Möttölä jatkaa uraansa Espanjan mestarijoukkueessa

24.7.2002 Kaksi kautta Pohjois-Amerikan NBA-sarjassa pelannut Hanno Möttölä, 25, jatkaa koripallouraansa Espanjan mestarijoukkueessa. Möttölä allekirjoitti tiistaina Espanjassa kaksivuotisen sopimuksen Tau Ceramica Vitorian kanssa. Tau on yksi tämän hetken kovimmista eurooppalaisista koripalloseuroista.

- Kaikki loksahti kannaltani lopulta kohdalleen. Pääsen kovatasoiseen seuraan, joka taistelee Euroopan parhaan joukkueen tittelistä ja on ollut pitkään hyvin kiinnostunut minusta, sanoi Möttölä, joka saapui keskiviikkona Espanjasta viimeisistä neuvotteluista ja allekirjoitustilaisuudesta.

- Tau on minulle tuttu seura, sillä se on vuosien mittaan useaan otteeseen kertonut olevansa kiinnostunut minusta.

- Tänä kesänä kun agenttitoimistoni ryhtyi ottamaan yhteyttä NBA-seurojen ohella eurooppalaisiin seuroihin, Tau oli heti erittäin innostunut. Se tietysti mairitteli ja päätös oli lopulta helppo.

- Peliurani kannalta seuraava kehitysvaihe, kasvaminen isompaan rooliin, on minulle äärimmäisen tärkeä. En halunnut riskeerata sitä, että NBA-neuvottelut olisivat kariutuneet tai olisin joutunut epäotolliseen NBA-seuraan.

- NBA:n palkkaneuvottelut ovat tällä hetkellä niin jumissa, että uuden seuran löytäminen olisi kestänyt turhan pitkään. Erityisen hankala tämän kesän tilanne on meille nuoremmille ja pienempipalkkaisille pelaajille.

- Kaksi vuotta NBA:ssa Atlanta Hawksissa ovat olleet hienoa aikaa ja olen innokas nousemaan myös NBA:ssa haastavampiin tehtäviin. Olen kiinnostunut palaamaan NBA:han, kunhan aika on kypsä. Nyt allekirjoittamani sopimus on kaksivuotinen, mutta paperissa on pykälä, jonka perusteella NBA-seura voi lunastaa sopimukseni toisen vuoden jälkeen ja tehdä kanssani sopimuksen.

Tau Ceramica Vitoria -faktat

 • Seuran koripallojaosto perustettu 1959. Espanjan liigaan seura nousi kaudella 1971-72, jonka jälkeen se on esiintynyt yhtäjaksoisesti pääsarjatasolla.
 • Seura voitti ensimmäisen Espanjan mestaruutensa viime keväänä 30 liigakauden jälkeen. Espanjan cup-mestaruuden Tau Ceramica on voittanut vuosina 1996, 1999 ja 2002 sekä kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n kakkoskilpailu Saporta Cupin vuonna 1996. Runkosarjassa Tau Ceramica voitti kuluneella pelikaudella 34 ottelustaan 24. Liigafinaaleissa se kaatoi Unicaja Malagan suoraan 3-0 ja cup-finaalissa FC Barcelonan 85-83. Tau Ceramican yleisökeskiarvo oli 7.838 katsojaa.
 • Kaudella 2001-02 Tau Ceramica selviytyi Euroliigassa 16 parhaan joukkoon ja jäi vain voiton päähän Final Four -paikasta.
 • Pelikaudelle 2002-03 Tau Ceramica on kiinnittänyt Hanno Möttölän lisäksi kokoonpanoonsa seuraavat pelaajat: Elmer Bennett (185 cm, 32 vuotta, PG, USA), Jose Manuel Calderon (191, 21, SG, ESP), Laurent Foirest (197, 29, SF/SG, FRA), Andres Nocioni (199, 23, SF, ESP), Luis Scola (205, 22, PF, ESP/ARG), Dejan Tomasevic (208, 29, PF/C, YUG), Sergi Vidal (198, 21, SG/PG, ESP). Nimekkäin Möttölän uusista joukkuetovereista on Dejan Tomasevic. Hän on Jugoslavian riveissä voittanut kerran maailman (1998) ja kaksi kertaa (1995, 1997) Euroopan mestaruuden. Lisäksi Tomasevic on kuusinkertainen Jugoslavian mestari ja oli Tau Ceramican kantava voima myös kuluneella kaudella, kun joukkue voitti mestaruuden. Kaudella 2000-01 Tomasevic valittiin Euroliigan parhaaksi pelaajaksi (MVP) ja kaudella 2001-02 Euroliigan All Star -viisikkoon.
 • Tau Ceramicaa valmentaa jugoslavialainen Dusko Ivanovic.
 • Tau Ceramica pelaa kaudella 2002-03 Espanjan ACB-liigan ohella Euroliigaa.
 • Vitoria, 220.000 asukkaan kaupunki, sijaitsee Baskimaalla lähellä Ranskan rajaa. Lähin suurkaupunki on Bilbao.
 • Keramiikka-alan yritys Tau Ceramica on ollut vitorialaisen koripallojoukkueen pääyhteistyökumppani vuodesta 1987.

