Miesten I divisioona B käynnistyy

7.10.2018 12:21 Miesten I divisioona B käynnistyy tänään sunnuntaina täydellä kuuden ottelun kierroksella. Ura Basketin ja Espoo Basket Teamin välinen ottelu on nähtävissä Elisa Viihde Sportilla klo 17.00.

Nuorten maajoukkuepaidassakin nähty Tiitus Kuukkanen on Jyväskylän Weikkojen nuorimpia pelaajia. Kuva: Vesa Koivunen

Tapiolan Honkaa edustava Topi Halme valittiin viime kaudella Korisliigan vuoden tulokkaaksi. Kuva: Francois Perthuis

Kouvoja ja Korikouvoja aiemmin edustanut Valtteri Leino liittyy PuHu Junioreiden vahvuuteen. Kuva: Ville Vuorinen

Divisioona B:ssä nähdään alkavalla kaudella kolme uutta joukkuetta LoKoKo Bisonsin ja Helsingin NMKY:n noustua sarjaporrasta ylemmäs divisioona A:han ja espoolaisen Aalto-Basketin pudottua miesten 2. divisioonaan.

Uudet tulokkaat ovat Kaarinan Ura Basket, Tapiolan Honka sekä Järvenpään Koripalloseuran ja Keravan Kori-80:n seurayhteistyön myötä muodostunut Raiders.

Sarja starttaa tänään otteluilla, joissa kohtaavat PeU Basket ja Munkkiniemen Kisapojat, PuHu Juniorit ja Jyväskylän Weikot, Karkkila ja Tapiolan Honka, Raholan Pyrkivä ja Raiders, Ura Basket ja Espoo Basket Team sekä Hyvinkään Ponteva ja Äänekosken Huima.

Muut ottelut alkavat klo 17.00, mutta Hyvinkäällä pallo nousee ilmaan vasta klo 20.00.

Nousijajoukkueet valmiina uuteen kauteen

Kaarinassa on viime vuosina tehty kovasti töitä koripallon saralla ja tuloksia näkyy. Ura Basketin edustusjoukkue nousi viime kauden päätteeksi Korisliigaan ja samalla seura varmisti toiselle joukkueelleen paikan miesten I divisioona B:stä.

Jukka Valpolan valmentama divisioonajoukkue koostuu lähinnä sekä Uran omista että naapuriseura Turun NMKY:n kasvateista. Ainoan poikkeuksen tekee 20-vuotias Sykki-kasvatti Trey Niemi, joka nähtiin Uran paidassa jo viime kaudella. Joukkueen runkopelaajiin kuuluvat aiemmin nuorten maajoukkueissa esiintyneet laituri Joona Airenne ja takamies Ville Hänninen.

Myös Tapiolan Hongan edustusjoukkue nousi viime kaudella karsintojen kautta divari B:hen. Nousujoukkue koostuu pääasiassa nuorista Honka-kasvateista ja joukkueen päätavoite onkin kehittää nuoria pelaajia urallaan eteenpäin.

Hongan kärkipelaajiin kuuluu 22-vuotias laituri Topi Halme, joka valittiin viime kaudella Korisliigan vuoden tulokkaaksi tämän edustaessa Espoo Unitedia. Hongan valmentajana jatkaa Aapo Heinonen, jonka alaisuudessa joukkue selvitti tiensä karsinnoista ylempään sarjaportaaseen.

Panostusta valmennukseen

Viime kaudella välierissä mestarijoukkue Bisonsille tappion kärsinyt Karkkila haluaa tulevaisuudessa panostaa entistä monipuolisempaan ja tasokkaampaan valmennukseen ja lähteekin kauteen ennätyslaajalla valmennustiimillä. Päävalmentaja Kimmo Tolvasen lisäksi taustajoukkoihin kuuluvat lajivalmentajat Kaisa Kosunen ja Antti Liesmala sekä fysiikkavalmentajat Asko Heino ja Vesa Jaakkola.

Pelaajakaartiinsa Karkkila on hankkinut muun muassa Montana State Bobcatsissa pelanneen 206-senttisen amerikkalaissentterin Benson Osayanden sekä 19-vuotiaan PuHu-kasvatin Otto Leckinin. Jatkosopimuksella mukana on myös kokenut takamies Janne Kinnunen, joka oli viime kaudella joukkueensa paras pistemies yli 21 pisteen keskiarvolla.

JKS Basketista Raidersiksi

Viime kaudella divisioona A:sta sarjaporrasta alemmas pudonnut Järvenpään Koripalloseura lähtee alkavaan kauteen uudistuneella nimellä Raiders. Joukkueen nimen ja ilmeen muutos perustuvat Järvenpään Koripallonseuran ja Keravan Kori-80:n seurayhteistyön laajenemiseen.

