Salin heitossa Espanjassa, Huff jatkoi hyviä otteitaan Saksassa

25.4.2016 Sasu Salin upotti neljä kolmosta yhtä monesta yrityksestä, kun Gran Canaria voitti Espanjan ACB-liigassa odotetusti Andorran 98-85 (45-34). Shawn Huff taas jatkoi viikonlopun hienoja otteitaan, kun Huff nakutti 11 pistettä. Huffin Ludwigsburg kuitenkin hävisi Giessen 46ersille 81-90 (45-37).

"Francotirador" Sasu Salin iski jälleen neljällä triplalla. Kuva: Ville Vuorinen.


ACB-liigan viidennellä sijalla oleva Gran Canaria kasvatti johtonsa kolmen neljänneksen aikana 20 pistettä hipovaksi sarjataulukon hännillä olevaa Andorraa vastaan. Vaikka Andorra vei päätösneljänneksen 31-33, se ei riittänyt voittotaisteluun saakka.
 

Tulikuuma Gran Canaria upotti kolmosensa 11/21 (52%), joista neljä oli Salinin (12/0) käsialaa. Salinin lisäksi kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät Alen Omic (18/5) ja Pablo Aguilar (14/6). Andorran pistekärki oli 21 pistettä ja 8 levypalloa kirjauttanut Giorgi Shermadini.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Susijengi-kippari Shawn Huffin viikonloppu oli pisterikas, kun ”Huhvi” nakutti 21 pistettä perjantai-iltana ja sunnuntaina saldo oli 11. Voittoon asti se ei kuitenkaan riittänyt, kun Giessen 46ers nappasi sarjapisteet vieden päätösneljänneksen 16-23.

Huff (11/3) heitti kolmosensa 2/9, mutta teki vapaaheittoviivalta selvää jälkeä upottaen kaikki viisi bonusheittoaan. Huffin lisäksi Ludwigsburgilta onnistuivat Royce O'Neale (22/5) ja Roderick Trice (13/6/4 syöttöä).

Giessen 46ersin pisteistä vastasivat Gabriel Olaseni (18/4) ja Eric Palm (16/0).

Lisätietoja: Ottelutilastot

Lassi Tuovin Besiktas jylläsi Turkin pääsarjassa 76-88 (35-36) -vierasvoittoon Torku Konya Sporista. Besiktasin voiton avaimena toimi vahva kolmas neljännes, jonka istanbulilaiset veivät 18-30.

Besiktasin tehokaksikko oli Randy Culpepper (25/0) ja Robert Brown (24/3/6). Koko parketin pistehai oli kotijoukkueen Johndre Jefferson, joka heitti 28 pistettä ja noukki 9 levypalloa.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Tuomas Iisalon Crailsheim Merlins hävisi vieraissa Eisbären Bremerhavenille 72-64 (38-26). Crailsheimin kannalta tappio meinasi sitä, että joukkue putoaa ensi kaudeksi Saksan 2. Bundesliigaan.
 

- Totta kai tämä on iso pettymys meille. Vaikka putoamisemme varmistui, niin aiomme päättää kauden ammattimaisesti. Olemme sen velkaa organisaatiolle ja faneille, Iisalo kommentoi.
 

Crailsheimin parhaimmistoon kuuluivat Adam Chubb (15/10) ja Antonio Graves (12/3), kun taas Bremerhavenilta onnistui erityisesti Kyle Fogg (23/6).

Lisätietoja: Ottelutilastot

Gordon Herbertin Frankfurt Skyliners taas juoksi Alba Berliniltä jalat alta toisella ja kolmannella neljänneksellä voittaen lopulta 64-80 (35-44). Skyliners vei toisen neljänneksen 13-25 ja kolmannen 11-19.

Frankfurtilaisilta Jordan Theodore (19/3) ja Quantez Robertson (15/2) pelasivat loisto-ottelut. Alba Berlin oli liikaa 19 pistettä nakuttaneen Elmedin Kikanovicin varassa.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Ilman Erik Murphyä pelannut Buyukcekmece voitti Turkin pääsarjassa Banvit Basketbolin 74-85 (38-44). Buyukcekmecen pisteduo oli Erving Walker (21/3/8) ja Michael Roll (21/8).

Banvitilta vastaan pistivät etevimmin Dominique Johnson (22/2) sekä Adrien Moerman (10/13/4).

Lisätietoja: Ottelutilastot

Henkilöt

 
17.4.2025 11:09 NCAA

Elina Aarnisalo vaihtaa yliopistoaan ja liittyy North Carolinan vahvuuteen

Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.

16.4.2025 08:19 Pääjuttu

Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin

Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.

15.4.2025 09:01 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Susijengillä on iso kesä edessä”

Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.

12.4.2025 08:37 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiaiselle pronssia Viron-Latvian liigassa

Severi Kaukiaisen edustama tallinnalainen BC Kalev/Cramo pöllytti latvialaista BK Ogrea 92–69 (58–35) Viron-Latvian liigan pronssiottelussa perjantai-iltana. Kausi huipentuu seuraavaksi Viron ja Latvian kansallisten liigojen pudotuspeleihin.

11.4.2025 07:20 Susijengi

Jantunen pistekärki, Paris Basketball voittoon Euroliigan runkosarjan päätöskierroksella

Mikael Jantunen nautiskeli 15 pistettä ja kaapi kuusi levypalloa, kun Paris Basketball päätti historiansa ensimmäisen Euroliigan runkosarjakauden 72-63 (46-31)-kotivoittoon liigajumbo ALBA Berlinistä kotikentällään. Paris Basketball on varmistanut paikkansa Play-In-otteluissa ja sillä on vielä hiuksenhieno sauma selvitä suoraan pudotuspeleihin kuudennelta sijalta.

7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

7.4.2025 14:49 Suomalaiset ulkomailla

Petteri Koponen jatkaa New Zealand Breakersin peräsimessä

Pelaajauran jälkeiselle valmentajauralleen lentävän lähdön saanut Petteri Koponen, 36, jatkaa myös tulevalla kaudella Australian NBL-liigaa pelaavan New Zealand Breakersin päävalmentajana. Helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatteihin lukeutuva Koponen valmensi Breakersia helmikuussa päättyneellä kaudella ensimmäisenä suomalaisvalmentajana NBL:ssä koskaan.

7.4.2025 13:25 Susijengi

Miro Little UC Santa Barbaran riveihin

Toisen kautensa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa päättänyt Susijengin takakentän nuori kulmakivi Miro Little, 193 cm ja 20 vuotta, vaihtaa joukkuetta. Päättyneellä NCAA-kaudella Utahin yliopistoa edustanut Tampereen Pyrinnön kasvatti edustaa tulevalla kaudella Big West -konferenssia pelaavaa UC Santa Barbaraa.

5.4.2025 19:47 NCAA

Elina Aarnisalo ja UCLA kaatuivat UConnille Final Fourissa

Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA putosivat leikistä pois juuri ennen finaalia, kun UCLA hävisi Final Four -ottelussa UConnille 85-51.

4.4.2025 11:03 NBA

Tuomas Iisalolle ensimmäinen voitto NBA:ssa Memphis Grizzliesin peräsimessä

Viime yönä tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi noussut Tuomas Iisalo voitti ensimmäisen ottelunsa NBA:n päävalmentajana. Grizzlies voitti Miami Heatin, kun Ja Morant ratkaisi ottelun sensaatiomaisesti viimeisillä sekunneilla.

Näytä lisää vastaavia