10.5.2018 14:13 Viime kesänä syöpään menehtyneen Äänekosken Huiman kasvatin, valtakunnallisesti tunnetun koripallovaikuttajan Jarmo Lehtosen ystävät ovat lahjoittaneet kiertopalkinnon Huiman junioripelaajille ja keränneet varoja koko maan laajuiseen stipendirahastoon.
Huiman B-juniori Kasper Kiiski (vas.) sai Sukkana sisään -palkinnon ensimmäisenä. Palkintoa Äänekosken kaupungintalolla olivat jakamassa Jarmo Lehtosen isoveli Timo Lehtonen (oik.) sekä Timon poika, miesten A-divaria JBA:ssa pelaava Ville Lehtonen. Kuva: Esa Happonen
Kuvataiteilija Ilkka Virtasen ”Sukkana sisään” -veistos pääsi kiertoradalleen Huiman juniorijaoston kauden päättäjäisissä tiistaina. Esimerkilliselle B-juniorille vuosittain myönnettävän palkinnon sai ensimmäisenä käsiinsä ikäluokkansa SM-pronssia voittaneeseen joukkueeseen kuulunut Kasper Kiiski.
Kaveripiirin käynnistämään epäviralliseen ja yksityiseen keräykseen on lähtenyt mukaan jo runsaat 200 Lehtosen ystävää ympäri maata. Koripalloliitossa pitkän työuran tehneen ”Jampen” muistoa ovat vanhojen pelikavereiden lisäksi lähteneet vaalimaan tietysti lukuisat nuoruudenystävät ja opiskelukaverit, mutta myös monet valtakunnallisesti merkittävät urheiluvaikuttajat.
– Viesti on kiirinyt suusta suuhun uskomattomalla tavalla. Emme voineet ennalta edes kuvitella, että Jampen jättämä jälki on näin suuri, keräyksen ydinryhmään kuuluva nuoruudenystävä ja pelikaveri Juha Pajunen kertoo.
– Ongelmana on lähinnä se, ettemme välttämättä ole osanneet ottaa edes yhteyttä kaikkiin ihmisiin, jotka haluaisivat muistaa Jampea. Jatkamme kuitenkin keräystä aktiivisemmin vielä noin viikon verran.
Veistoksesta ylijäävät rahat menevät täysimääräisesti stipendirahastoon, jolla tullaan auttamaan nuoria koripalloilijoita eteenpäin urallaan.
– Koska lahjoituksia on tullut kaikkialta Suomesta, tulee rahastokin toimimaan valtakunnallisesti, Pajunen linjaa.
Jarmo Lehtonen (1961–2017) kipparoi Huiman A-pojat Suomen mestaruuteen vuonna 1980. Runsaan vuosikymmenen ajan Lehtonen oli kasvattiseuransa miesten joukkueen takakentän tähtipelaaja SM-sarjassa ja I divisioonassa.
Myöhemmin Lehtonen toimi muun muassa valmentajana miesten A-maajoukkueessa. Hänet muistetaan myös valtakunnallisena kouluttajana ja Koripalloliiton kenttäpäällikkönä.
Miia Lindström aloittaa 1.7.2022 YMCA Tampereen koripallon lajipäällikkönä ja Pena Ranta siirtyy lajitoiminnan ja valmennuksen johtajaksi virkanimikkeellä koripallon valmennuspäällikkö. Molemmat työtehtävät ovat toistaiseksi voimassa olevia.
Etsimme henkilöä, joka on aidosti kiinnostunut työskentelemään lasten ja nuorten parissa ja jolla on halua ja ideoita valmennustoiminnan kehittämiseen. Työnkuvaa ja tuntimäärää pystytään muokkaamaan sopivan kandidaatin kiinnostusta vastaavaksi.
Delfin Basketin tavaramerkki, ilmainen huippuottelu palaa koronavuosien jälkeen. Susijengi pelaa lauantai-iltana 6.elokuuta Hakametsän hallissa Belgiaa vastaan. Kisapassilla katsomoon kannustajiksi pääsee 3 000 korisfania.
