26.11.2014 Koripalloliiton järjestämän SUSI All Star -leirien kesän leirityksen perusteella on kutsuttu noin 50 tyttö- ja poikapelaajaa leirityksen toiseen vaiheeseen SUSI All Stars Cupiin Lohjalle. Leirille kutsuttavat pelaajat jaetaan joukkueisiin, jotka kohtaavat toisensa turnauksen aikana.
Koripalloliiton järjestämän SUSI All Star -leirien kesän leirityksen perusteella on kutsuttu noin 50 tyttö- ja poikapelaajaa leirityksen toiseen vaiheeseen SUSI All Stars Cupiin. Leirille kutsuttavat pelaajat jaetaan joukkueisiin, jotka kohtaavat toisensa turnauksen aikana.
SUSI All Star Cupin joukkueet on nimetty maajoukkueiden valovoimaisten legendojen mukaan. Tyttöjen joukkueet ovat Team Hakola, Team Hakala, Team Vestala, Team Airas, Team Nyman ja Team Suomalainen.
Poikien joukkueet ovat puolestaan Team Klinga, Team Markkanen, Team Pehkonen ja Team Marttinen.
HUOM SUSI Training Centerin katsomotilat ovat rajalliset ja yleisöä pyydetään istumaan heille varattuihin tiloihin.
Torstai 27.11.2014 | Joukkueet |
Pojat klo 17 | Team Klinga vs. Team Pehkonen |
Pojat klo 19 | Team Markkanen vs. Team Marttinen |
Perjantai 28.11.2014 | Joukkueet |
Pojat klo 17 | Team Klinga vs. Team Marttinen |
Pojat klo 19 | Team Markkanen vs. Team Pehkonen |
Lauantai 29.11.2014 | Joukkueet |
Pojat klo 14 | Team Klinga vs. Team Markkanen |
Pojat klo 15:30 | Team Pehkonen vs. Team Marttinen |
Torstai 27.11.2014 | Joukkueet |
tytöt klo 17 | Team Hakola vs. Team Suomalainen |
tytöt klo 18 | Team Vestala vs. Team Nyman |
tytöt klo 19 | Team Suomalainen vs. Team Airas |
tytöt klo 20 | Team Nyman vs. Team Hakala |
Perjantai 28.11.2014 | |
tytöt klo 11:00 | Team Airas vs. Team Hakola |
tytöt klo 12:00 | Team Hakala vs. Team Vestala |
tytöt klo 18.20 | A-lohkon 1. vs. B-lohkon 2. |
tytöt klo 19.40 | B-lohkon 1. vs. A-lohkon 2. |
Lauantai 29.11.2014 | |
tytöt klo 14.00 | Ottelut sijat 5-6. |
tytöt klo 15.20 | Pronssiottelu |
tytöt klo 16:40 | Finaali |
JOUKKUE A | Team | Klinga |
Kuosmanen | Joel | Helsingin NMKY |
Rantala | Oskari | Wartti-Basket |
Hannikainen | Eero | KTP |
Niinimäki | Teo | PuHu Juniorit |
Granlund | Jesper | Sykki |
Vihiniemi | Werneri | Salon Vilpas |
Brederholm | Lauri | MaSu Basket |
Laaksonen | Eemeli | MuKi |
Kujala | Samuel | Lapuan Korikobrat |
Ahola | Matias | Joensuun Kataja |
Virtaharju | Ville | Kuopion Linkki |
Michelsen | Alvar | PuHu Juniorit |
Pettilä | Atte | Salon Vilpas |
JOUKKUE B | Team | Markkanen |
Eurasto | Felix | Rekolan Urheilijat |
Juusela | Jaakko | Tapiolan Honka |
Hannula | Emil | LoKoKo |
Salmenkylä | Johannes | Helsingin NMKY |
Taussi | Valtteri | Tampereen Pyrintö |
Lindner | Daniel | Wartti-Basket |
Salmela | Miro | KaU |
Juslén | Iisak | Kori-80 |
Mantere | Niko | Lapuan Korikobrat |
Pöllänen | Aatu | Joensuun Kataja |
Halonen | Pyry | Wartti-Basket |
Tiainen | Wiljami | Raholan Pyrkivä |
JOUKKUE C | Team | Pehkonen |
Koskinen | Jasper | Tampereen Pyrintö |
Blomgren | Perttu | Lapuan Korikobrat |
Österberg | Dennis | Tapiolan Honka |
Rikka | Aleksi | Helsingin NMKY |
Levola | Saku | Namika Lahti Juniorit |
Halmesmäki | Filemon | Tapiolan Honka |
Jokio | Juhani | Wartti-Basket |
Taubert | Topias | Tampereen Pyrintö |
Eklund | Rasmus | Rekolan Urheilijat |
Amzil | Mustapha | KTP |
Magnusson | Lucas | Helsingin NMKY |
Tuononen | Eepi | Kori-80 |
Laaksonen | Lauri | MuKi |
Savonvirta | Eetu | Kaarinan Ura |
JOUKKUE D | Team | Marttinen |
Salminen | Janne | Tampereen Pyrintö |
Suokas | Teemu | MuKi |
Timonen | Joonas | PuHu Juniorit |
Koivisto | Miiko | Ura Basket |
Lauslahti | Niklas | Tapiolan Honka |
Laitinen | Mirko | Wartti-Basket |
Tuurinmäki | Jimi | Lapuan Korikobrat |
Villa | Elmo | Sykki |
Honkanen | Lauri | KTP |
Nyman | Jim | Honsu |
Savolainen | Olli | Kori-80 |
Kürsa | Karli | Namika Lahti Juniorit |
Lähdetniemi | Eetu | MuKi |
JOUKKUE A | Team | Hakola |
Airaksinen | Aino | Tapiolan Honka |
Saari | Salla | HNMKY |
Reini | Rosanna | Tampereen Pyrintö |
Timo | Taru | Vimpelin Veto |
Aartia | Micaela | Turun Riento |