Viime kaudella JKS:n tehokkaimmaksi pistemieheksi kruunattu Teemu Hartikainen jatkaa joukkueen takamiehenä. Lisäksi kokoonpanoon ovat liittyneet amerikkalaisvahvistukset sentteri Derylton Hill sekä viime kaudella Lahti Basketballin paidassa neljän ottelun verran piipahtanut laituri Jordan Jacks. Raiders Basketin päävalmentajana toimii Olli-Pekka Auvinen.

Enemmän mahdollisuuksia yhteistyön avulla

Raholan Pyrkivän edustusjoukkue tekee alkavalla kaudella yhteistyötä Korisliigajoukkue BC Nokian kanssa. Uutena kasvona Raholan kokoonpanossa nähdään 203-senttinen amerikkalaissentteri Juan Davis Jr., joka vahvistaa tarvittaessa myös Nokian liigajoukkuetta.

Joukkueen ulkomaalaisosastoon kuuluu myös 32-vuotias ukrainalaistakamies Artem Shchepkin, joka on jo edelliskausilta tuttu näky Raholan paidassa. Nuorinta polvea edustaa seuran oma kasvatti 190-senttinen laituri Hugo Boman. Joukkueen valmennuksesta vastaa alkavalla kaudella Juho Jaakkola.

Jyväskylän Weikot jatkaa yhteistyötä divisioona A:ssa pelaavan Jyväskylä Basketball Academyn sekä junioriseura HoNsUn kanssa. Näin ollen joukkueen runkopelaajiin kuuluvat takamies Karo Puittinen sekä laituri Veeti Amegbedzi nähdään kaudella myös JBA:n paidassa. Samoin joukkueen nuorimmainen, U18-maajoukkueessakin esiintynyt Tiitus Kuukkanen pelaa kaudella myös 19-vuotiaiden poikien SM-sarjaa HoNsUn riveissä.

Joukkueen kokeneimpia pelaajia on 26-vuotias SäyRi-taustainen takamies Jarno Lehto. Joukkuetta luotsaa Ensio Helimäki.

Omat kasvatteja ja paluumuuttajia

PuHu Juniorit koostuu pitkälti oman seuran kasvateista ja toimii yhteistyössä PuHun poikien U19-joukkueen kanssa. Uusia kasvoja ovat I divisioona A:ssa pelaavasta Korikouvojen joukkueesta Vantaalle siirtyneet Niki Ahola ja Valtteri Leino, jotka ovat molemmat esiintyneet myös Kouvojen Korisliigajoukkueessa.

Paluumuuttajia ovat 21-vuotias laitapelaaja Iiro Kerminen ja 19-vuotias takamies Konsta Konttinen. Joukkueessa jatkavat luottolaiturit Mika Visakko ja Jami Lehti. Joukkueen peräsimessä toimii toukokuun alussa pestinsä aloittanut Kari Kämppi.

Myös Espoo Basket Team lähtee alkavaan kauteen pääasiassa omien kasvattien ja muutaman paluumuuttajan voimin. Laituri Antti Laukkanen tekee paluun EBT:n paitaan neljän vuoden tauon jälkeen ja Hussain Dassouki palaa kasvattajaseuraansa pelattuaan kaksi kautta Turun Kristikassa. Helsingin NMKY:stä ponnistanut Antti Heiskanen jatkaa joukkueessa kolmatta kautta ja joukkueen uusimpana kasvona nähdään 205-senttinen Warriors-kasvatti Orlando Taylor. Päävalmentajana toimii Kaarle Manner.

Vastuuta nuorille pelaajille

Viime kaudella runkosarjan kolmanneksi sijoittunut ja välierissä Helsingin NMKY:lle kaatunut Munkkiniemen Kisapojat lähtee kauteen nuorella suomalaismiehistöllä. Divisioona A:sta sarjapaikkaa tavoittelevan joukkueen runko on pysynyt lähes samana ja koostuu 99-01-syntyneistä nuorista.

Kuluneen kesän U18-maajoukkuepeleissä esiintyneet pelintekijät Markus Rautasalo ja Joonas Timonen, joka oli viime kaudella myös MuKin tehokkain syöttäjä ja pistemies, jatkavat joukkueen luottopelaajina.

Äänekosken Huiman miesten edustusjoukkue koostuu pitkälti seuran omista kasvateista. Joukkueen kuopus on vasta 15-vuotias takamies Veeti Jämsen. Joukkueen riveissä nähdään myös nuorukaisen 23-vuotiaat isoveljet laituri Atte Jämsen ja takamies Otto Jämsen.

Kokenutta kaartia joukkueessa edustaa edelliskausilla Lapun Kobrien Korisliigajoukkueessa nähty, Huiman paitaan paluun tekevä 28-vuotias laitapelaaja Tuomas Viertola.

