Seurauutisia #28: Unified-koripalloon mukaan uusia seuroja

24.10.2019 10:30 Unified-koripalloa pelataan kuluvalla kaudella valtakunnallisessa sarjassa 20 eri joukkueessa. Kaarinan Ura Basket on mukana Unified-koripallon -sarjatoiminnassa ensimmäistä kauttaan. Unified-koripallotoimintaa ollaan käynnistämässä vuoden vaihteessa myös Forssaan.

Ura Basketin Unified-joukkue on ensimmäistä kautta mukana valtakunnallisessa sarjassa. Kuva: Jaska Poikonen / Ura Basket

Ura Basket ensimmäistä kertaa mukaan valtakunnalliseen Unified-koripallon -sarjaan

Unified-koripalloa pelataan kaudella 2019-2020 viidessä divisioonassa Special Olympics Unified-sarjassa. Mukana on kaikkiaan 20 joukkuetta 10 eri seurasta. Ensimmäistä kertaa sarjatoiminnassa tällä kaudella mukana oleva Ura Basketin joukkue pelaa 3.divisioonassa.

Unified-koripallotoiminta käynnistyi Ura Basketissa syksyllä 2018 ja joukkue lähtee nyt innoissaan ensimmäistä kertaa valtakunnalliseen sarjaan. Pelaaminen ja osa vastustajista on joukkueelle entuudestaan tuttuja turnauksista ja ystävyysotteluista.

Ura Basketin Unified-joukkueessa on mukana 14 urheilijaa, joista nuorin on 17-vuotias ja vanhin hieman päälle 50 vuotta. Joukkueessa on mukana kolme naista ja loput ovat miehiä. Urheilijoista noin puolet aloittivat Unified-koripallon aikanaan Turun Riennon alla ja jatkoivat pelaamista Ura Basketin toiminnan käynnistyessä. Mukaan on lähtenyt hyvin myös uusia pelaajia.

Ura Basket -seura ja Kaarinan kaupunki ovat alusta asti ottaneet Unified-koripallon ilolla vastaan. Unified-koripallojoukkue on päässyt mukaan kaupungin soveltavan liikunnan tapahtumiin ja saanut tukea eri muodoissa molemmilta tahoilta.

- Tosi hienoa katsoa, miten seurassa on otettu Unified-koris mukaan. Seuran kauden päätösjuhlassa viime keväänä kaikki kannustivat, kun joukkueemme pelasi näytösottelun. Se oli sykähdyttävä kokemus myös itselle, myhäilee Ura Basketin Unified-joukkueen joukkueenjohtaja Pia Heino. 

Unified-koripallon sarjapelit pelataan pääasiassa turnausmuodossa. Ura Basket pääsee käynnistämään ensimmäisen sarjakauden tulevana sunnuntaina 27.10. kotiturnauksessa, jota on joukkueessa odotettu jo pitkään innolla.

Joukkueenjohtaja Pia Heinon mukaan Unified-koripallossa keskeisessä osassa ovat ystävät ja yhdessä tekeminen. Vaikka peleissä halutaan voittaa, on ottelutapahtumissa tärkeää jättää aikaa myös kavereiden kanssa juttelulle.

- Kotiturnausta odotetaan tosi paljon. Iso juttu on, että nähdään ystäviä. Pelaajat sanoivat hienosti, että yksi voitto olisi kiva, mutta jos sitä ei tässä turnauksessa tule niin seuraavassa sitten, toteaa joukkueenjohtaja Pia Heino riemuissaan. 

Forssassa käynnistetään Unified-koripallotoimintaa

Unified-koripallo leviää edelleen uusille paikkakunnille, kun vuoden vaihteessa joukkue laitetaan pystyyn myös Forssassa Feeniks Basketin alla. Toiminnan käynnistämisen taustalla on sama tuttu henkilö, Pia Heino, joka oli käynnistämässä Unified-toimintaa myös Ura Basketissa.

- Oma tieni vie seuraavaksi takaisin Forssaan ja halusin jatkaa Unified-koripallon parissa myös siellä. Hienoa, että Feeniks Basketissa innostuttiin ajatuksesta, toteaa Pia Heino.

Forssassa järjestetään vielä tämän vuoden puolella 28.12.2019 matalan kynnyksen 3vs3 Unified-turnaus, jossa kentällä on kerrallaan kaksi urheilijaa ja yksi partneri. Turnaukseen ovat tervetulleita kaikki Unified-koripallosta kiinnostuneet.

