17.12.2015 Eurocupin runkosarja sai päätöksensä keskiviikkona, kun Sasu Salin ja Shawn Huff varmistivat paikkansa Eurocupin 32 parhaan joukkoon. Salin kuului joukkueensa tehokkaimpiin, kun Gran Canaria voitti Pallacanestro Reggianan napaten piikkipaikan B-lohkossa. Huffin Ludwigsburg taas murskasi Le Mans Sarthen ja nousi samassa lohkossa kakkoseksi.
Sasu Salinin Gran Canaria nappasi lohkovoiton Eurocupin runkosarjassa. Kuva: Ville Vuorinen.
Cran Canaria joutui tiukoille Pallacanestro Reggianaa vastaan, kun italialaiset olivat pisteen päässä 65-66, kun peliaikaa oli jäljellä enää runsaat kaksi minuuttia. Kevin Pangos (15/1/7 syöttöä) ja Pablo Aguillar (7/3) pitivät omilla suorituksillaan huolen, että Gran Canaria lähti kotimatkalle 73-78 (35-30) -voitto taskussaan.
Salin (12/4) kuului Gran Canarian tehokolmikkoon yhdessä Pangosin ja Alen Omicin (12/7) kanssa. Pallacanestro Reggianalta Pietro Aradori ja Darjus Lavrinovic heittivät 20 pistettä mieheen.
Gran Canaria päätti runkosarjan B-lohkon kärkisijaan 8 voitolla ja 2 tappiolla.
Le Mans Sarthe jäi täysin jalkoihin, kun Huff ja Ludwigsburg eivät antaneet armoa ranskalaisille jylläten ylivoimaiseen 90-49 (46-22) -kotivoittoon. Ludwigsburg johti parhaimmillaan 48 pistettä kolmannella neljänneksellä 78-30, mutta Le Mans pääsi kaunistelemaan lukuja päätösneljänneksellä.
Huff heitti tarkasti (2p 1/2, 3p 2/2, 1p 2/2) 10 pistettä ja haki yhden levypallon. Kaksinumeroisille pistelukemille Ludwigsburgilta ylsivät myös Mustafa Shakur (17/3), Adam Waleskowski (12/2) ja Brad Loesing (10/3/5).
Ludwigsburg nappasi B-lohkon kakkossijan 7 voitolla ja 3 tappiolla.
Lassi Tuovin ja Erik Murphyn Besiktas päätti Eurocup-taipaleensa kunniakkaaseen 91-67 (56-31) -kotivoittoon Pietarin Zenitiä vastaan. Besiktas karkasi pietarilaisilta ensimmäisellä puoliajalla Murphyn ollessa pääroolissa.
Murphy heitti ensimmäisellä puoliajalla 8 pistettä ja nappasi 3 levypalloa, mutta ei pelannut enää pienen loukkaantumisen takia toisella puoliajalla, kun Besiktasin johto oli reilut 20 pistettä.
Besiktasin pistekärki oli Nate Wolters (15/2/5 syöttöä), kun taas Zenitiltä korkeimman pistemäärän nakutti Anton Pushkov (12/11).
Besiktas jäi E-lohkon viidenneksi 4 voitolla ja 6 tappiolla.
Gerald Lee juniorin edustama Steaua Bukarest päätti taas Eurocupinsa tappioon, kun montenegrolainen KK Buducnost oli parempi lukemin 89-56 (45-26).
Steauan pirtein oli Chris Cooper (19/11), kun taas Buducnostilta erottui Sead Sehovic (17/5). Gerald Lee junior ei ollut ottelussa Steaua Bukarestin kokoonpanossa.
Bukarestilaiset jäivät E-lohkon viimeiseksi 2 voitolla ja 8 tappiolla.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).
Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.
Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.
Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.
Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.
Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.