Vahvistuksia rapakon takaa

Viime kaudella sarjan keskikastiin sijoittunut Hyvinkään Ponteva luottaa samalla tavoin omiin kasvatteihinsa. Tällä kaudella HyPon kokoonpanossa nähdään hyvinkääläisten lisäksi myös amerikkalaisvahvistusta, kun joukkoon liittyy Stockton Universityssä pelannut 25-vuotias takamies Armin Cane.

Kokemusta ja johtajuutta joukkueeseen tuovat sopimuksiaan jatkavat 33-vuotias laituri Toni Honka sekä 26-vuotias sentteri Pekka Puustinen. Joukkuetta luotsaa Tomi Moberg.

Siinä missä moni joukkue koostuu junioripelaajista, viime kaudella runkosarjassa neljänneksi sijoittunut perniöläinen PeU Basket erottuu joukosta kokeneemmalla pelaajistollaan. Seuransa miesten edustusjoukkueessa nähdään 32-vuotiaat laituri Jussi Savolainen ja sentteri Juhana Melkkilä sekä 29-vuotias laitapelaaja Sami Himberg.

Lisäksi PeU on hankkinut riveihinsä 195-senttisen amerikkalaislaiturin Remond Brownin. Samu Kaaresvirta on siirtynyt pelikentältä valmentajan rooliin.

 
26.8.2022 11:48 Miesten I divisioona B

Joshua Wilchcombe vahvistaa BC Nokia Akatemiaa miesten I divisioona B:ssä

Miesten I divisioona B:n pelikauteen valmistautuva BC Nokia Akatemia on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Joshua Wilchcomben, 28, kanssa. BC Nokia Akatemiaa vahvistaa myös Kataja Basketissa Korisliigaa viime kaudella pelannut Valtteri Pihlajamäki, 25.

12.8.2022 16:00 Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A:n ja B:n otteluohjelmat julkaistu

Miesten I divisioonat pyörähtävät käyntiin kauden 2022–23 osalta lokakuun ensimmäisellä kokonaisella viikolla. Sarjojen mestarit ovat selvillä viimeiseen huhtikuun loppuun mennessä.

22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

24.5.2022 09:53 Miesten I divisioona B

Panttereiden miesten edustusjoukkueen Try Out- harjoitukset Laajasalon palloiluhallilla

Pantterit järjestää Try Out- tapahtuman ti 31.5. ja to 2.6. klo 20:30-22:00 Laajasalon Palloiluhallilla (Sarvastonkaari 23).

16.5.2022 19:37 Miesten I divisioona B

Jorgo Dakaj on Raholan Pyrkivän kolmas päätoiminen valmentaja

Raholan Pyrkivä on palkannut jo kolmannen päätoimisen valmentajansa, kun pitkään Oulussa vaikuttanut Jorgo Dakaj, 33, on solminut seuran kanssa kaksivuotisen valmentajasopimuksen.

16.5.2022 07:44 Seura tiedottaa

LePy hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan

LePy pelasi kaudella 2021-2022 miesten 1B-divisioonassa. Kauden päätteeksi joukkue tippui 2.divisioonaan. Pelaaminen miesten 1B-divisioonassa tuki LePyn nuorten pelaajien kehitystä, joten seura hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan kaudeksi 2022-2023.

13.5.2022 14:27 Miesten I divisioona B

EBT:n M1DB-joukkueen avoimet harjoitukset

EBT tarjoaa kilpailukykyisen kokonaisvaltaisen harjoitusympäristön motivoituneille pelaajille. Joukkueen pelaajia halutaan auttaa eteenpäin kohti omaa potentiaalia niin koripalloilijana kuin ihmisenä.

12.5.2022 10:35 Miesten I divisioona B

Avoimet harjoitukset Karkkilassa

KaU Karkkila julkisti keväällä tavoitteen noususta miesten 1A-divisioonaan. Avoimet harjoitukset järjestetään Karkkilassa 23.5. ja 24.5. pelaajille, joita kiinnostaa harjoitella laadukkaasti ja ammattimaisesti.

5.5.2022 13:04 Miesten I divisioona B

PuHu Juniorit tarjoaa erinomaisen alustan pelaajakehitykselle - miesten avoimet harjoitukset alkavat ti 17.5.

PuHu Juniorit aloittaa kauden 2022-23 joukkueen rakentamisen toukokuussa. PuHu Junioreiden toiminnasta kiinnostuneille pelaajille tarkoitetut avoimet kesäharjoitukset alkavat tiistaina 17.5. klo 17:30 Martinlaakson koululla.

