Scavolini Pesaro odotetusti Opel Cupin finaaliin, Honka pysyi kyydissä

22.9.2004 Suomalaistähtien Hanno Möttölän ja Teemu Rannikon yhteinen taival Scavolini Pesaron riveissä käynnistyi odotetusti, kun Pesaro voitti Helsingissä pelattavan Opel Cupin välierässä isäntäjoukkue Hongan. Nuoren espoolaisjoukkueen esitys italialaismahtia vastaan oli varsin lupaava ja eroa ”Daavidin ja Goljatin” välille jäi vain 15 pistettä. Finaalissa Pesaro kohtaa Jukka Matisen Frankfurt Skylinersin, joka löi omassa pelissään Zalgiris Kaunasin 87-68.

Scavolini Pesaro ei missään vaiheessa päässyt karkuun isänniltään, vaan Honka roikkui tuntumassa. Voittoon Hongalla ei ollut mahdollisuuksia, mutta viisi minuuttia ennen loppua eroa oli vain 11 pistettä (57-68).  

Hongan nuorukaisista ilahdutti erityisesti nuorten maajoukkuepeluri Joonas Suotamo, joka taisteli mallikkaasti ja vei nimiinsä mm. kuusi levypalloa. Myös Viljami Vanjoki esiintyi ennakkoluulottomasti. Hongan ja koko ottelun paras pistemies oli Cory Hightower, joka pussitti 20 pistettä. Olli Nikitin pisti heittonsa varmasti sisään (6/8) ja kokosi 13 pisteen saaliin.  

Ottelu oli Hanno Möttölälle ensimmäinen Scavolini Pesaron riveissä, joihin hän kesällä siirtyi kahden vuoden sopimuksella. Möttölän alku oli mukiinmenevä. 209-senttinen suomalainen ei ollut Pesaron aloituksessa, mutta pääsi pian kentälle ja vietti parketilla 25 minuuttia. Möttölä tekaisi siinä ajassa teholukemat 11/6 ja onnistui viimeistelyssään hyvällä prosentilla (heitot 5/8). Teemu Rannikko ei löytänyt Helsingin Jäähallissa heittosihtiään, viiteen pisteeseen tarvittiin kuusi heittoa. Pelin organisoinnissa ja johtamisessa Rannikko kuitenkin onnistui.  

Scavolini Pesaron entinen NBA-peluri Charles Smith väläytteli heittoarsenaaliaan upottamalla kolmosia mistä lystäsi. Smith teki ottelussa 19 pistettä.  

Keskiviikon toisessa kamppailussa Frankfurt Skylinersin suomalaislaituri Jukka Matinen sai mukavasti peliaikaa uudelta valmentajaltaan Murat Didiniltä. Matinen antoi vahvan näytön pussittamalla varmoilla heitoilla 17 pistettä.  

Sekä Skylinersilta että Zalgiris Kaunasilta oli avainpelaajia sivussa. Kaunasin vahvuudesta uupui mm. polvivaivainen legenda Arvidas Sabonis ja Skylinersilta puolestaan Saksan viime kauden parhaana pelaajana palkittu Pascal Roller.  

Torstaina 23.9. Opel Cupissa pelataan sijoitusottelut. Scavolini Pesaron ja Frankfurt Skylinersin välisessä finaalissa on mukana siis kolme suomalaista. Pronssipelissä kohtaavat Honka ja Zalgiris Kaunas. Pronssiottelu alkaa Helsingin Jäähallissa klo 18 ja finaali klo 20. 

 
14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

13.6.2025 22:48 Susijengi

Sasu Salin kruunasi kautensa Romanian mestaruuteen!

Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.

12.6.2025 11:07 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jatkaa Saarlouis Royalsissa - "Nälkää jäi"

Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.

11.6.2025 08:55 Susijengi

Ilmiömäinen Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun

Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.

5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

Näytä lisää vastaavia