10.3.2022 12:25 Lukio sijaitsee Hakunilan urheilupuiston vieressä, upeiden liikuntamahdollisuuksien keskellä. Sotungin lukio on luonut koripallolle ja urheiluvalmennukselle erinomaiset olosuhteet ja laajan opintotarjonnan.
Aamuvalmennus
Urheilulinjalaiset osallistuvat urheiluvalmennuksen opintojaksoille, jotka on tarkoitettu säännöllisesti ja tavoitteellisesti urheilulajia harrastavalle opiskelijalle. Tarjoamme kehityshaluisten nuorten urheilijoiden käyttöön ammattivalmentajiemme osaamisen, erinomaiset olosuhteet ja harjoitusaikaa seurassa tapahtuvan harjoittelun lisäksi ja tueksi.
Aamuvalmennukselle on varattu viikko-ohjelmassa oma kiinteä aikansa kolme kertaa viikossa (ti, ke ja pe aamuisin). Tämä antaa urheilua ja liikuntaa harrastaville opiskelijoillemme mahdollisuuden oman harjoittelunsa ja opintojensa järkevään yhdistämiseen.
Koripallon aamuvalmennuksesta vastaa huippukoripallovalmentajatutkinnon suorittanut (HKVT) Sami Saarikoski. Aamuharjoittelu sisältää sekä lajiharjoittelua että fysiikkavalmennusta.
Muu opintotarjonta
Opintotarjonnassamme on tällä hetkellä urheiluvalmennuksen lisäksi vuosittain tarjolla useita erilaisia liikunnan opintojaksoja. Muita painopistealueita Sotungin lukiossa ovat kansainvälisyys sekä koulumme yhteydessä toimiva etälukio, joka mahdollistaa joustavat opetusjärjestelyt opiskelijoillemme.
Hakuohjeet
Sotungin lukioon haetaan toisen asteen yhteishaussa 22.2. – 23.3.2022 klo 15.00 mennessä. Voit hakea Sotungin lukiossa sekä yleislinjalle, että urheilulinjalle. Myös yleislinjalle valitut opiskelijat voivat osallistua aamuvalmennukseen koripallossa, jos harrastavat sitä seurajoukkueessa.
Urheilulinjan valintaperusteet löydät Sotungin lukion kotisivuilta tästä linkistä.
Yleislinjalle opiskelijat valitaan peruskoulun päättötodistuksen lukuaineiden keskiarvon perusteella.
Lisätietoja koripallon aamuvalmennuksesta:
Valmentaja
Sami Saarikoski
040 5364313
sami.saarikoski2@eduvantaa.fi
Rehtori
Esa Partanen
0400 633 865
esa.partanen@vantaa.fi
Uutta ja vanhaa ensi kauden päävalmentajien joukossa.
Suomen NMKY:n Urheiluliitto järjesti tiistaina 13.5. ensimmäisen päätoimisten koripallovalmentajien verkostotapaamisen Helsingissä. Yhteensä 15 valmentajaa neljästä NMKY:n jäsenyhdistyksestä kokoontui HNMKY:n vieraaksi Namika Areenalle.
Päättyneellä kaudella upeasti välieriin saakka selvinnyt LePyn naisten I divisioona -joukkue valmistautuu uuteen sarjakauteen. Joukkue toivottaa kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet pelaajat mukaan avoimiin harjoituksiin.
Panttereiden miesten joukkueen avoimet harjoitukset Herttoniemenrannan liikuntahallilla tiistaina 20.5 klo 20:00-21:00 ja torstaina 22.5 klo 20:45-22:00.
PuHu Junioreiden päävalmentajissa on paljon kokemusta ja osaamista myös alkavalla kaudella.
Oletko henkilö, jolla on innostunutta asennetta, kykyä luoda positiivista ilmapiiriä ympärilleen, hyvä organisointikyky, itseohjautuvuutta sekä hyvät vuorovaikutus- ja yhteistyötaidot. Tässä on loistava tilaisuus päästä tekemään merkityksellistä työtä erityisesti lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi toimivassa ja perinteikkäässä seurassa. Tehtävään voidaan sisällyttää myös vähän ohjaajatoimintaa.
Naisten I divisioonassa pelaava Catz hakee uusia pelaajia kaudelle 2025-26 kaikille avoimissa treeneissä Lappeenrannan Urheilutalon palloiluhallissa.
ToPon alkavan kauden valmennustiimit ovat kevään aikana hiljaksiin rakentuneet ja useimpiin joukkueisiin on jo päävalmentajat sovittuna.
WB-Pantterit on Itä-Helsingissä toimiva koripalloseura, joka tarjoaa toimintaa 3- vuotiaiden skidikoriksesta lähtien aikuistasolle saakka. WB-Panttereiden edustusjoukkueet pelaavat naisissa I divisioona- ja miehissä I divisioona B- tasolla.
WB-Pantterit jatkaa vahvaa junioritoiminnan kehittämistä Itä-Helsingissä. Uusi toiminnanjohtaja on aloittanut seurassa 1.4.2025 alkaen.