27.1.2017 Helsinki Seagullsin Timo Heinonen pelasi perjantaina Tampereen Pyynikillä 600. runkosarjaottelunsa Korisliigassa. Hän on kautta aikain vasta toinen pelaaja, joka on yltänyt tälle sataluvulle.
Jo 18. Korisliiga-kauttaan pelaavasta Timo Heinosesta tuli perjantaina kautta aikain toinen pelaaja, joka on pelannut kotoisessa pääsarjassa 600 runkosarjaottelua. Kuva: Francois Perthuis.
Pussihukkien kasvatin Heinosen nimi kirjoitettiin ensimmäisen kerran pöytäkirjaan ylimmällä sarjatasolla tammikuussa 2000, kun PuHu kohtasi Lahden. Liigakausia Heinosella on nyt tilillään 18. Tähän mennessä Heinonen on tehnyt runkosarjassa 5691 pistettä (keskiarvo 9,5) ja napsinut 2493 levypalloa. Yhden ottelun piste-ennätys on 40. Timo Heinonen on valittu liigan parhaaksi puolustuspelaajaksi kaksi kertaa, vuosina 2006 ja 2010. Miesten maaotteluja hän on pelannut kuusi.
Korisliigan runkosarjassa eniten pelattujen ottelujen viiden kärki on tällä hetkellä:
Katajan Vesa Mäkäläinen pääsi perjantaina myös tasasatoihin. Hän pelasi Lapualla Korisliigan runkosarjan 300. ottelunsa. Lahden Namikan kasvatin nimi esiintyi ensi kertaa pääsarjan pöytäkirjassa joulukuussa 2003 ottelussa PuHua vastaan ja takana 11 liigakautta.
Mäkäläinen on pussittanut runkosarjassa 2623 pistettä (keskiarvo 8,7) ja vienyt 1531 levypalloa. Vesa Mäkäläisen yhden ottelun piste-ennätys on 25. Hänet on valittu kolme kertaa liigan parhaaksi puolustajaksi, 2009, 2011 ja 2015 sekä SM-finaalien MVP:ksi 2009. Miesten maaotteluja Mäkäläisellä on 35.
Miesten Korisliigassa nähtiin kotimaisten pelaajien sensaatioesityksiä, kun Seagullsin Tuukka Kotti iski 20 pistettä täydellisellä kaukoheittopelillä ja Kobrien Antto Nikkarinen jäi syötön päähän omasta ennätyksestään.
KTP:n Braxton Hugginsin 26 pistettä ja Joseph Burtonin 23 levypalloa eivät riittäneet, kun Pyrintö vei Marcus Lewisin johdolla voiton miesten Korisliiga-illassa.
Yli vuoden loukkaantumisen takia sivussa ollut Teemu Rannikko palaa Korisliiga-kentille tiistaina 26. tammikuuta, kun Vilpas isännöi Lahti Basketballia Kisakallion Susi Training Centerissä.
Jyri Lehtonen tekee paluun Kouvojen miesten edustusjoukkueen päävalmentajaksi kahden vuoden tauon jälkeen ensi kaudella. Lehtonen on luotsannut Kouvoja kaikkiaan kahdeksan kauden ajan.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun kierros tarjoili sekä tiukkaa vääntöä että yhden murskavoiton. Illan sytyttäjä oli BC Nokian kapteeni Antero Lehto.
Lahti Basketball on tehnyt kahden ja puolen vuoden sopimuksen tulevaisuudenlupaus Erik Sajantilan kanssa. Sajantila nähdään mahdollisesti kentällä jo keskiviikkona.
Miesten Korisliigassa Kouvot kärsi roiman kotitappion Salon Vilppaan käsittelyssä.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt aikuisten pääsarjaryhmän esitykset naisten Korisliigan, miesten I divisioona A ja B:n sekä naisten I divisioonan seurakokousten muutosehdotukset liittyen sarjasta putoamiseen.
Ikäpolvensa ansiokkaimpiin suomalaisiin koripalloilijoihin lukeutuva Keravan Kori-80:n kasvatti Samuel Haanpää, 34, on ilmoittanut lopettavansa koripallouransa. Haanpää ehti pitkän uransa aikana edustaa Suomea EM-kisoissa, rikkoa yliopistonsa kolmen pisteen heittoennätyksen ja pelata ammattilaisena mm. Espanjassa, Kyproksella ja Argentiinassa.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajiksi kruunattiin Kataja Basket, Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Tampereen Pyrintö otti tiukan ja tärkeän kotivoiton Salon Vilppaasta ja säilytti samalla kakkossijansa Korisliigan runkosarjassa.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros tarjoili toinen toistaan tiukempia vääntöjä, joissa voittajiksi selvisivät KTP-Basket, Salon Vilpas, Kouvot, Tampereen Pyrintö ja kauden ensimmäisen kerran myös Korihait.
Salon Vilpas puolusti kotikenttäänsä KTP:tä vastaan konkari Jeremiah Woodin ja ensimmäistä Korisliiga-otteluaan pelanneen Deondre Parks Jr:n johdolla.
Helsinki Seagulls venytti voittoputkensa 11:een ja Korihait tappioputkensa 12:een, kun miesten Korisliiga palasi ottelutauolta. Korihaiden havittelemat sarjapisteet vei KTP-Basket.
Sarjajohtaja Helsinki Seagulls on marssinut alkukaudella voitosta voittoon. Korisliigassa on nähty paljon uusia piristysruiskeita, mutta poikkeustilanne ja sen tuomat vaikutukset etenkin harrastustoimintaan vetävät Laakson mielen kuitenkin mietteliääksi.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen, jonka mukaisesti Korisliigan kauden 2020–21 kilpailujärjestelmää muutetaan luopumalla jatkosarjoista. 22 ottelun runkosarjan jälkeen käynnistyy kahdeksan joukkueen pudotuspelivaihe.
Lahti Basketball pelasi ennen ottelutaukoa itsensä miesten Korisliigan neljännelle sijalle. Joukkueen kotimainen sentteri Henri Ventoniemi viettää uransa parasta kautta.
KTP-Basketin päävalmentaja Tomi Kaminen on sitä mieltä, että joukkueen suunta on ottelutauolla kääntynyt selkeästi ylöspäin. Loukkaantuneiden pelaajien paluu kokoonpanoon näkyy harjoituksissa uutena intona.
Korisliigan kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Karhu Basket kertoi torstaina tiedotustilaisuudessaan uudesta monitoimiareenasta.
Miesten Korisliiga on päätetty asettaa pelitauolle 4.-23.12 väliseksi ajaksi Aluehallintovirastojen asettamien rajoituksien johdosta. Korisliiga-seurat päättivät asiasta perjantaina pitämässään seurakokouksessa.