Pyrintö aloittaa suomalaisjoukkueiden eurourakan sunnuntaina Baltian liigassa

12.10.2013 Seurajoukkuekauden 2013/14 aikana kansainvälisillä kentillä nähdään peräti neljä suomalaisjoukkuetta Bisonsin, Team TEHO Sportin (KTP), Kataja Basketin ja Tampereen Pyrinnön muodossa. Korisliigasta tuttujen joukkueiden eurourakka alkaa sunnuntaina Tampereella, kun Pyrintö isännöi Tallinnan Kalevia Baltian liigan (BBL) avauspelissä.

Antti "Zeus" Nikkilä pääsee taas europelien makuun sunnuntaista alkaen.

Pyynikin Punakaarti ottaa mittaa Tallinnan Kalevin faneista. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Viime kaudella LiigaCupin mestaruutta juhlinut vuosien 2010 ja 2011 Suomen mestari Tampereen Pyrintö kohtaa Baltian liigan alkulohkossaan Tallinnan Kalevin lisäksi ruotsalaisen Norrköping Dolphinsin, latvialaiset Jekabpilsin ja Valmieran sekä virolaiset Raplan ja Rakvere Tarvasin.

 

Ennakkovilkaisulla Pyrinnön voi laskea alkulohkonsa ennakkosuosikkien joukkoon. Alkulohkon muista joukkueista Baltian liigan 16 parhaan joukkoon etenivät viime kaudella Rakvere Tarvas sekä Valmiera.

 

– Joukkueiden nimilistaa silmäilemällä näyttää, että mukana on erittäin kovia yhdistelmiä, mutta myös hieman heikompia joukkueita. Tulostavoitteemme on sama kuin Korisliigassa eli lähdemme ilman muuta tavoittelemaan mestaruutta, Pyrinnön apuvalmentaja Lasse Rantala linjaa.

 

Baltian liigan runkosarjassa Pyrintö pelaa seitsemän joukkueen lohkossa kahdesti kaikkia vastaan. Pudotuspeleihin etenevät lohkon viisi parasta sekä kolmen alkulohkon paras kuudenneksi sijoittunut joukkue.

 

– Sekaan mahtuu muutama vieraskiertuekin, joissa pelaamme kaksi peliä perättäisinä päivinä. Tällöin valmistautuminen tapahtuu pitkälti pelitallenteiden avustuksella. Suurin osa vastustajien pelaajista on uusia tuttavuuksia, joten opeteltavaa riittää, Rantala arvioi.

 

Avausvastustaja Kalevissa tuttuja kasvoja

 

Baltian liigan voitolla Raplasta aloittanut Tallinnan Kalev tuo Pyynikille pari tuttua kasvoa suomalaisilta kentiltä viime kausilta.

 

Laituri Kaido Saks (205 cm/27 v) edusti Pussihukkia miesten Divarissa kaudella 2007/08 ja sentteri Raido Ringmets (204/30) vastaavasti Divarissa Panttereita 2005–07. Viron nuorten maajoukkueiden paidassa ovat Kalev-pelaajista Suomessa esiintyneet mm. Ilimar Pilk (195/25) ja Ivar Tulit (200/25).

 

Amerikkalaisosastolla kookas Kalev vyöryttää kentälle pitkät miehet Kenneth Cooperin (209/25) ja George Hartin (206/28). Lisäksi ryhmän avainrotaatioon kuuluvat Reimo Tamm (188/28), Mario Paiste (185/24) ja Renato Lindmets (200/29). Joukkuetta komentaa Kalle Klandorf.

 

– Jokaista peliä lähdetään tietysti voittamaan ja tekemään Suomi-korista tutuksi Baltiaan myös seuratasolla, uhkuu Pyrinnön seuraikoni Antero Lehto.

 

– Mahtavaa olla mukana ensimmäisenä suomalaisjoukkueena tässä liigassa, jolla on vahvat perinteet.

 

 

Tampereen Pyrintö – Tallinnan Kalev Pyynikin Palloiluhallilla sunnuntaina 13. lokakuuta klo 17:00 alkaen.

 

 
18.3.2026 12:19 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: kolme joukkuetta taistelee kahdesta puolivälierien kotietupaikasta

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.

14.3.2026 20:47 Korisliiga

Sisukas Kataja varmisti playoff-paikkansa – Kobrat romutti Lahden haaveet yhden pisteen voitolla

Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.

13.3.2026 20:48 Korisliiga

Kauhajoki ja KTP ottivat kumpikin voiton – sijojen 2–5 joukkueiden paremmuusjärjestys edelleen ratkaisematta

Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

Näytä lisää vastaavia