Euroliiga-faktat

 • Euroliiga on FIBA:sta irtautunut ammattilaisliiga, jossa pelaa tulevalla kaudella 24 joukkuetta.
 • Euroliigassa kahdeksan joukkueen alkulohkoja on kolme. Joukkueet pelaavat alkulohkoissaan kaksinkertaisen sarjan (14 ottelua/joukkue). Lohkojen viisi parasta ja paras lohkokuutonen selviytyvät jatkoon. Jatkoonpääsijät sijoitetaan neljään jatkosarjalohkoon, joissa pelataan kaksinkertainen sarja (6 ottelua/joukkue). Lohkovoittajat selviytyvät neljän joukkueen lopputurnaukseen, Final Fouriin.
 • Tau Ceramican alkulohkoon B on arvottu Euroliigan hallitseva kreikkalainen mestari Panathinaikos, Israelin mestari Tel Aviv Maccabi, Slovenian mestari Union Olimpija Ljubljana, Espanjan hopeajoukkue Unicaja Malaga, Jugoslavian hopeajoukkue Buducnost, Liettuan hopeajoukkue Zalgiris Kaunas sekä Saporta Cupin voittaja ja Italian cup-finalisti Montepaschi Siena.
 • Euroliigan runkosarja käynnistyy 9.-10.10.2002. Tau Ceramican ensimmäinen ottelu on Tel Aviv Maccabia vastaan. Final Four pelataan 9.-11.5.2003 Barcelonassa, Espanjassa.

Espanjan liiga -faktat

 • Espanjan pääsarjassa, ACB-liigassa, pelaa tulevalla(kin) kaudella 18 joukkuetta. Runkosarjassa pelataan kaksinkertainen sarja eli 34 ottelua/joukkue. Kahdeksan parasta selviytyy pudotuspeleihin.
 • ACB-liigan runkosarja käynnistyy 28.-29.9.2002 ja päättyy 17.5.2003.
 • Espanjan pääsarjatasolla on suomalaisista miespelaajista esiintynyt ennen Hanno Möttölää ainoastaan maajoukkuelaituri Martti Kuisma, joka edusti Casademont Gironaa kaudella 1999-2000 sekä maajoukkuesentteri Pekka Markkanen, joka oli muutamassa ottelussa FC Barcelonan kokoonpanossa kaudella 1993-1994.