LePy ja espanjalaissyntyinen Julián de Landaluce Machuca (28 v) ovat tehneet valmentajasopimuksen. Julián aloittaa LePyssä päätoimisena valmentajana 1.8.2022.
Pirkkolaan aukeaa elokuussa uusi halli, josta ToPo saa uuden kotipesän itselleen. Näin seura pääsee keskittämään toimintonsa neljään ydinsijaintiin, kun Munkkiniemen yhteiskoulun, Kisahallin ja Hoplaxskolanin ohella seura pääsee nauttimaan omista tiloista Pirkkolassa.
Sekä poika- että tyttöjoukkueiden valmennusstaffit alkavat olemaan lähes valmiit, joten seuran valmennukselliset asiat ovat enemmänkin kuin hyvillä mallin.
Kisakallion Urheiluopistolla järjestetään heinäkuun 29.–31. ainutlaatuinen leiri 2007-2012-syntyneille korisjunnuille.
Delfin Basket laajentaa tarjontaansa. Pyrintö järjestää elokuun ensimmäisenä torstaina kansainvälisen valmentajaklinikan. Kouluttajiksi saapuvat espanjalaisen huippuseuran Real Betisin valmentajat Antonio Perez ja Javier Carrasco.
KTP etsii innokkaita ja motivoituneita valmentajia joukkoomme. Toivomme innostuneisuutta, sitoutumista ja halua kehittää itseään.
Koripallon päävalmentajat alkaneelle kaudelle on valittu. Helsingin NMKY:ssä on 25 päävalmentajaa.
Helsingin NMKY on tehnyt valmentajasopimuksen Sandra Prieton kanssa. Sandra tulee toimimaan alkavalla kaudella päävalmentajana Helsingin NMKY:n naiset-U19 joukkueessa ja U15 tyttöjen joukkueessa.
Kaukasten Voima järjestää perinteisen katukoristapahtuman 6.8. Jokelassa
Tampereen Pyrintö aloittaa elokuussa kasvavissa kaupunginosissa koristoiminnan. Opetusministeriön tukeman hankkeen vetäjä Tiia Nikkilä haravoi kohteiksi Vuoreksen kasvavan ja Hervannan jo vakiintuneen lähiön. Markkinointi tavoitti keväällä 800 koululaista.
Äänekosken Huiman koripallolupauksiin kuuluva Lenni Laajala on saanut seuralegenda Jarmo Lehtosen nimeä kiertopalkinnon eli Jampen käden. Vuotuinen palkinto ja sen mukana tuleva sadan euron stipendi jaettiin nyt viidennen kerran.
Kaisa Höök (41 v) aloittaa LePyn valmentajana. Kaisa ottaa vastuulleen LePyn pienimmät poikajuniorit. Hän aloittaa LePyssä elokuussa.
Tampereen Pyrinnön koripallojaoston valmistautuminen kauteen 2022-23 on hyvässä vauhdissa. Kaikkien nuorten ikäluokkien päävalmentajat on nimetty ja valmennustiimit alkavat muotoutua.
PuHu Juniorit hakee lasten ja nuorten valmennuksesta kiinnostuneita motivoituneita valmentajia kasvavaan osaajien joukkoomme. Arvostamme valmentajissamme sitoutumista, korkeaa motivaatiota auttaa pelaajia saavuttamaan heidän asettamat tavoitteensa sekä halua kehittyä ja oppia uutta valmentajana.
Tapiolan Hongan miesten ja vanhimpien poikajunioreiden valmennusryhmä saa ensi kaudelle merkittävän vahvistuksen, kun Hussain Dassouki palaa kahden Saksassa vietetyn vuoden jälkeen Tapiolan Honkaan.
Pantterit järjestää Try Out- tapahtuman ti 31.5. ja to 2.6. klo 20:30-22:00 Laajasalon Palloiluhallilla (Sarvastonkaari 23).
Arttu Tammi aloittaa Helmi Basketin päävalmentajana. Tammi valmentaa useampaa seuran ikäluokkaa ja toimii myös naisten I divisioona -joukkueen päävalmentajana.