- Turnaus käynnistää tavallaan Unified-toiminnan Forssassa. Olemme suunnitelleet paljon yhteistyötä esimerkiksi Loimaan ja Uran porukan kanssa, kuten yhteisiä treenejä. Unified-koripallossa seurojen yhteistyö ja yhteisöllisyys on mahtavaa, iloitsee Pia Heino.

 

Lisätietoja ja ilmoittautumiset Forssan turnaukseen:
Pia Heino 
piaheino@gmail.com

 

Lisätietoja Unified-koripallosta:
Ulla Karlsson
044 556 7776
ulla.karlsson@basket.fi
 
Unified-koripallo sarjatoiminta 2019-2020 >> 

Special Olympics on kehitysvammaisten kansainvälinen urheilujärjestö. Suomessa Special Olympics Finlandin alaisuudessa toimii yli 20 lajia. Unified-koripallo on yksi Special Olympics lajeista. Unified-koripallossa kaikenikäiset kehitysvammaiset tai muuta erityistä tukea tarvitsevat urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa. Kentällä yhdessä joukkueessa pelaa samaan aikaan kolme urheilijaa ja kaksi partneria. Lähde rohkeasti kokeilemaan Unified-koripalloa urheilijana tai partnerina!

 

 
8.4.2022 09:30 Seurauutinen

Seurauutisia #67: Liikunnan aluejärjestöt jakavat kesätyöllistämistukea urheiluseuroille

Nuorten kesätoiminnan ja kesätyömahdollisuuksien lisäämiseksi liikunnan aluejärjestöt tukevat nuorten toimintaa järjestävien kesätyöntekijöiden lyhytaikaista palkkaamista. Nuoreksi määritellään tukihaussa 15–29-vuotiaat.

6.5.2021 10:06 Seurauutinen

Seurauutisia #55: Seuratoiminnan kehittämistukea myönnettiin viidelletoista koripalloseuralle

Opetus- ja kulttuuriministeriö jakaa vuosittain tukea seuratoiminnan kehittämiseen. Vuonna 2021 tukea sai peräti 15 seuraa koripallotoiminnan järjestämiseen.

15.1.2021 08:25 Seurauutinen

Seurauutisia #50: Tapiolan Honka on nyt myös aikuisten seuratoiminnan Tähtiseura

Espoolaisseuralle myönnettiin 13.1. punainen aikuisten Tähtiseura-status osoituksena laadukkaasti toteutetusta aikuisten liikunnan seuratoiminnasta. Hongasta tuli ensimmäinen koripalloseura, jolla on status niin lasten ja nuorten sekä aikuisten puolella.

21.12.2020 08:20 Seurauutinen

Seurauutisia #49: Lahti Basketball Junioreista uusi Tähtiseura

Lahti Basketball Junioreille myönnettiin 15.12.2020 lasten ja nuorten Tähtiseura-status osoituksena laadukkaasti toteutetusta seuratoiminnasta. Seurasta tuli 14. koripalloseura, joka sai Tähtimerkin.

16.11.2020 10:00 Seurauutinen

Seurauutisia #48: Seuratoiminnan kehittämistuen haku on avattu

Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2021 haku on käynnissä 13.11.-18.12.2020. Seuratukea haetaan Suomisport-palvelun kautta.

2.6.2020 13:34 Läntinen alue

Mieleinen Basket -junioriturnaus syyskuussa Loimaalla

Mikro-, mini- ja U14-ikäisten syysturnaus Mieleinen Basket järjestetään 19.-20.9.2020 Loimaalla.

18.11.2019 09:16 Seurauutinen

Seurauutisia #29: Seuratoiminnan kehittämistuen haku on avattu

Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2020 haku on käynnissä 12.11.-17.12.2019. Seuratukea haetaan Suomisport-palvelun kautta.

22.10.2019 09:45 Seurauutinen

Seurauutisia #27: Seuratuen haku lähestyy – valmistaudu hakuun

Haku seuratoiminnan kehittämistukeen käynnistyy 12.11.2019 ja päättyy 10.12.2019 klo 16:15. Hakuprosessin tueksi Liikunnan aluejärjestöt järjestävät Seuratuki-infoja. Hakuun voi valmistautua jo etukäteen mm. päivittämällä yhdistysrekisteriotteen.

26.9.2019 15:25 Seurauutinen

Seurauutisia #25: ESLU järjestää seurakoulutuksia

Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n syksyn koulutuksissa syvennytään seuroja koskettaviin tärkeisiin aiheisiin. Torstaina 3.10. aiheena on kiusaamisen ja häirinnän ennaltaehkäisy seuratoiminnassa.