NBA:n palkkakatto ja siirtotilanne

 • NBA:n seurat ovat tehneet hyvin hitaasti sopimuksia vapaiden pelaajien eli ns. vapaiden agenttien kanssa. 23.7. mennessä 11 vapaata agenttia oli tehnyt sopimuksen, 134 oli vielä vailla työpaikkaa.
 • Syynä hitauteen ovat NBA:n ensi kaudelle tiukentuvat palkkasäännöt. Rajoittaakseen pelaajien palkkojen nousua NBA on säätänyt tiukat ehdot seuroille siitä, miten paljon pelaajiin saa käyttää rahaa. Tiukat uudet säännöt allekirjoitettiin NBA:n työsulun päättyttyä 1998.
 • Ensinnäkin, ensi kaudella NBA-joukkueen pelaajien palkkojen yläraja, palkkakatto, putoaa. Palkkakatto laskee 40,3 miljoonaan dollariin 42,5 miljoonasta. Palkkakatto on joukkueen pelaajien yhteenlasketun palkkasumman yläraja (muutamin sääntöä kiertävin poikkeuksin).
 • Jos seura ylittää palkkakaton, se saa tehdä pelaajien kanssa vain hyvin rajatun tyyppisiä sopimuksia (mm. minipalkalla, ns. keskiluokan sekä ns. Bird-poikkeuksella).
 • Palkkakaton laskemisen lisäksi NBA jarruttaa palkkojen kasvua ns. luksusverolla. Jos seuran pelaajabudjetti ylittää 50 miljoonaa dollaria, se joutuu maksamaan jokaisesta ylimenevästä dollarista saman summan NBA:lle. Hyvin harva seuroista haluaa maksaa tätä 100 prosentin "luksusveroa" ja se on jumiuttanut NBA:n siirtoneuvottelut.
 • Seurauksena NBA:n tiukasta sopimustilanteesta useat Hanno Möttölän tilanteessa olevat pelaajat (1-5 vuotta kokemusta, eivät joukkueensa tähtiä) ovat pakotettuja tekemään yhden/kahden vuoden ns. minimisopimuksia. Mm. Hanno Möttölän joukkuetoveri Atlantasta, Jacque Vaughn, teki vastikään Orlando Magicin kanssa tällaisen sopimuksen. Minimisopimuksella pelaava on lyhyen sopimuksensa ja pienen palkkansa vuoksi haavoittuvainen ja hänen paikkansa joukkueessa usein epävarmempi kuin muilla.

Hanno Möttölä pähkinänkuoressa

Syntymäaika: 9.9.1976
Pituus: 209 cm
Paino: 112 kg
Kasvattajaseura: Helsingin NMKY
Yliopisto: University of Utah (NCAA I), USA
Nykyjoukkue: Tau Ceramica Vitoria, ESP

Valinnat

 • Suomen Urheilutoimittajain liiton valinnoissa Vuoden koripalloilija 1997, 1998, 1999, 2000 ja 2001.
 • Mountain West -konferenssin tähdistöviisikko 2000
 • Western Athletic -konferenssin (WAC) tähdistöviisikko 1999
 • WAC-konferenssin 2. tähdistöviisikko 1998
 • WAC-konferenssin tulokkaiden tähdistöviisikko 1997
 • Suomen Koripalloliiton valinnoissa SM-sarjan Vuoden tulokas 1995

Saavutuksia ja merkkipaaluja

 • Esiintyi ensimmäisenä suomalaispelaajana NBA-ottelussa 31.10.2000 Charlotte Hornetsia vastaan
 • NBA-sopimus Atlanta Hawksin kanssa 24.7.2000
 • Atlanta Hawksin 40. varaus NBA Draftin 2000 toisella kierroksella
 • NCAA-loppuottelu 1998
 • Miesten EM-lopputurnaus 1995
 • 22-vuotiaiden miesten EM-lopputurnaus 1994
 • 22-vuotiaiden Suomen mestaruus 1995 (HNMKY)
 • B-poikien Suomen mestaruus 1993 (HNMKY)
 • C-poikien Suomen mestaruus 1991 (HNMKY)
 • Ensimmäinen miesten maaottelu: 26.5.1995, Kreikka - Suomi, Ateena
 • Ensimmäinen miesten SM-sarjaottelu: 1.10.1994, KTP - HNMKY, Kotka
 • Piste-ennätys miesten SM-sarjassa: 32 pistettä, Pyrintö - HNMKY, Tampere, 25.10.1995
 • Piste-ennätys miesten maajoukkueessa: 42 pistettä, Islanti - Suomi, Reykjavik, 22.8.2001
 • Piste-ennätys yliopistossa: 32 pistettä, Utah - Texas, Salt Lake City, 22.12.1999
 • Piste-ennätys NBA:ssa: 14 pistettä, Orlando - Atlanta 22.1.2002 ja San Antonio - Atlanta 10.11.2001
 • Kaikkien maajoukkueikäluokkien piste-ennätys: 43 pistettä, Suomi - Belgia (22-vuotiaat), Riika, 15.7.1997
 • Jaettu miesten maajoukkueen piste-ennätys: 42 pistettä, Islanti - Suomi, Reykjavik, 22.8.2001
 
6.1.2019 22:12 Susiladies

Vilma Kesänen siivitti KR:n Islannin liigan kärkeen

Vilma Kesänen palasi vahvasti talvitauolta, kun hän heitti 11 pistettä KR:n voittaessa Islannin liigan kärkikamppailun ja nousten yksin sarjakärkeen.