Laitinen | Veera | Tapiolan Honka |
Launonen | Hille | HNMKY |
Niemelä | Nenna | LoU Basket |
Amzil | Latifa | Peli-Karhut |
JOUKKUE B | Team | Vestala |
Niinikoski | Matilda | Salon Vilpas |
Augustin | Enna | HNMKY |
Viitanen | Venla | Tíks |
Lapinniemi | Eveliina | Turun Riento |
Saikku | Ellen | ToPoLa |
Ristola | Fiia | Tapiolan Honka |
Ranta | Annika | Pantterit Ry |
Palmroos | Oona | Tapiolan Honka |
Raussi | Amanda | Sykki ry |
Vanninen | Emma | HNMKY |
JOUKKUE C | Team | Suomalainen |
Anttila | Emilia | Tampereen Pyrintö |
Ceker | Lisa | EBT |
Kosonen | Roosa | Catz |
Kaikko | Karoliina | Orimattilan Jymy |
Salo | Iitu | HNMKY |
Aro | Sanni | Forssan Alku |
Hankonen | Inkeri | Pantterit Ry |
Fontell | Iris | Tapiolan Honka |
Paajanen | Emmi-Julia | Äänekosken Huima |
JOUKKUE D | Team | Nyman |
Katajavuori | Kaisa | Tapiolan Honka |
Tyynelä | Essi | Salon Vilpas |
Salovaara | Elli | SBG |
Lindqvist | Wilma | PuHu Juniorit |
Lipponen | Sofia | HNMKY |
Karo | Lotta | Tapiolan Honka |
Näppi | Nella | Tampereen Pyrintö |
Kalpio | Roosa | Turun Riento |
Mashaire | Emerita | Leppävaaran Pyrintö |
Rantalainen | Tinna | Catz |
JOUKKUE F | Team | Airas |
Kalin | Johanna | Catz |
Mäkinen | Viivi | Tampereen Pyrintö |
Luokkala | Aada | HNMKY |
Paltemaa | Lotta-Kaisa | Tapiolan Honka |
Virta | Liisa | EBT |
Vähäsalo | Sonja | Tiks |
Terho | Fanni | Kaaron Roima |
Hyttinen | Annika | Tapiolan Honka |
Niemi | Mainna | Catz |
JOUKKUE G | Team | Hakala |
Vidgren | Jemina | Raholan Pyrkivä |
Takala | Minea | HNMKY |
Sainius | Aino | Orimattilan Jymy |
Hurme | Petra | Tampereen Pyrintö |
Mellanen | Nathalia | Turun Riento |
Lavonen | Lotta | Tapiolan Honka |
Sohlman | Eveliina | LoU Basket |
Poikela | Heli | Tampereen Pyrintö |
Henttonen | Jutta-Maaria | SBG |
Susijengi pääsee huipentamaan MM-karsinnat otteluissa, joista panosta ei puutu. Torstain kotiotteluun Ranskaa vastaan joukkue saa tuekseen jälleen täyden Espoo Metro Areenan.
Suomen Koripalloliitto on kutsunut vuonna 2004 ja myöhemmin syntyneitä pelaajia Susi All Star -leirille Kisakallioon. Leirit pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 15.-18.7.
Suomen Koripalloliitto on kutsunut 23 nuorta koripalloilijaa Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueleirille Kisakallion Susi Training Centeriin. WU18-maajoukkue kerääntyy kokoon Kisakallioon 8.-10.6.2018.
Susijengi jatkaa MM-karsintoja kesä-heinäkuussa, kun se kohtaa ensin vieraskentällä Tshekin 29.6. ja sen jälkeen EM-kotikisoista tutulla areenalla Islannin 2.7. Islanti-ottelun lipunmyynti on käynnissä.
Susijengi päättää MM-karsintojen ensimmäisen vaiheen kotiottelulla Islantia vastaan. Hartwall Arenalla pelattavan ottelun lipunmyynti on käynyt vilkkaana ja alakatsomoihin on jäljellä enää hajapaikkoja.
Susijengi jatkaa MM-karsintoja kesä-heinäkuussa, kun se kohtaa ensin vieraskentällä Tshekin 29.6. ja sen jälkeen EM-kotikisoista tutulla areenalla Islannin 2.7. Islanti-ottelun julkinen lipunmyynti käynnistyy 30. huhtikuuta, mitä ennen faniyhdistys sekä 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajat pääsevät käyttämään ennakko-osto-oikeuttaan.
Suomen Koripalloliitto on kutsunut sekä tyttöjä että poikia alle 16-vuotiaiden kakkosmaajoukkueen leirille Kisakallion Susi Training Centeriin. Molemmat maajoukkueet kerääntyvät yhteen Kisakalliossa pidettävälle leirille 9.-12.5.2018.
Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa jatkossa basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkeistä hyviksi havaituista toimintamalleista.
Suomen Koripalloliitto on kutsunut sekä tyttöjä että poikia alle 16-vuotiaiden kakkosmaajoukkueen leirille Kisakallion SUSI Training Centeriin. 15-vuotiaiden maajoukkueohjelmat ovat muuttaneet nimensä alle 16-vuotiaiden II-maajoukkueiksi, jotka tähtäävät vuoden 2019 EM-kilpailuihin.
Naisten maajoukkue jatkaa vuoden 2019 kisoihin tähtääviä EM-karsintoja helmikuussa, kun se kohtaa Töölön Kisahallissa Romanian 10.2. klo 14. Lipunmyynti otteluun käynnistyy tänään perjantaina 12.1. klo 9.