10.11.2012 Teemu Rannikon ja Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljana oli pakottaa jättiläisen polvilleen Euroliigan perjantaikierroksella. Real oli tyrmätä Olimpijan jo ensimmäisen minuutin pelin jälkeen, mutta Olimpija palasi peliin mukaan ja hiipi Sasu Salinin kolmosilla kuuden pisteen päähän kaksi minuuttia ennen loppua. Real kuitenkin piti pintansa ja puristi 76–89 (35–46)-voiton.

Sasu Salin taisteli hartiavoimin, kun vastassa oli Real Madrid. Kuva: Getty Images / All Over Press.
Ennakkoasetelmat otteluun olivat varsin selvät – kuusi perättäistä ottelua hävinneen Olimpijan ei pitänyt tarjota kummoista vastusta Euroliigan A-lohkoa sekä Espanjan ACB-liigaa ylivoimaisesti johtaneelle Realille. Ottelun ensimmäinen minuutti olikin kuin suoraan ljubljanalaisten pahimmista painajaisista, kun Real pakotti Olimpijan aikalisälle tilanteessa 0-9.
Olimpija onnistui kuitenkin vahvuuksistaan tekemään perjantain ottelusta äärettömän vaikean espanjalaisille. Olimpijan puolustajat iskivät kirvoina Realin hyökkäyksen heikkoihin kohtiin, ja toisessa päässä Teemu Rannikon ja Dominic Watersin orkestroima Olimpija-hyökkäys porasi vuotoja madridilaisselustaan.
Real onnistui toteuttamaan hyökkäyssuunnitelmaansa pätkittäin, pääasialla kääntymässä parhaiden korintekijöidensä puoleen vaikeilla hetkillä. Real kiskaisi toisen ja neljännen jakson välillä neljästi johtonsa yli kymmenen pisteen, mutta Olimpijalla oli tarjota jokaiseen vieraiden irtiottoyritykseen painava vastaus.
Sasu Salin onnistui viime minuuteilla pääsemään irti Real-päällystakeistaan ja nostatti kahdella lähes perättäisellä kolmosella kotiyleisön penkeistä hurjaan huutoon: Real johti Salinin kolmosten jälkeen lukemissa 76–82, kun ottelua oli pelaamatta 2:34. Aikalisän jälkeen Real kääntyi runkomiestensä Rudy Fernandezin ja Sergio Rodriguezin puoleen, jotka johdattivat madridilaiset turvallisimmille vesille ja 76–89 (35–46)-voittoon.
Kotijoukkueen parhaista tilastotehoista vastasivat Dylan Page, Jaka Blazic ja Aron Baynes, mutta Olimpijan kirkkaimpaan kärkeen kuuluivat myös Susijengin takamiehet Sasu Salin ja Teemu Rannikko. Salinille merkittiin ottelussa 28 minuuttia, Rannikolle 25 minuuttia.
Olimpijan aloitusviisikkoon jälleen kerran kuulunut Salin jäi tiukasti vaille heittotilaa ennen viime minuuttien heittokimaraansa, joka tuotti hänelle yhdeksän pistettä. Puolustuspäässä Salin oli tuttu kehäkettu, joka muun muassa kolmisen minuuttia ennen loppua kalasti Rudy Fernandezille kotiyleisöä kohahduttaneen hyökkääjän virheen.
Penkiltä peliin tullut Teemu Rannikko upotti 25 minuutissa viisi pistettä ja jakoi kaksi korisyöttöä. Rannikko palautti pelinrakentamisellaan joukkueensa monesti ruotuun Realin yrittäessä karkumatkalle.
Hyvästä taistelusta huolimatta Olimpijalle merkittiin jo seitsemäs peräkkäinen tappio Euroliiga ja Adrianmeren liiga yhteen laskien. Kun Euroliigan alkulohkovaihe on puolessavälissä, on Olimpija A-lohkon hännillä voitettuaan viidestä ottelustaan yhden.
Olimpija pelaa seuraavan kerran jo lauantaina, kun joukkue saa Adrianmeren liigassa vastaansa Unkarin mestarin Szolnoki Olajn. Euroliigaa Olimpija jatkaa torstaina 15. marraskuuta kotonaan Cantùa vastaan.
Union Olimpija Ljubljana – Real Madrid 76-89 (18–21, 35–46, 57–68)
Olimpija: Dylan Page 22/3, Jaka Blazic 14/2, Aron Baynes 11/10.
Real: Rudy Fernandez 18/2, Felipe Reyes 16/7, Jaycee Carroll 14/2, Nikola Mirotic 13/3.
S.Salin: Aloitusviisikossa, Minuutit 28, Pisteet 9 (2p 0-1, 3p 3-7), Levypallot 3.
T.Rannikko: Minuutit 25, Pisteet 5 (2p 1-1, 3p 1-3), Levypallot 1, Syötöt 2.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.