4.1.2019 08:39 NCAA

Lahtisen Georgia Tech voittoon ACC-konferenssin avauksessa

NCAA:n konferenssiottelut käynnistyivät tällä viikolla toden teolla suomalaisnaisten osalta ja Lotta-Maj Lahtisen Georgia Tech taisteli tiensä hienoon avausvoittoon. Marika Korpinen ja Ninni Salmi nappasivat voitot viimeisistä konferenssin ulkopuolisista kohtaamisista.

4.1.2019 07:07 Susijengi

Lindbom loisti Puolassa – EuroCupin jatkolohkot käynnistyivät

Carl Lindbom oli jälleen huippuiskussa, kun hän johdatti 24 pisteellään Rosa Radomin voittoon Puolan liigassa. EuroCupissa jatkolohkot pyörähtivät käyntiin ja Susijengin kolmikko ylsi komeasti kaksinumeroisiin pisteisiin.

2.1.2019 11:07 Susijengi

EuroCupin jatkolohkot käynnistyvät - Susijengin kolmikko valmiina

EuroCupin lohkovaihe saatiin päätökseen joulukuun lopussa ja heti vuoden 2019 toisena päivänä pyörähtävät käyntiin jatkolohkot. Susijengin pelaajista mukana on Malagaa edustava Sasu Salin sekä Frankfurt Skylinersin Shawn Huff ja Erik Murphy.

31.12.2018 10:32 Pääjuttu

Koripallovuoden 2018 kohokohtina Markkanen, Susijengi ja mestarit

Suomalainen koripallovuosi 2018 on vajaata vuorokautta vaille historiaa. Päättyvän koripallovuoden kohokohtia suomalaisperspektiivistä ovat Basket.fi:n lukijamäärien perusteella olleet Lauri Markkasen loisto-otteet Chicago Bullsissa, Susijengin loppuunmyydyt MM-karsintaottelut sekä Suomen mestaruudet.

31.12.2018 09:35 Susijengi

Jamar Wilson palaa Lietkabelisin kokoonpanoon

Viikko sitten Liettuan liigaa ja FIBA Mestarien Liigaa pelaavan BC Lietkabelisin kokoonpanosta ulkopuolelle jätetty Susijengi-pelinrakentaja Jamar Wilson, 34, palaa joukkueeseensa. Wilson liittyy jälleen Lietkabelisin vahvuuteen 1. tammikuuta.

31.12.2018 08:59 NCAA

Suomalaisnaiset voitokkaina NCAA:ssa - Vaalavirran San Francisco konferenssin avausvoittoon

Välipäivien NCAA-otteluissa tehokkaimpiin suomalaisnimiin lukeutuivat San Franciscon Kia Vaalavirta sekä George Masonin Marika Korpinen.

30.12.2018 23:51 Susijengi

Koposen Bayernin vahva vire jatkui – Huff käsi kuumana

Petteri Koposen edustama Bayern München otti neljännen voittonsa Euroliigassa viidessä viime pelissään joukkueen voitettua Buducnostin ja kruunasi loppuvuotensa jatkamalla puhtaalla pelillä Saksan Bundesliigassa. Shawn Huff, Sasu Salin, Roope Ahonen ja Carl Lindbom olivat niin ikään hyvässä iskussa.

30.12.2018 21:16 Susiladies

Anniina Äijäsen Sedis Basquet päätti vuotensa komeasti

Anniina Äijäsen Sedis Basquet liihottaa vahvassa myötätuulessa Espanjan liigassa, kun joukkue päätti vuotensa peräti seitsemän ottelun voittoputkessa.

30.12.2018 09:36 Susiladies

Helmi Tulonen nauttinut vastuusta Saksassa – ”Olen päässyt hyvin pelaamaan”

Ensimmäistä kauttaan ammattilaisena pelaava Helmi Tulonen, 20, on ollut Saksan Bundesliigassa pelaavat Saarlouis Royalsin valopilkkuja tällä kaudella. Tulonen on ottanut heti ison roolin joukkueessa ja myös tulosta on tullut.

