6.5.2026 09:05 Tule näyttämään taitosi Luhta Areenalla 18.-21.5.

Lahti Basketball Juniorit / Naisten edustusjoukkue Team Lemkem järjestää Try out -harjoituksia 18.-21.5.2026 Luhta Areenalla (Salpausselänkatu 7, 15110 Lahti). Try out -harjoituksissa haetaan pelipaikkaa Lahti Basketball Junioreiden naisten I-divisioonajoukkueesta (Team Lemkem) kaudelle 2026–2027.
Tule mukaan näyttämään taitojasi ja vetämään hyvät harjoitukset naisten joukkueen valmennuksen johdolla!
ILMOITTAUTUMINEN KAIKKIEN PELAAJIEN OSALTA
Team Lemkem päävalmentaja Tom Cooman 044-238 7748 / tomcooman@hotmail.com
Toiminnanjohtaja Jimi Koskinen 044 275 6767 / jimi.koskinen@lbj.fi
Tulevana viikonloppuna pelataan 30-vuotis juhlaturnaus Lahdessa, kun Kempower Easter Tournament järjestetään jo 30. kerran. Mukana on huikeat 247 joukkuetta Suomesta ja ulkomailta.
Kouvolassa järjestetään aikuisten koriskurssi, johon jokainen on tervetullut.
Lahti Basketball Junioreiden ensi kauden päävalmentajat on julkaistu. Tom Cooman ottaa jatkosopimuksen myötä vahvemman roolin nais- ja tyttöpuolen valmennuksessa. Uutena valmentajana seurassa aloittaa kokenut Lance Hewitt.
Sarjat 2010-2019 syntyneille - kaikissa sarjoissa vielä tilaa!
Lahti Basketball Junioreissa liikkuu yli 700 lasta, nuorta ja aikuista. Haemme nyt valmentajia eri ikävaiheisiin.
Lahti Basketball Juniorit järjestää try out -tapahtuman launataina 25.5.2024 kello 12-15 Lahden Suurhallilla.
Lahti Basketball Juniorit ry ja Virnex Group Oy ovat solmineet vuoden jatkosopimuksen yhteistyölle, jolla pyritään liikuttamaan yhä useampaa lasta ja nuorta sekä kannustetaan lahjakkaita pelaajia tukemalla pelaajien maajoukkuetoimintaa. Tuella on vaikutettu jo lähes 150 lapsen harrastamiseen.
Kempower Easter Tournamentin pääyhteistyökumppaniksi – yksi Suomen suurimmista juniorikoripalloturnauksista liikuttaa lapsia Lahdessa pääsiäisenä 2024.
Lahti Basketball Junioreiden välipäivinä 27.-29.12. järjestämälle Erik Sajantila -korisleirille osallistui hieman yli 70 lasta. Osallistujamäärä on seuran järjestämillä leireillä suurin lähes vuosikymmeneen, mikä kertoo paitsi koriksen kiinnostavuudesta myös koulujen lomille sijoittuvien leirien tarpeellisuudesta.
Kouvot -turnaus pelataan Kouvolassa 17.-19.11.2023. Turnaus on järjestyksessään jo 31. ja tuomarihaku tämän vuoden turnaukseen on nyt auki.