3.3.2020 10:09 Maajoukkuelegenda Petri Virtanen korvaa Juha Stenin Katajan päävalmentajana kaudella 2020–2021.
Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Joensuulainen Korisliiga-joukkue Kataja Basket ja nykyinen apuvalmentajansa Petri Virtanen ovat sopineet kaksivuotisesta päävalmentajapestistä, joka alkaa kuluvan kauden päätyttyä. Nykyinen päävalmentaja Juha Sten siirtyy samalla nuorten maajoukkueiden päävalmentajaksi ja vastaamaan HBA Märskyn 1. divisioona A -joukkuueen valmennuksesta.
Säynätsalolaislähtöinen Virtanen edusti Katajaa pelaajana kaikkiaan kymmenen kauden ajan (2005–07, 2008–16). Huippukoripallovalmentajatutkinnon (HKVT) vuonna 2018 suorittaneelle, 130 A-maaottelua pelanneelle entiselle takamiehelle siirtyminen valmennuspuolelle ja jonain päivänä liigajoukkueen päävalmentajaksi on ollut itsestäänselvyys.
– Kun lopetin pelaajaurani neljä vuotta sitten, on sen jälkeen tehty käytännössä joka päivä töitä tämän tavoitteen eteen, Virtanen paljastaa seuran tiedotteessa.
Virtanen aloitti seurajoukkuevalmennustehtävät Katajassa junioripuolella ja miesten edustusjoukkueen valmennusryhmään hänet nostettiin keväällä 2018. Parhaillaan menossa on toinen täysi kautensa apuvalmentajana Juha Stenin vetämässä tiimissä. ”Sudenpentujen” eli juniorimaajoukkueiden valmennusryhmissä hän on toiminut useina kesinä.
Virtanen kertoo, että neuvottelut seuran kanssa sujuivat kivuttomasti.
– Pääsimme asiasta yhteisymmärrykseen todella nopeasti. Organisaatio on tuttu, ja se helpotti haasteen vastaanottamista. Käytännössähän olen saanut olla täällä pidempään kuin mitä olen ollut yhdessä vaimoni kanssa ja luotankin taustajoukkoihimme kuin vuoreen. Matkalla tulee varmasti olemaan kuoppia ja vastoinkäymisiä, mutta ajattelen, että ne kuuluvat elämään ja niistä kasvetaan ja opitaan.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.