4.4.2015 Lappeenrannan Catzin Elena Reshetko, 29, upotti Naisten Korisliigan ensimmäisessä valieräottelussa Peli-Karhuja vastaan 24 pistettä ja tämä tiesi samalla sitä, että hän ylitti neljäntenä naisena kautta aikojen pudotuspeleissä tuhannen pisteen rajan.
Kymmenettä kauttaan Catzissä pelaava Reshetko ylitti 1000 playoff-pisteen rajapyykin. Kuva: Kai Kilappa.
Yhdeksänsiä perättäisiä pudotuspelejä pelaava Reshetko on heittänyt tarkalleen 1013 pistettä 73 pelaamassaan ottelussa.
Neljä Suomen mestaruutta voittanut Reshetko sijoittuu kaikkien aikojen pistetilaston kärkeen pudotuspeleissä seuraavasti: Kenya Robinson 1877, Lea Hakala 1300, Susanna Rinta 1047 ja Jelena Reshetko 1013.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue aloittaa A-divisioonan EM-kisansa perjantain myöhäisottelussa Italiaa vastaan. Portugalin Matosinhosissa järjestettävissä EM-kisoissa Sudenpentujen kanssa samassa alkulohkossa ovat Italian lisäksi Kroatia ja Unkari.
Lauri Markkanen on koripallouransa aikana kokenut monenlaista, mutta torstai-ilta tulee olemaan hänellekin merkkipaalu. Susijengin syömähammas saa tänään ensimmäistä kertaa urallaan vetää Suomi-paidan ylleen kotikaupungissaan.
Elokuu etenee ja Susijengillä on edessään enää kenraaliharjoitus ennen tulevaa MM-jatkokarsintaikkunaa ja Prahan ja Berliinin EM-kisoja. Torstaina Susijengi kohtaa Jyväskylän LähiTapiola Areenalla voimakoripalloa pelaavan kookkaan Ukrainan, joka hyökkäyksessä hakee ratkaisuja läheltä koria ja puolustuksessa keskittyy korin vartiointiin.
16- poikien sekä 19-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-karsintojen lohkot on tehty rankingien mukaisesti ja lohkoille on arvottu järjestäjät. Lisäksi 15-vuotiaiden Robert Petersen Cupin luokitteluvaiheiden pelaamistapa on vahvistettu syksylle ja keväälle.
Sofian Bulgariassa pelattavissa 16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi voitti alkulohkonsa päätösottelussa Irlannin 79-40 (37-24). Sudenpennut oli varmistanut jo eilen alkulohkonsa kakkossijan ja paikkansa kahdeksan parhaan joukossa.
Jyväskylän alueen asukas! Löytyykö kodistasi tai läheistesi kodista tilaa majoittaa ukrainalaislähtöistä koripallojunioria keskiviikon 17.8. ja perjantain 19.8. väliseksi ajaksi?
Susijengillä on tällä viikolla edessään enää kenraaliharjoitus ennen loppukesän ja alkusyksyn MM-karsintoja ja EM-kisoja. Joukkue matkustaa tiistaina Jyväskylään kohtaamaan Ukrainan paikallisella LähiTapiola Areenalla. Torstain ottelu on Suomen miesten maajoukkueen ensimmäinen maaottelu Jyväskylässä 34 vuoteen.
16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi varmisti paikkansa kahdeksan parhaan joukossa, kun Sudenpennut kaatoi Slovakian 43-81 (23-53). Voitolla Suomi sementoi D-lohkon kakkossijan, vaikka jäljellä on vielä yksi alkulohko-ottelu.
Suomalaiset koripallofanit kokoontuvat Sudenpesässä Prahan vanhan kaupungin kupeessa ennennäkemättömän hulppeissa puitteissa. EM-kisaviikkona vieraita ovat viihdyttämässä Susijengin otteluista tutut DJ Amanda Harkimo sekä MC Mikko Honkanen vaihtuvien asiantuntijavieraiden kera.
Suomen Koripalloliitto on käynnistämässä uuden ”The Game That Unites Us”-ohjelman. Monivuotisen ohjelman ensimmäisenä askeleena on 18.8. Jyväskylässä pelattavan Susijengi-Ukraina-maaottelun yhteydessä järjestettävä tempaus, jonka puitteissa autetaan koripalloa harrastavien ukrainalaisten lasten integroitumista Suomeen.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo 11. kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaina 4.9. mennessä.
Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen taival A-divisioonan EM-kisoissa Kreikan Iraklionissa sai voitokkaan päätöksen, kun Sudenpennut voitti Puolan 71-57 (39-34). Suomi sijoittui täten seitsemänneksi, joka on historiallinen sijoitus nykyisessä EM-kisaformaatissa.
Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue hävisi A-divisioonan EM-kisojen toiseksi viimeisessä ottelussaan Italialle loppunumeroin 61-75 (31-37). Suomi pelaa täten huomenna sijoista 7-8 ja vastaan tulee Puola.
16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi pelasi tänään perjantaina toisen ottelunsa, kun Sudenpennut kaatoi Romanian 68-84 (26-45). Puhtaalla pelillä jatkava Suomi ratkaisi pelin jo aikaisin vieden avausneljänneksen 9-31.
Liettua antoi Susijengille täyden 40 minuutin oppitunnin kansainvälisen koripallon lainalaisuuksista, kun joukkueet kohtasivat toiseen kertaan kahdessa illassa. Liettua rynnisti 213-senttisen Jonas Valanciunasin onnistumiset moottorinaan 25–1-johtoon ja rymisteli ottelusta 87–52 (51–24) -murskavoiton.
Kreikan Iraklionissa pelattavissa 18-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisojen puolivälierissä Espanja oli loppuhetkillä Suomea parempi ja nappasi välieräpaikan 63-52 (29-29) -voitolla. Sudenpennuille jäi vielä tavoiteltavaa, kun seuraavassa pelissä panoksena on paikka ensi kesän 19-vuotiaiden MM-kisoihin.
Valmentaja tai joukkueenjohtaja! Pelaako joukkueessasi ukrainalainen koripallojuniori? Osallistu arvontaan, jossa voit voittaa hänelle ja hänen valitsemalleen suomalaiselle joukkuetoverille liput 18.8. Jyväskylässä pelattavaan Susijengin ja Ukrainan väliseen maaotteluun.
Susijengi jatkoi Liettuan vieraana valmistautumistaan kohti MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja. Liki 4600-päinen kotiyleisö sai nauttia kotijoukkueen hurjasta alusta NBA-jättiensä johdolla, jotka siivittivät Liettuan voittoon Kaunasin Žalgirio Arenalla pelatussa maaottelussa lukemin 76–61 (43–29).
18-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisoissa Kreikan Iraklionissa tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Sudenpennut päihitti neljännesvälierissä Israelin 71-61 (38-28) ja eteni kahdeksan parhaan joukkoon. Nykyisessä kisaformaatissa tämä on ensimmäinen kerta, kun suomalainen tyttömaajoukkue on kahdeksan parhaan joukossa EM-kisoissa.
Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkueen taival Bulgarian Sofiassa pidettävissä B-divisioonan EM-kisoissa alkaa torstaina 11.8. Sudenpentujen kanssa samassa alkulohkossa pelaavat Ukraina, Romania, Saksa, Slovakia ja Irlanti. B-divisioonasta nousee tänä kesänä vain kaksi joukkuetta A-divisioonaan.