9.4.2018 13:00 Barcelonan Petteri Koposen upea iltapuhde Gran Canariaa vastaan palkittiin Espanjan ACB-liigan kierroksen MVP-tittelillä.
Petteri Koponen oli ACB-liigan kierroksen paras pelaaja. (Kuva: Ville Vuorinen)
Koponen tykitti Gran Canariaa vastaan 23 pistettä, otti neljä levypalloa ja antoi kolme syöttöä teholukeman ollessa 30, kun Barcelona haki Las Palmasista 93-77-voiton. Koposen käsi oli kuumana, kun hän upotti kuudesta kolmen pisteen heittoyrityksestään sisään viisi ja kakkosetkin putosivat hienosti 4/5.
- Peli sujui hyvin ja heitto upposi mukavasti. Ensimmäinen heitto ohi, mutta sen jälkeen oikeastaan aika virheetöntä suorittamista. Jätkät syöttivät palloa hyviin paikkoihin. Muutenkin haimme kovan vierasvoiton, sillä Gran Canaria ei ollut hävinnyt tällä kaudella kuin yhden kotiottelun eikä se ole helppo paikka ottaa vierasvoittoa, Koponen tunnelmoi.
Espanjan liiga on hyvin tasainen ja ainoastaan Real Madrid on sarjan kärjessä pienellä karkumatkalla. Barcelona on tällä hetkellä kolmantena saldonaan 18 voittoa ja kahdeksan tappiota.
- Voiton avulla taistelemme hyvästä sijoituksesta runkosarjassa ja hyvistä asetelmista pudotuspeleihin. Meillä on vaikea loppuohjelma ja paljon vieraspelejä. Siinä mielessä iso voitto ja mikäs siinä, kun oma peli kulki taas. Toivottavasti pystyn jatkamaan samalla tavalla ja auttamaan sitä kautta joukkuetta.
Toista kauttaan Barcelonassa pelaavalle Koposelle valinta kierroksen parhaaksi pelaajaksi osui ensimmäistä kertaa.
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.
Viime kaudella Saksan Pro A -liigan Karlsruhea edustanut kotkalaisen KTP:n kasvatti ja Korisliigassa pitkään Kouvojen paidassa pelannut Joel Mäntynen on varattu NBA:n kehitysliigan (G League) kansainvälisen draftin 11. sijalla Rio Grande Valley Vipersiin. Valley Vipers on Houston Rocketsin farmijoukkue.
Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.
Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.
Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.