Naisten Korisliigan runkosarja päätökseen

18.3.2017 Naisten Korisliigan runkosarja päättyi täyden kierroksen merkeissä, kun voittoihin päätöskierroksella ylsivät Peli-Karhut Huimasta (61-100), Kouvottaret Vimpelin Vedosta (47-60), Catz Espoon Unitedista lukemin 95-87, Hyvinkään Ponteva Helmi Basket HBA:sta 57-85 sekä Espoo Basket Team Forssan Alusta 55-77.

Päätöskierroksella Jacqueline Luna-Castro johdatti Kouvottaret voittoon...

Bria Goss Pontevan...

Akilah Sims Peli-Karhut...

Elena Reshetkon Catzin...

...sekä Tierra Henderson EBT:n. Kuvat: Francois Perthuis, Kai Kilappa, Mikko Mäkelä.

Huima pysyi vieraiden kyydissä ottelun neljä ensimmäistä minuuttia, jonka jälkeen Peli-Karhut vei pätkän 20-2 ja tykitti avausjaksolla taululle peräti 41 pistettä, Huiman tehdessä 18.

Toinenkaan neljännes ei tuonut suurempia ilon aiheita kotiyleisölle, vaikka Huima saikin hieman paremman otteen peliin. PeKan johto säilyi kuitenkin puoliajalle mennessä 24 pisteessä, eikä voittajasta tuntunut olevan enää epäselvyyttä.

Kolmas neljännes oli ensimmäisen tapaan vieraiden hallintaa ja vaikka Huima veikin päätösneljänneksen niukasti nimiinsä, surffaili Peli-Karhut lopulta helpohkoon voittoon.

- Olemme parantaneet peliä kauden loppua kohti. Oli hienoa voittaa Huima sen kotikentällä. Voitto on aina voitto, PeKa-luotsi Roope Mäkelä summasi.

Peli-Karhujen suurimmat onnistujat olivat Akilah Sims (23/8), Daisha Simmons (17/3) sekä 13 pistettä naiseen heittäneet Laura Lehtoranta ja Saara Wahlgren. Kotijoukkueelta kaksinumeroisille pisteille ylsivät Kenya Robinson (13/9) ja tupla-tuplan kerännyt Batabe Zempare (20/12). 

Catz jatkoaikavoittoon Unitedista

Lappeenrannassa voittoputkessa seilaava kotijoukkue näytti karkaavan Elena Reshetkon (27/20) johdolla, mutta United ei antanut Catzin repiä eroa, vaan avausjakso päättyi tasaisissa merkeissä lukemin 20-19.

United siirtyi toisella kymmenminuuttisella kuskin paikalle Shenita Landryn (27/16) ja Dionne Poundsin (25/4) johdolla ja siirtyi johtoon, joka säilyi puoliaikaan saakka (35-39).

Kolmas kymmenminuuttinen eteni tasaisissa merkeissä ja viimeiselle jaksolle mentiin Catzin pisteen johdossa. Päätösneljänneksellä Reshetko vei Catzin johtoon vapaaheitoillaan kymmenen sekuntia ennen loppua, mutta Landry tasoitti tilanteen neljä sekuntia ennen loppua ja ottelu matkasi jatkoajalle.

Jatkoajalla Chandrea Jonesin (22/9) ja Valencia McFarlandin (19/10/6 syöttöä) hyökkäyspään onnistumiset johdattivat ”Kissalauman” voittoon ja Catz päätti runkosarjan kymmenen ottelun voittoputkeen. 

- Olen tosi tyytyväinen voitosta. Alussa oli vähän rytmitöntä ja näytimme väsyneiltä. Pelillisesti on parannettavaa molemmissa päissä kenttää, Catzin päävalmentaja Mika Haakana summasi ottelun jälkeen.

HyPo päätti runkosarjan selvään voittoon

Runkosarjan voiton hyvissä ajoin varmistanut Ponteva kaahasi karkuun HBA:lta jo avausneljänneksellä keräten laajalti onnistujia, kun kotijoukkueen 14 ensimmäisestä pisteestä vastasi yksin erinomaisen ottelun pelannut Sofia Rajala (24/2).

HyPo ja Bria Goss (15/3/6 syöttöä) jatkoivat vahvoja otteitaan myös toisella jaksolla. Puoliajalle mentäessä vieraiden johto oli 19 pistettä (26-45).

Puoliajan jälkeen Ponteva katkaisi lopullisesti HBA:n selkärangan vieden kolme ensimmäistä minuuttia 11-0. Ottelun viimeiset 17 minuuttia eivät tarjonneet kotiyleisölle suurempaa jännittämisen aihetta, mutta tarjoili laajalti onnistumisia etenkin kaikille vierasjoukkueen pelaajille.

Pontevan tehokkaimmat olivat Gossin lisäksi Laura Saarinen (8/13) sekä huiman ottelun pelannut Niina Laaksonen (26/2). HBA:lta Rajalan lisäksi 10 pistettä keräsi Lotta-Maj Lahtinen.

Kouvottaret voitolla pudotuspeleihin

Vimpelissä nähtiin kiivas kamppailu viimeisestä pudotuspelipaikasta, jonka terävämmin aloitti vieraat. Hieman hermostuneissa tunnelmissa edennyt avausjakso päättyi 7-14 -vierasjohtoon.

Seurahistorian ensimmäistä pudotuspelisijaa jahdannut Kouvottaret hallitsi toisen jakson tapahtumia ja Ulriikka Nuolikosken (5/3) kolmosella puoliajalle mentäessä taululla komeili vieraiden 25-34 -johto.

Kouvottarien johto säilyi kymmenen pisteen tuntumassa myös kolmannen jakson ensimmäiset viisi minuuttia, mutta ViVe nousi jo yhden korin tuntumaan. Päätösneljännekselle mentiin kutkuttavassa 43-48 -tilanteessa.

Vieraiden puolustus piti Vedon neljässä pisteessä viimeisellä jaksolla, kun samalla toisessa päässä Whitney Frazier (15/14) johdatti Kouvottaret voittoon sekä pudotuspeleihin.

Frazierin lisäksi voittajilta korisukkaa heiluttivat Nyshia Hammonds (15/8/5) ja Jacqueline Luna-Castro (21/9). Vimpeliltä kaksinumeroisille pisteille pääsivät Lotta-Vehka-aho (12/2) ja Olivia Nash (11/9).

EBT haki vieraspisteet Forssasta

Forssan Alun ja Espoo Basket Teamin välinen kohtaaminen alkoi tasaisissa merkeissä, mutta FoA repäisi eron kymmeneen pisteeseen puolitoista minuuttia ennen avausneljänneksen loppua, mutta EBT kavensi jakson loppuun mennessä tilanteeksi 22-18.

Toinen neljännes eteni avausneljänneksen tapaan tasaisena ja puoliajalle Feeniksissä mentiin tilanteessa 33-34.

Puoliajan jälkeen espoolaiset nykäisivät eron nopeasti 15 pisteeseen Tierra Hendersonin (30/10) heiluttaessa tahtipuikkoa. Viimeiselle neljännekselle lähdettiin Claudia Kärnän (2/1) lay-upilla tilanteessa 42-54.

Kolmannen neljänneksen tapaan myös päätösneljännes meni vieraiden komennossa, eikä Alku saanut viritettyä takaa-ajoa haastaakseen Espoota voittotaisteluun.

Hendersonille taustatukea antoivat Helena Sivula (8/6) sekä Laura Lahtinen (7/2). Kotijoukkueelta kaksinumeroisille pisteille ylsi Robin Murphy (11/8). 

 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia