24.10.2012 Korisliigaa johtavan Tampereen Pyrinnön tappioton tili joutui keskiviikkona kovalle koetukselle Kotkassa, mutta Pyrintö selviytyi sieltäkin voittajana lyötyään KTP:n 70–80 (39–37). Loimaalla Nilan Bisons jatkoi kotivoittojaan karkaamalla Kouvoilta 86–77 (41–39).
Damon Williamsin Pyrintö kaatoi KTP:n toistamiseen.
Jeb Iveyn kolmoset karauttivat Bisonsin karkuteille Kouvoista. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.
Steveco Areenalle runsain mitoin yleisöä kerännyt KTP johti peliä toisella jaksolla parhaimmillaan pisteissä 31–21, mutta Pyrintö ei taipumisestaan huolimatta katkennut vaan palasi tasoihin heti kolmannen jakson alkajaisiksi.
Jännitysnäytelmä alkoi ratketa viitisen minuuttia ennen loppua, kun KTP:n hyökkäyspelin yskiessä Pyrinnön Kenneth Lowe ja LaMonte Ulmer veivät tamperelaiset ensiksi 65–69-johtoon, ja hetkeä myöhemmin Damon Williams suoritti viimeistelevän iskun kolmen pisteen kaaren takaa.
– Alussa tuli tilanteita, joissa kokemattomammalta joukkueelta olisi voinut mennä pää jumiin. Meiltä ei mennyt ja loppu hoidettiin todella kypsästi. Tämä oli meiltä vielä parempi peli kuin sunnuntaina Joensuussa. KTP:n jättäminen kotisalissa 70 pisteeseen on kova saavutus, hehkutti Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen.
Tripla-tuplien erikoismiehenä kunnostautunut Damon Williams (20/8/6 syöttöä/4 riistoa) oli jälleen Pyrinnön moottori. LaMonte Ulmer (18/7), Antero Lehto (15/2) ja Carl Lindbom (11/7) kantoivat myös kortensa kekoon.
Jopa 21 pallonmenetystä kärsineestä KTP:sta Antwine Williams (16/7), Devonne Giles (15/7) ja neljä kolmosta pussittanut Bojan Sarcevic (14/3) nakuttivat korkeimmat pisteet.
Hallitseva mestari Nilan Bisons otti kauden kolmannen kotivoittonsa Loimaalla. Bisons ei kuitenkaan selvinnyt helpolla hyvää syyskautta pelanneista Kouvolan Kouvoista, joka antautui loimaalaisille lopulta pistein 86–77 (41–39).
Bisons ei pystynyt missään vaiheessa repäisemään johtoaan lopullista yhdeksää pistettä suuremmaksi. Pelin johto vaihtui 12 kertaa ja Kouvot rimpuili vielä toiseksi viimeisellä minuutilla kahden pisteen päässä. Jeb Iveyn vapauttavan kolmosen jälkeen Bisons selvisi kuiin jaloin viime hetkien vapaaheittorallista.
Bisons rakensi voittonsa kaukoheitoilla upottamalla 14 kolmen pisteen koria 48% tarkkuudella. Kuusi kolmosta heittänyt Jeb Ivey (24/2/4 syöttöä) oli mestareiden paras pistemies. Martin Zeno (15/7/5 syöttöä) ja Mikko Koivisto (14/0) vastasivat Iveyn ohella Bisonsin pistetehtailusta, ja Ryan McDade (8/12/4 blokkia) hallitsi korinalustaa.
Kouvoja pitivät sarjapisteissä pitkään kiinni Gilberto Clavell (19/3), Antto Nikkarinen (16/3/3 syöttöä), Ilari Seppälä (16/2) sekä Chris Hester (14/9/4 syöttöä).
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.