17.7.2008 Korisliigan kevään 2008 hopeajoukkue Kouvolan Kouvot on kiinnittänyt uudeksi amerikkalaisvahvistuksekseen 196-senttisen ja 26-vuotiaan Ronny LeMellen. LeMelle tulee Kouvoihin samasta konferenssista kuin keväällä 2008 Korisliigan parhaana ulkomaalaispelaajana palkittu Corey Smith.
LeMellen ja Corey Smithin tilastotkin ovat lähes identtiset. Viimeisenä yliopistokautenaan 2005/2006 LeMellen keskiarvot olivat 12,8 pistettä, 3,8 levypalloa, 2,3 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden. Hänet nimettiin kauden päätteeksi Auburnin yliopiston arvokkaimmaksi pelaajaksi ja näyttävimmäksi hyökkääjäksi.
Ensimmäisenä ammattilaisvuotenaan LeMelle pelasi Espanjan LEB2-liigaa CB Ourensen riveissä 9,4 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvoilla. Viime kauden LeMelle pelasi USA:ssa IBL- ja SEBL-liigoissa.
- Olen iloinen, että saamme ensimmäisen ulkomaalaiskiinnityksen jo näin varhaisessa vaiheessa. Ronny LeMelle on erinomainen ja monipuolinen pelaaja. Hän tuo meille ratkaisu-uhkaa sekä kaaren takaa että lähempää koria. Uskon, että hänen pelityylinsä sopii Kouvojen liikkuvaan ja vauhdikkaaseen hyökkäyspeliin, kertoo Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala luottavaisin mielin.
- Tehty hankinta on suunnitellun mukainen. Uskon, että pystymme julkaisemaan lisää ulkomaalaissopimuksia seuraavan kahden viikon kuluessa. Suunnitelmamme on täydentää joukkuetta vielä kahdella amerikkalaispelaajalla, kommentoi Kouvojen puheenjohtaja Matti Laaksonen.
Kouvoilla on jo sopimukset kotimaisten Tuomas Iisalon, Jukka Katajan, Tero Laitisen, Roope Suonion, Antti Kanervon, Samu Kaaresvirran ja Matti Nuutisen kanssa. Joukkueen kesäharjoittelu alkoi toukokuun lopussa ja sen perusteella joukkueeseen nostetaan mahdollisesti kaksi KoriKouvojen pelaajaa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.