22.1.2008 Urallaan 78 naisten maaottelua pelannut Michaela Moua jatkaa hyvää virettään Italian kakkosliigassa. Suomalaisen edustama Castellani Pontedera kaatoi viikonvaihteen ottelussaan Tiemme Porto Sant'Elpidion lukemin 67-61. Seuraavassa myös muita sähkeitä Euroopan kentiltä.
Pontederan aloitusviisikossa paikkansa vakiinnuttanut Moua tehtaili 34 minuutissa 16 pistettä. Kakkoset upposivat kiitettävästi 53,9 prosentin tarkkuudella (heitot 7/13). Onnistumisia suomalaislaituri keräsi myös puolustuspäässä repien yhdeksän levypalloa tilastoihinsa.
Italian liigaan nousua tavoitteleva Pontedera on voittanut pelaamastaan 15 ottelustaan 13.
Saksan Bundesliigassa Riikka Lehtosen Göttingen tahkosi kahden jatkoajan marathon-ottelun vieraskentällä Leipzigissä. Göttingen poistui kentältä voittajana hulppein 125-123-numeroin. Lehtonen pelasi reilut 34 minuuttia, teki seitsemän pistettä ja antoi kolme koriin johtanutta syöttöä.
Viime viikko sujui Espanjan pääsarjajoukkue Gran Canarialta kokonaisuudessaan mollivoittoisesti. Ensin joukkue kärsi kirvelevän tappion FIBA Eurocupissa Extrugasaa vastaan lukemin 74-62. Näin ollen toiseen osaotteluun neljän pisteen takaa-ajoasemasta lähtenyt Extrugasa eteni jatkoon yhteistuloksella 130-122.
Ottelu oli synkkä maajoukkueen kapteenille Taru Tuukkaselle, joka ei onnistunut 31 minuutissaan yhdessäkään kakkosessaan. Maajoukkueen pelintekijä Reetta Piipari heitti 15 pistettä pelaten 27 minuuttia.
Viime viikonlopun Espanjan liigan kierroksella Gran Canaria ei löytänyt aseita C.B Olesaa vastaan, vaan otti toisen tappion heti perään lukemin 88-99. Piiparin tehot 32 minuutissa olivat kuusi pistettä, kolme levypalloa ja kolme syöttöä.
Tuukkanen kärsi vatsataudista ja pelasi ainoastaan 11 minuuttia heittäen viisi pistettä ja ottaen kaksi levypalloa.
- Viime ottelut ovat joulun jälkeen menneet vähän penkin alle. Jotenkin tuntuu, että sellainen iloisuus on puuttunut pelistä ja pienet loukkaantumiset ovat vaivanneet joukkuetta. Mutta tästä lähdetään taas uuteen nousuun hyvillä mielin, sillä kautta on kuitenkin vielä puolet jäljellä, kertoi Espanjasta tavoitettu Reetta Piipari.
Gran Canarian kolmas suomalaispelaaja maajoukkuelaituri Heta Korpivaara ei ole vielä päässyt tositoimiin rasitusvamman takia. Gran Canaria saanee maajoukkuepelurin kuitenkin lähiaikoina pelaavaan kokoonpanoon.
- Heta veti ensimmäiset treenit joukkueen kanssa tänä aamuna. Tosin hän ei ole vielä päässyt mukaan ihan jokaiseen harjoitteeseen, mutta tilanne alkaa näyttää ihan hyvältä ja uskon, että Heta on pian taas joukkueen vahvuudessa myös matseissa, selvensi Piipari joukkuetoverinsa tilannetta.
Awak Kuierin haaveet toisesta peräkkäisestä Italian mestaruudesta kaatuivat ratkaisevan viidennen pelin 61-73-tappioon.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja paketoitua ja pudotuspeleissä nähdään hienosti suomalaisväriä, kun Bayern München, Niners Chemnitz ja Academics Heidelberg varmistivat paikan suoraan puolivälierissä. Sasu Salinin mestaruusjahti jatkuu Romaniassa, Edon Maxhuni debytoi Turkissa ja Alexander Madsenin Lleida varmisti sarjapaikkansa Espanjassa.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Anniina Äijänen oli Trevison johtohahmo, kun joukkue aloitti Italian Serie A2:n lohkovälierät voitolla. Awak Kuier puolestaan taistelee Serie A1:ssä mestaruudesta finaalissa.
Olivier Nkamhouan Niners Chemnitz otti kaksi tärkeää jatkoaikavoittoa viime viikolla tarraten pudotuspelipaikkaan. Sasu Salin aloitti pudotuspelit vahvasti Romaniassa ja Perttu Blomgren jatkoi tehokkaita otteitaan Latvian liigan pudotuspeleissä.
Etelä-Carolinassa pelannut takamieslupaus Morris Ugusuk siirtyy seuraavaksi West Virginian Universityn riveihin.