Peli-Karhut komeaan voittoon Hyvinkäällä, ennakkosuosikit pitivät pintansa Korisliigan lauantain kierroksella

7.3.2015 Hyvinkään Ponteva pelasi 30 minuuttia loistavaa koripalloa, mutta Peli-Karhujen viimeinen kymmenminuuttinen hiljensi kotikatsomon, PeKan poistuessa kotimatkalle sarjapisteet mukanaan 75-72 (29-38) -vierasvoiton turvin. Muualla Catz otti selvän vierasvoiton Vimpelin Vedosta, ja ToPo teki saman tempun Turun Riennon vieraana.

Peli-Karhujen Breanna Brock jatkoi tuttua työskentelyään. Tupla-tupla ja joukkueen tilille voitto Hyvinkään Pontevan vieraana.

Elena Reshetkolle tupla-tupla ja voitto Catzille. Taitaa olla kevät.

Hyvinkään Martinhallin yleisö sai nauttia 30 minuuttia kotijoukkue Pontevan vakuuttavasta esityksestä, kun Tero Niskasen suojatit karkasivat ennen päätösneljännestä jo 14:n pisteen johtoon. Johto ei kuitenkaan kantanut loppuun asti, PeKan terävöitettyä puolustustaan ja joukkueen hyökkäyksen löydettyä tutun flow’n.

 

- Pelasimme kolme jaksoa terävästi Titta-Riina Lepistön johdolla. Viimeisellä neljänneksellä pallon liike loppui, emmekä päässeet enää haluamillemme ratkaisupaikoille, harmitteli HyPo-luotsi Niskanen.

 

Virkaveli toisen penkin päästä jakoi näkemyksen.

 

- Emme olisi tänään ansainneet voittaa. Se on fakta. Pelasimme huonosti 30 minuuttia ja hyvällä tasolla ainoastaan viimeiset 10 minuuttia. Onneksi koko joukkue heräsi yhtäkkiä ja onnistuimme vielä kääntämään tämän. Kotijoukkue heitti kaaren takaa uskomattoman tarkasti, summasi PeKan pääkäskijä Seppo Kurki.

 

Vierailijoiden voiton takuunaisina toimivat tupla-tuplan urakoinut sentteri Breanna Brock (18 pistettä, 17 levypalloa), laituri Natasha Thames (14/9/3 torjuntaa), sekä ottelun ratkaisuhetkillä kylmäpäisesti vapaaheittoviivalta pallot pussiin laittanut Jasmine Gill (12/4/3 syöttöä). Roosa Lehtorannan (15) panos penkiltä oli myös tärkeä ottelun voittoa ratkaistaessa.

 

Kotijoukkue HyPon tähtisentteri Taru Tuukkanen (18/11/5) oli jälleen kerran totutun varma ja tehokas, mutta vauhdikkaimmin korisukkaa kulutti päävalmentaja Niskasenkin kehuma Titta-Riina Lepistö (22/5), joka upotti kahdeksasta kolmen pisteen heitostaan peräti kuusi. Kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsi kaksikon lisäksi myös Anni Jämsä (12).

 

 

Ottelutilastot: HyPo-PeKa

 

 

Catz helppoon vierasvoittoon Vimpelissä

 

Vimpelin liikuntahallin äänekäs kotiyleisö joutui poistumaan lauantai-illan jo hieman hämärtäessä kotimatkalle pettyneenä, kun kotijoukkue sai vieraita Lappeenrannasta. Catzin tukahduttava puolustus piti kotijoukkueen alle 50:n pisteen, ja hallitseva mestari karkasi lopulta kotimatkalle sarjapisteet mukanaan 90-45 (41-29) -vierasvoiton turvin.

 

Vierailija Catz joutui lähtemään otteluun vain seitsemällä pelaajalla, mutta jokaisen pelaajan pelatessa vähintään 22 minuuttia, sai Catz myös onnistumisia koko kokoonpanon laajuudelta. Tehokkaimpia lauantai-iltapäivän koitoksessa olivat kuitenkin Chandrea Jones (27), juonesta pikkuhilijaa kiinni saava Chelsea Douglas (21/3/2), sekä tupla-tuplan toimittanut Elena Reshetko (15/12).

 

Kotijoukkueen riveistä kaksinumeroiseen pistesaaliiseen ylsivät Korinne Campbell (11/6), Breanna Salley (13/7) sekä Alexandra Stelfox (10/6), mutta kolmikon ulkopuolelta ei ilonaiheita liiemmin lopulta löytynyt.

 

 

Ottelutilastot: ViVe-Catz

 

 

ToPo piti voitolla haaveet kakkospaikasta elossa

 

Huiman hallitsemaa sarjataulukon kakkospaikkaa jahtaava ToPo piti haaveet runkosarjan päättämisestä pykälää Catzin alapuolella elossa, kun se haki lopulta helpohkon 87-70 (43-25) -vierasvoiton Turun Riennon vieraana. Kaikki jaksot nimiinsä vienyt ToPo sai peluutettua kutakuinkin tasaisesti koko kahdeksan pelaajan kokoonpanoaan, ja onnistumisiakin tuli totutun laajalta rintamalta.

 

Vierailijoiden ykköstähtenä kuitenkin tuikki huiman pelin pelannut Dionne Pounds, joka pussitti 34 pistettä, repi neljä levypalloa, tarjoili 6 koriin johtanutta syöttöä ja riisti pelivälineen joukkueelleen viidesti. Poundsin vanavedessä vahvat ottelut pelasivat myös Kaisa Valtakari (11/3 syöttöä) sekä tupla-tuplan kasuaalisti operoinut Niina Laaksonen (24/17 levypalloa).

 

Kotijoukkue Riennon tehokkaimpina kotiyleisön edessä pelasivat tupla-tuplan toimittanut Sanni Salonen (18/11), sentteri Helmi Tulonen (9/6) sekä vahvaa kevättä pelaava Ida Myllyoja (12/4/2).

 

Ottelutilastot: TuRi-ToPo
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia