Petri Virtanen palaa Katajaan kaksivuotisella sopimuksella

9.6.2008 Viime kaudella ensimmäistä kertaa seitsemään vuoteen Korisliigan pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt Joensuun Kataja saa takalinjoilleen mieluisan paluumuuttajan. Aiemmin peräkkäiskaudet 2005-07 seuraa edustanut maajoukkuetakamies Petri Virtanen siirtyy Joensuuhun hallitsevan Suomen cup -mestari- ja SM-pronssijoukkue Lappeenrannan NMKY:n riveistä.

Urallaan 183-senttinen ja 27-vuotias Virtanen on pelannut 72 miesten ja 13 nuorten maaottelua. Hänet on valittu kahdesti Korisliigan ja kerran I divisioonan parhaaksi pelaajaksi kuin myös pääsarjan kehittyneimmäksi pelaajaksi. Viime kaudella takamies valittiin Lappeenrannan NMKY:n riveistä FIBA EuroCup -tähdistöjoukkueeseen.

Petri Virtasen kaksivuotiseen sopimukseen sisältyy ns. ulkomaanpykälä. Tässä yhteydessä se tarkoittaa, että pelaaja edustaa varmuudella Katajaa, mikäli sopimusta ulkomaisen seuran kanssa ei synny juhannukseen, 22.6., mennessä.

"Pete" kävi loppukaudesta testattavana Belgiassa. Myös Viroon päin oli yhteyksiä. Hän ei kuitenkaan pidä kovin todennäköisenä siirtymistään ulkomaille.

- Uskon vakaasti, että pelaan täällä. Tuskin olisin muuten vielä asioista tällä tavoin Katajan kanssa sopinut, Virtanen toteaa.

Tulevan Korisliiga-kauden tavoitteista kysyttäessä Virtanen antaa vastauksen salamannopeasti.

- Tulevalla kaudella haluan pelata vain ja ainoastaan mestaruudesta.

Joukkueen manageri Jarkko Miinin puolestaan kertoo, että halua Virtasen pitämiseen Katajassa jo vuosi sitten keväällä oli niin seuralla itsellään kuin myös alueen elinkeinoelämän edustajista koostuvalla tukiryhmällä.

- Tavoitteemme on aina ollut yrittää pitää joukkueen kotimainen runko mahdollisimman hyvänä. On todella hienoa, että Pete päätti palata takaisin riveihimme. Vähän kuin saisi "pojan" reissuiltaan takaisin kotiin, Miinin kuvailee.

Päävalmentaja Ray Ailus on myös iloinen taitavan takamiehen siirrosta Joensuuhun.

- Pete on Suomen parhaita pelaajia ja on hienoa, että saimme hänet Katajaan. Hän antaa meille uudenlaiset kasvot ja tuo joukkueeseen tervettä ja kovaa kilpailua etenkin kakkospaikalle. Ryhmässämme on nuoria ja nälkäisiä kavereita, jotka eivät varmasti ennakkoon luovuta taistelua peliminuuteista, Ailus kertoo. 

Kansainvälisen ohjelmansa vuoksi Lappeenranta pelasi vain puolet kotoisen Korisliigan runkosarjasta. Joukkue voitti Virtasen johdolla 22 ottelustaan 17, joka riitti ykköspaikkaan. Virtanen pelasi kaikki ottelut, keskimäärin 33 minuuttia, tilastomerkinnöillä 15,5 pistettä, 2,5 levypalloa, 4,5 syöttöä ja 1,6 riistoa. Syöttölukema oikeutti paremmuustilaston kakkossijaan.

FIBA EuroCupissa Virtasen pistekeskiarvo oli hieno 16,3, jolla heltisi korintekijätilaston kuudes sija. Syöttökeskiarvo 4,4 oli sarjan viidenneksi paras.  

Kataja-runko valmis 

Virtasen paluun myötä Katajalla on yhdeksän pelaajasopimusta kaudelle 2008-09, eikä Kataja-johto enää aktiivisesti hae riveihinsä kotimaisia nimiä. Ovia ei joukkueenjohdon mukaan kuitenkaan suljeta kokonaan, mikäli esim. opiskelut toisivat kaupunkiin Korisliiga-kelpoisia pelaajia.

Pelaamisestaan Kataja-paidassa ovat Virtasen ohella sopineet Jussi Eskola (21 vuotta, 189 cm), Mikko-Petteri Järvinen (22, 190), Anssi Kinnaslampi (26, 191), Janne Kinnunen (21, 179), Roope Kinnunen (17, 198), Sami Lehtoranta (28, 205), Juho Nenonen (20, 202) ja Anselmi Vanjoki (20, 193).  

Ray Ailuksen ja hänen aisaparinsa Antti Hurrin valmentamalla Katajalla on pyrkimys täydentää ryhmäänsä ennen kauden alkua vielä kolmella ulkomaalaisvahvistuksella.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
15.3.2025 20:01 Korisliiga

Pyrintö varmisti alemman jatkosarjan voiton – Kouvot ohitti Nokian kilpailussa viimeisestä playoff-paikasta

Korisliigan alemmassa jatkosarjassa voittivat tänään Tampereen Pyrintö ja Kouvot, ylemmässä Salon Vilpas.

14.3.2025 20:33 Korisliiga

Kobrat voittoon Puittisen tuplatuplan avulla – Karhu kesytti biisonit Loimaalla

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

12.3.2025 20:42 Pääjuttu

Alemman jatkosarjan playoff-paikoista tiukka taistelu – ylälohkossa kotiedut lukittu

Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.

12.3.2025 15:42 Korisliiga

Kalib Boone Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.

8.3.2025 19:40 Korisliiga

Kouvot ei suostu taipumaan – tavoittelee yhä playoff-paikkaa

Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.

7.3.2025 20:46 Korisliiga

BC Nokia hallitsi peliä kummassakin kenttäpäädyssä – veti pidemmän korren lähes kaikissa tilastokategorioissa

BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.

5.3.2025 20:29 Korisliiga

Korihaiden debyytti uudessa kotihallissa äityi jännitysnäytelmäksi – Kauhajoki kukisti Seagullsin

Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

4.3.2025 20:25 Korisliiga

Nokia kaatoi KTP:n kolmannen jakson kirin avulla – Honka Pyrintöä vahvempi Espoossa

Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.

1.3.2025 19:21 Korisliiga

Kauhajoki reippaaseen voittoon Gustavsonin johdolla – Pyrintö ja Kouvot vahvistivat asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.

28.2.2025 20:46 Korisliiga

Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

Näytä lisää vastaavia