13.1.2006 Teemu Rannikon edustama slovenialaisseura Union Olimpija Ljubljana sai heittää lopullisesti hyvästit Euroliigan jatkopaikalle Espanjassa. Lohkon kärkijoukkue TAU Ceramica oli tyly isäntä rökittämällä hengettömät vieraansa numeroin 91-63 (47-20). Yksipuolinen ottelu oli ohi jo avausjaksolla, jota TAU johti Luis Scolan tahdittamana parhaimmillaan 46-16.
Neljä pistettä heittänyt, yhden levypallon noukkinut ja kaksi koriin johtanutta syöttöä tarjonnut Rannikko pelasi tilastojen valossa kauden vaatimattomimman ottelunsa.
Kaksi kertaa tuloksettomasti kolmoskaaren takaa tähdänneen Rannikon 19 peliminuuttia kertyivät jo taukoon mennessä.
Olimpijan päävalmentaja Zmago Sagadin tarjosi sen jälkeen tilaisuuden loukkaantumisista toipuneelle ja kauden ensimmäisen Euroliigaottelunsa pelanneelle 19-vuotiaalle georgialaiselle takamiehelle Manuchar Markoishvilille. EM-karsinnoissa Suomea vastaan pelannut Markoishvili keräsi 30 minuutissa saldon 8/4.
Olimpija Ljubljanan 90-luvulla Euroopan eliitin tuntumaan nostanut ja potkut saaneen kroatialaisen Pino Grdovicin kuukausi sitten korvannut slovenialaisvalmentaja Sagadin laukoi kovaa tekstiä Espanjassa.
- Tänään ottelussa oli vain yksi joukkue ja se oli TAU Ceramica. Meillä on ollut monia ongelmia tällä kaudella uuden ja useasta kansallisuudesta kootun joukkueen kanssa. Tältä ryhmältä puuttuu yhteishenki ja -työ kentällä.
Sagadin, 51, on jälleen isossa roolissa Olimpijan uutta tulemista rakennettaessa. Hän allekirjoitti tiistaina kauden 2007-08 loppuun asti ulottuvan sopimuksen, jota seuraa mahdollisesti vielä kaksi optiovuotta.
- Olemme aloittaneet jo nyt uusien ja tasokkaampien slovenialaispelaajien etsinnän ensi kautta varten, vahvistaa Sagadin.
Viiden Italiassa pelatun kauden jälkeen viime kesänä kahden vuoden mittaisen sopimuksen Ljubljanan kanssa solminut Rannikko, 25, istuu ikänsä, tavoitteidensa ja taitojensa puolesta hyvin Sagadinin suunnitelmiin.
- Hän on joukkueeni moottori, on Sagadin todennut.
Scavolini Pesarossa hetkeksi itseluottamuksensa hukannut ja uudessa seurassaan omalle tasolleen palannut Rannikko on pelannut kymmenessä Euroliigan ottelussa keskimäärin 31 minuuttia, heittänyt siinä ajassa 12,2 pistettä, ottanut 2,1 levypalloa, antanut 3,5 syöttöä ja riistänyt pallon 1,3 kertaa vastustajalta.
Tehoissa suomalaisen edelle yltävät niukasti vain Israelin maajoukkuemies Yotam Halperin (13,8/2,7) ja NBA-kokemusta omaava 36-vuotias yhdysvaltalaispelaaja Jimmy Oliver (13,0/2,5). Entisen Jugoslavian alueen maiden huippujoukkueista kootussa Adriatic-liigassa Rannikko on ollut selkeästi Olimpijan ykköspelaaja.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.