijengin Carl Lindbom ei jatka Liettuassa

Alkusyksyllä kaksivuotisen sopimuksen liettualaisen Juventus Utenan kanssa allekirjoittanut Tapiolan Hongan kasvatti Carl Lindbom, 26, ei jatka Liettuassa. Susijengiä viime syyskesän EM-kotikisoissa edustanut 206-senttinen iso laitahyökkääjä etsii paraikaa uutta seuraa.

Jamar Wilson Nanterreen Murphyn joukkuetoveriksi

Susijengin sähikäinen Jamar ”Jammu” Wilson, 33, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Ranskan Pro A -liigaa sekä FIBA Mestarien Liigaa pelaavaan Nanterreen Erik Murphyn joukkuetoveriksi. Kahdet EM-kisat Susijengin paidassa pelannut 185-senttinen Albanyn yliopiston kasvatti aloitti kautensa oikeanlaista sopimusta odotellessa, eikä epäröinyt lähteä sopivan tilaisuuden osuessa kohdalle.

17.10.2017 12:45 Suomalaiset ulkomailla

NBA on täällä jälleen, Bulls ja Markkanen kauteen haastajina

NBA-kausi alkaa jo ensi yönä kahden ottelun merkeissä, mutta Lauri Markkasen, 20, ja Chicago Bullsin kohdalla kausi pyörähtää käyntiin torstain ja perjantain välisenä yönä. Tulokaskauttaan pelaava NBA-varaustilaisuuden seitsemäs valinta Markkanen ja nuori Bulls saa vastaansa avausottelussaan Toronto Raptorsin.

16.10.2017 Haastattelu

Dettmann: ”Euroliigan ahneus uhkaa koripallon tulevaisuutta”

Koripallon MM-karsintojen kolkutellessa ovella jatkuu FIBA Euroopan ja Euroliigan välinen aikataulukiista, joka koskee marras- ja helmikuun MM-karsintaikkunoita. Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann harmittelee pattitilannetta, jossa pelaajat ovat joutuneet pelinappuloiksi valtataistelussa lajiliiton ja maanosan suurseurojen välillä.

14.10.2017 09:05 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen antoi sitoumuksensa Arizona Stateen

Helsinki Basketball Academyn keväällä 2018 valmistuvien kaartiin kuuluva Euran Veivin kasvatti Elias Valtonen, 18, on antanut suullisen sitoumuksensa USA:n yliopistoliiga NCAA:n Arizona Stateen siirtymisestä. Nuorten maajoukkueiden vakiokasvoihin kuuluva 198-senttinen Valtonen siirtyy Yhdysvaltoihin pelikaudeksi 2018-19.

12.10.2017 13:20 Liittoa koskeva tiedote

Lauri Markkanen vahvasti esillä Ruudun koripallopaketissa

Uusittu yhteistyösopimus tuo NBA:n entistä vahvemmin esille Ruudun urheilutarjontaan. Susijengin nostattama sinivalkoinen koripallobuumi jatkuu runsaan viikon päästä Atlantin toisella puolen, kun Lauri Markkanen vetää legendaarisen Chicago Bullsin pelipaidan päälleen NBA:n runkosarja-avauksessa.

18.9.2017 15:15 Suomalaiset ulkomailla

Korisliigan MVP Antto Nikkarinen Ruotsin Jämtlandiin

Korisliiga-joukkueiden päävalmentajien ja kapteenien viime keväänä liigan arvokkaimmaksi pelaajaksi äänestämä vantaalaislähtöinen pelinrakentaja Antto Nikkarinen, 26, siirtyy alkavaksi kaudeksi Ruotsin pääsarjaan. 185-senttisen Susijengi-takamiehen uusi työnantaja on Jämtland Basket, joka tähtää Basketliganin mitalipeleihin.

1.9.2017 18:10 Suomalaiset ulkomailla

Susijengin Roope Ahonen Kreikasta Espanjaan

Monivuotinen Susijengi-takamies ja Salon Vilppaan kasvatti Roope Ahonen, 27, siirtyy Kreikan pääsarjasta Espanjan kakkosliiga Adecco Oroon liigan pudotuspelijoukkueisiin lukeutuvan Ourensen riveihin. Viimeiset kaksi kautta Kreikassa pelannut Ahonen kertoo hakevansa Espanjasta uutta ”lukua” uralleen.

25.8.2017 14:45 Haastattelu

Henrik Dettmann: Neljännesvuosisadan maajoukkuevalmentajauran virstanpylväitä

Luotsattuaan Helsingin NMKY:n kolmeen Suomen mestaruuteen valmensi Henrik Dettmann Suomen miesten koripallomaajoukkueen ensimmäiseen otteluunsa toukokuussa 1992. Viimeksi kuluneen 25 vuoden aikana Dettmann on valmentanut maajoukkuetasolla Suomea ja Saksaa, luotsannut joukkueensa arvokisoihin yhdeksästi sekä uudistanut molempien koripallomaiden työympäristön juurta jaksain.

Kuusi uutta legendaa Suomi-koriksen Hall of Fameen

Suomen itsenäisyyden 100-juhlavuonna valintaraati päätti täydentää Hall of Famea kuudella uudella ansioituneella legendalla. Tänä vuonna kunniagalleriaa täydentävät Martti Huhtamäki, Mikko Koskinen, Sakari Pehkonen, Anja Suomalainen, Timo Suviranta ja Veikko Vainio.

15.8.2017 08:55 Suomalaiset ulkomailla

Matti Nuutinen jatkaa uraansa Romanian Pitestissa

Kaksi viikkoa sitten Venäjällä uransa 50. miesten A-maaottelun pelannut kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti Matti Nuutinen, 27, jatkaa uraansa Romaniassa. Aiemmalla ammattilaisurallaan Kreikassa ja Ranskassa pelanneen Nuutisen uusi seura on Romanian mitalipeleihin tähtäävä BCM U Pitesti.

Näytä lisää vastaavia