16.4.2017 Tuomas Iisalon, Vesa Vertion ja Tuukka Kotin kausi Crailsheim Merlinsin kanssa päättyi pettymykseen, kun sen taival Saksan ProA:n pudotuspeleissä päättyi. Roannen suomalaiskaksikko Matti Nuutinen ja Antti Kanervo oli hienossa vireessä Ranskassa.
Tuukka Kotin kausi Saksassa päättyi pettymykseen. (Kuva: Ville Vuorinen)
Daniel Jansson valmensi Youngstarsin voittoon ProB:n välierissä. (Kuva: BBU 01)
Antti Kanervo oli joukkueensa paras pistemies. (Kuva: Erkki Hautaviita)
Merlins hävisi Oettinger Rocketsille numeroin 70-95 (37-44). Näin Rockets eteni välieriin otteluvoiton 3-1. Kotti oli Merlinsin tehoindeksin ykkönen tilastoidessaan 25 minuutissa 12 pistettä, kahdeksan levypalloa, yhden syötön ja yhden torjunnan.
Saksan ProB-liigassa sen sijaan Daniel Janssonin valmentama Weissenhorn Youngstars voitti ensimmäisessä välieräottelussa AstroStars Bochumin 74-69 (40-29).
ProB:n karsintasarjassa Anton Mirolybovin Uni-Riesen Leipzig otti pakkovoiton Dragons Rhöndorfista 85-73 (39-34). Leipzigilla on mahdollisuus säilyttää vielä sarjapaikkansa, jos se voittaa päätöskierroksella Nördlingenin ja samaan aikaan Rhöndorf häviää Lichille.
Ranskan ProA-sarjassa Lassi Tuovin ja Erik Murphyn SIG Strasbourg otti jo yhdeksännen peräkkäisen voittonsa. Tällä kertaa Strasbourgin huippuvireen sai kokea Cholet numeroin 85-68 (41-32). Murphy heitti ottelussa neljä pistettä ja otti neljä levypalloa 12 minuutissa. Strasbourg on tasaisessa sarjassa neljäntenä.
Ranskan ProB:ssä Antti Kanervon ja Matti Nuutisen Roanne otti toisen peräkkäisen voittonsa, kun se kukisti vieraskentällä Boulogne-sur-merin 86-73 (45-34). Roanne paranteli asemiaan sarjassa ja nousi sijalle 11.
Sasu Salinin Gran Canaria koki toisen peräkkäisen tappionsa Espanjan liigassa, kun se hävisi vieraskentällä Baskonialle 90-95 (43-38). Salin uurasti 17,5 minuutissa viisi pistettä ja yhden levypallon. Gran Canaria on sarjassa kuudentena.
Turkin liigassa Anton Odabasin Trabzonspor hävisi selvästi Anadolu Efesin vieraana 77-100 (37-42). Odabasi pelasi yli 18 minuuttia ja heitti kolme pistettä sekä kahmi kuusi levypalloa. Trabzonspor on sarjataulukossa sijalla 14.
Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.
Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.
Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.