23.4.2022 22:45 Miesten I divisioona B

PeU-Basket viimeisteli tuhkimotarinansa ja voitti Divisioona B:n finaalit

Miesten I divisioona B:ssä PeU-Basket nappasi nimiinsä sarjan ykkössijan, kun perniöläiset voittivat Hyvinkään Pontevan 94-81 (47-40) ja finaalisarjan 0-2. PeU-Basket voitti sarjan uskomattomasti pudotuspelien kymmenenneltä sijalta.

20.4.2022 21:10 Miesten I divisioona B

PeU-Basket vei Loydin 46 pisteen siivittämänä voiton Divisioona B:n finaaliavauksessa

Miesten I divisioona B:ssä pelattiin keskiviikkona ensimmäinen finaaliottelu, jossa perniöläinen PeU-Basket voitti huikeat 46 pistettä heittäneet William Loydin johdolla Hyvinkään Pontevan 74-85 (44-37). Finaalisarja on täten katkolla lauantaina Perniön liikuntahallilla.

16.4.2022 22:53 Miesten I divisioona B

PeU-Basket vei jännärin PuHua vastaan ja eteni Divisioona B:n finaaleihin

Miesten I divisioona B:ssä perniöläinen PeU-Basket voitti PuHu Juniorit Martinlaakson koululla 74-76 (31-39). Voiton myötä PeU voitti välieräsarjan 1-2 ja eteni Divisioona B:n finaaleihin.

13.4.2022 22:11 Miesten I divisioona B

HyPo Divisioona B:n finaaleihin – PuHu tasoitti ottelusarjan 1-1:een

Miesten I divisioona B:ssä toinen finaalijoukkueista selvisi, kun Hyvinkään Ponteva nappasi toisen voittonsa välieräsarjassa Panttereita vastaan ja eteni finaaleihin otteluvoitoin 2-1.. Toisessa välieräparissa taas PuHu Juniorit tasoitti PeU-Basketia vastaan.

10.4.2022 21:04 Miesten I divisioona B

HyPo tasoitti Divisioona B:n välierät Panttereita vastaan – PeU-Basket voitti välieräavauksessa PuHun

Miesten I divisioona B:n välierissä Hyvinkään Ponteva tasoitti ottelusarjan Panttereita vastaan tilanteeseen 1-1. Toisessa välieräparissa taas PeU-Basket päihitti PuHu Juniorit ja siirtyi johtoon otteluvoitoin 0-1.

7.4.2022 22:27 Miesten I divisioona B

Pantterit voittoon Pontevasta miesten Divisioona B:n välieräavauksessa

Miesten I divisioona B:n välieräavauksessa Pantterit vei voiton Martinhallissa Hyvinkään Pontevasta 76-82 (37-36). Pantterit johtaa nyt ottelusarjaa 0-1.

5.4.2022 21:18 Miesten I divisioona B

Hyvinkään Ponteva Divisioona B:n neljänneksi välieräjoukkueeksi

Miesten I divisioona B:ssä selvisi viimeinenkin välieräjoukkue, kun Hyvinkään Ponteva voitti Raholan Pyrkivän puolivälieräottelussa 96-72 (46-36). HyPo eteni välieriin otteluvoitoin 2-1.

2.4.2022 19:01 Miesten I divisioona B

Kolme välieräjoukkuetta selvillä I divisioona B:ssä

WB-Pantterit, PuHu Juniorit ja PeU-Basket lunastivat paikkansa välierissä. Hyvinkään Ponteva ja Raholan Pyrkivät ratkaisevat viimeisen välieräpaikan ensi viikon tiistaina.

1.4.2022 21:57 Miesten I divisioona B

Ponteva tasoitti puolivälieräsarjan Raholaa vastaan Divisioona B:ssä

Miesten I divisioona B:ssä pelattiin perjantaina yksi puolivälieräottelu, jossa Hyvinkään Ponteva voitti Raholan Pyrkivän 84-101 (35-50). Puolivälieräsarja on nyt tilanteessa 1-1.

29.3.2022 21:19 Miesten I divisioona B

Pantterit avasi Divisioona B:n puolivälierät voittamalla Lappeenrannan

Miesten I divisioona B:n puolivälierien ensimmäinen ottelusarja saatiin käyntiin Helsingissä, kun Pantterit voitti Lappeenrannan NMKY:n 72-63 (37-28). Pantterit johtaa ottelusarjaa 1-0.

26.3.2022 19:14 Miesten I divisioona B

Ura Basket eteni Divisioona B:n puolivälieriin Karkkilan kustannuksella

Miesten I divisioona B:n neljännesvälierien toinenkin ottelusarja tuli päätökseen, kun Ura Basket päihitti vieraissa Karkkilan 56-76 (37-39). Ura Basket voitti ottelusarjan 2-0.

Näytä lisää vastaavia