25.9.2019 15:28 Seurauutinen

Seurauutisia #24: Tiistaina vietettiin Seurapaitapäivää

Olympiakomitean koordinoima Seurapaitapäivä innosti seuraihmiset pukeutumaan oman seuransa väreihin tiistaina 24.9. Uutiseen on koottu kuvia korisseurojen Seurapaitapäivän tunnelmista.

5.9.2019 16:55 Seurauutinen

Seurauutisia #22: Et ole yksin -materiaaleja seurojen käyttöön

Ennaltaehkäisy on keskeisessä asemassa epäasiallisen käytöksen vähentämisessä. Väestöliitto on koonnut kattavan paketin erilaisia materiaaleja, jotka on nyt julkaistu ja vapaasti seurojen käytössä.

2.9.2019 16:14 Seurauutinen

Seurauutisia #21: Onko seuranne palkinnon arvoinen? - Hae Tähtiseura ja Fiksu seura -palkintoja

Olympiakomitea palkitsee jälleen seuroja. Vuoden 2019 Fiksu seura- ja lasten liikunnan Tähtiseura -palkintojen haku on käynnissä 30.9.2019 asti.

26.8.2019 11:27 Seurauutinen

Seurauutisia #19: Sporttitetissä nuori ja liikunta-ala kohtaavat

Sporttitetti tarjoaa liikunta-alasta kiinnostuville nuorille mahdollisuuden tutustua työelämään liikuntaorganisaatiossa. Seurat voivat ilmoittautua mukaan Sporttitettiin ja ottaa nuoret uudella tapaa mukaan toimintaan.

25.8.2019 10:56 Seura tiedottaa

Riku Tapio siirtyy muihin tehtäviin, Kataja Basket rekrytoi uutta toiminnanjohtajaa

Kataja Basketin toiminnanjohtaja Riku Tapio siirtyy 1.10. alkaen Suomen Työväen Urheiluliiton pääsihteeriksi. Kataja Basket on aloittanut rekrytoinnin uuden toiminnanjohtajan palkkaamiseksi.

22.8.2019 13:41 Seurauutinen

Seurauutisia #18: Seurasydän-kampanja käynnistyy syyskuussa

Suomalaisissa urheiluseuroissa on yli miljoona liikkujaa, urheilijaa ja toimijaa. Seuroissa on vahvaa yhteisöllisyyttä, joka halutaan tuoda esiin Olympiakomitean koordinoimassa koko syksyn käynnissä olevassa Seurasydän-kampanjassa.

21.8.2019 09:00 Seurauutinen

Seurauutisia #17: Harrastusviikolla seurat tuovat omaa toimintaa tutuksi kouluilla

Olympiakomitean koordinoimaa harrastusviikkoa vietetään 26.8.-1.9. Harrastusviikolla seurat voivat tuoda omaa toimintaa tutuksi lähialueen kouluilla ja löytää uusia harrastajia.

11.2.2019 08:46 Koripallomuseo

Seurauutisia #4: Seuratyöhön ulkomaisia resursseja

Euroopan solidaarisuusjoukkojen kautta Suomen Koripallomuseon ja YMCA Heinolan yhteishankkeessa aloitti helmikuun alussa unkarilainen 30-vuotias Leonard Görbe.

7.2.2019 14:14 Seurauutinen

Seurauutisia #3: Koripalloliiton lahjoittamat pallot keräsivät suuren suosion

Koripalloliiton varastoinventaariossa ylimääräiseksi todettuja palloja jaetaan seuroille yhteisvastuulliseen käyttöön. Seurajakelulistan kautta jaettu viesti sai välittömästi suuren suosion.

25.1.2019 12:58 Seurauutinen

Seurauutisia #2: Koripalloliitto hakee pilottiseuroja Et ole yksin -hankkeeseen

Et ole yksin on Väestöliiton ja urheilun yhteishanke, jonka tarkoituksena on ennaltaehkäistä ja vähentää kiusaamista, seksuaalista häirintää ja kaikenlaista väkivallan kokemuksia urheilussa. Eri lajien pilottiseurat toimivat suunnannäyttäjinä ja saavat käyttöönsä ohjeita sekä koulutuksia. Ilmoita seuranne mukaan 1.2. mennessä.

10.1.2019 14:00 Läntinen alue

OP-Pikkujättiturnaus Perniössä 2.-3.3. 2019

PeU-Basketin järjestämä 29. OP-Pikkujättiturnaus kerää koripalloliiton eri alueilta mikro- ja mini-ikäiset pelaajat jälleen kerran maaliskuiseen Perniöön .

Näytä lisää vastaavia