29.12.2018 13:51 Susijengi

Jamar Wilson sivuun Lietkabelisin kokoonpanosta

Liettuan liigaa ja FIBA Mestarien Liigaa pelaava BC Lietkabelis on jättänyt Susijengin pelinrakentajaveteraani Jamar Wilsonin, 34, kokoonpanonsa ulkopuolelle. Wilsonin ja Lietkabelisin välinen sopimus pysyy toistaiseksi voimassa.

27.12.2018 09:57 Susijengi

Erik Murphylla vahva iltapuhde Saksassa

Erik Murphy oli Frankfurt Skylinersin tehomies, kun Frankfurt nappasi kotonaan tärkeän voiton. Petteri Koposen edustaman Bayern Münchenin puhdas tili Saksan Bundesliigassa jatkui.

23.12.2018 23:13 Susijengi

Susijengin pelaajat hyvässä heitossa

Peräti viisi pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin loppuviikon peleissä Euroopan korisparketeilla. Ilonaiheisiin kuului myös Jukka Toijalan ensimmäinen voitto Sopotin peräsimessä.

23.12.2018 11:48 Susiladies

Anniina Äijäsen joukkue voittoputkessa joulun viettoon

Naisten kansainväliset korissarjat vetäytyivät joulutauolle lauantain jälkeen. Anniina Äijäsen Sedis Basquet liihottaa viiden ottelun voittoputkessa ja Vilma Kesäsen KR pitää jaettua kärkisijaa Islannin liigassa.

22.12.2018 09:55 NCAA

Rokkasen Toledo voittoputkessa joulutauolle - Vaalavirta ja Salmi ennätyspisteille

Naisten NCAA-kentillä Sara Rokkasen Toledo nappasi voitot kauden kahdesta viimeisestä konferenssin ulkopuolisesta ottelustaan. Kia Vaalavirta heitti San Franciscon trillerissä tulokaskauden ennätyksensä 20 pistettä ja Northern Illinoisin Ninni Salmi ylsi voittokkaassa ottelussa kauden parhaimpaansa.

20.12.2018 09:56 Susijengi

Koponen ja Salin voittojen takuumiehinä eurokentillä

Petteri Koponen pääsi keskiviikkoiltana juhlimaan Bayern Münchenin kolmatta peräkkäistä voittoa Euroliigassa ja EuroCupissa Sasu Salin ja Malaga päättivät alkulohkon tyylikkäästi voittoon.

19.12.2018 22:07 FIBA Europe Cup

Kataja Basket ei onnistunut nujertamaan voittamatonta Bakken Bearsia

Tanskalaisjoukkue on voittanut nyt kauden kaikki kahdeksan otteluaan FIBA Europe Cupissa.

19.12.2018 14:36 Haastattelu

Tulokaskauttaan NCAA:ssa pelaava Lotta-Maj Lahtinen: ”Itsevarmuus on avain”

HBA:n peliasu vaihtui kesän aikana Georgia Techin paitaan, kun Lotta-Maj Lahtinen lähti Atlantaan tavoittelemaan unelmaansa ja keräämään kokemusta kansainvälisiltä koripallokentiltä. Nyt 19-vuotiaalla Lahtisella on takanaan kymmenen ottelua Yhdysvaltojen arvostetuimmassa yliopistosarjassa NCAA:ssa.

19.12.2018 14:07 Susijengi

Carl Lindbom pelaa vahvaa kautta Puolassa

Carl Lindbom, 27, otti uuden askeleen urallaan tällä kaudella, kun hän siirtyi Puolan pääsarjassa pelaavan Rosa Radomin joukkueeseen. Lindbom nappasi nopeasti ison roolin joukkueessa ja on pelannut vahvaa kautta.

19.12.2018 09:47 FIBA Europe Cup

Voittamaton Bakken Bears saapuu keskiviikkona Joensuuhun – "Vielä ei ole löytynyt pysäyttäjää"

Katajalla on edessään tärkeä kotiavaus FIBA Europe Cupin jatkolohkossa.

Näytä lisää vastaavia