Toijala päävalmentajaksi, Sten ja Kanervo myös Katajaan

5.5.2010 Korisliigassa seitsemänneksi sijoittunut Joensuun Kataja on tehnyt kotimaiset kiinnitykset tulevan kauden joukkueeseensa. Päävalmentajan tehtävät vastaanottaa pronssijoukkue Kouvoista siirtyvä Jukka Toijala, 38. Luotsattavakseen Toijala saa mm. Joensuuhun Espanjasta muuttavan Juha Stenin sekä Katajaan siirtyvät Antti Kanervon ja Ville Viidan. Lisäksi Petri Virtanen ja Matias Ojala jatkavat seurassa.

Jukka Toijala siirtyy kolmivuotisella sopimuksella Joensuun Katajan penkin päähän.

Maajoukkuemies Juha Stenin uusi osoite löytyy myös Joensuusta Espanjan-kauden jälkeen.

Toijalan luottomieheksi Kouvoissa kohonnut Antti Kanervo lukeutuu Katajan tuoreisiin hankintoihin.

Katajan ensi kauden takamiesosaston kovuuden varmistaa maajoukkueen vakiokalustoon lukeutuvan Petri Virtasen jatkosopimus. Kuvat: Francois Perthuis & Tomi Kaminen & Matti Koskinen.

Aiemmin pelaajasopimuksen Katajan kanssa ovat allekirjoittaneet Sami Lehtoranta (30 vuotta), Juho Nenonen (22) sekä Ilpo Pehkonen (21). Myös Ilari Tolvanen (18) on sopinut jatkostaan Katajassa. Kakkosvalmentajana jatkaa Ilkka Immonen (30).

Päävalmentaja Toijalan Kataja-sopimus on kolmivuotinen. Paperissa on pykälä, mikä sallii siirtymisen valmennustehtäviin ulkomaille, mikäli tämä tapahtuu 10.6. mennessä.

Stenin ja Kanervon sopimukset ovat kaksivuotisia, Ojalan, Virtasen ja Viidan yksivuotisia.

Toijala: "Olen aika innoissani"

Koripalloilun vuoksi Kouvolan Joensuuhun urallaan toistamiseen vaihtava Jukka Toijala muistetaan susirajalla kymmenen vuotta sitten koetun Katajan "uuden tulemisen" pääarkkitehtina. Tuolloin Toijala viiletti vielä pelitossut jalassa parketilla.

Toijala johti Katajan ensin I divisioonasta pääsarjaan vuonna 2001 ja sittemmin järjestyksessä aina SM-pronssille, Suomen cup -mestariksi ja SM-hopealle.

Pelikenkänsä Toijala löi naulaan kasvattajaseuransa Kouvojen paidassa vuonna 2005 ja siirtyi lähes saman tien joukkueensa päävalmentajaksi. Keväällä 2008 hän voitti Kouvojen kanssa SM-hopeaa ja tuli valituksi Korisliigan vuoden valmentajaksi. Tänä keväänä kaulaan ripustettiin SM-pronssia. Viimeisimpänä arvostuksen osoituksena Suomen maajoukkueemme päävalmentaja Henrik Dettmann kutsui Toijalan tulevasta kesästä alkaen mukaan miesten valmennusportaaseen.

Paluustaan Katajaan Toijala on innoissaan.

- Kun näitä kavereitä tässä ympärillä katselee... Varmaan jokaista olin yrittänyt saada jo Kouvoihin. Ja nyt he kaikki ovat tässä. Käsittämättömän hieno ryhmä suomalaisia pelaajia. Eihän asian suhteen voi olla kuin erittäin onnellinen. Olen aika innoissani, ”Toikka” muotoilee.

Laadukkaan ja laajan kotimaisen ryhmän vuoksi Kataja on lähdössä ensi kauteen kahdella ulkomaalaisella.

Katajan takalinjat ladattu

Katajan pääasiallisen pelintekijävastuun tulevalla kaudella ottava Juha Sten (26) tunnetaan melkoisena vauhtiveikkona. Turun NMKY:n kasvatin taistelutahdosta kertovat parhaiten nimitykset molempien Korisliiga-kausiensa, 2005 ja 2008, parhaaksi puolustajaksi ja saman tittelin nappaaminen Ruotsin pääsarjassa 2009.

191-senttinen Sten on pelannut kaikkiaan 31 A-maaottelua sekä ammattilaisena Suomen lisäksi Saksassa, Ruotsissa ja Espanjassa. Tällä kaudella Sten edusti Espanjan kolmosliigan CB Peñas Huescaa, jossa kausi jäi akillesjännevaivan vuoksi ikävästi kesken vajaa kuukausi sitten.

- Jänne on nyt puhdistettu ja täydessä kunnossa minun pitäisi olla heinäkuun puolivälissä, vielä keppien avulla liikkuva Sten kertoo.

Espanjassa Sten pelasi 37 ottelua, joissa sai vastuuta keskimäärin 18 minuuttia. Tilastot kertoivat keskimäärin 6,7 pisteestä, 1,7 syötöstä ja 1,3 riistosta. Kahden pisteen heitot upposivat erinomaisella 64,9 prosentin tarkkuudella.

Uuden päävalmentajan tapaan Kouvolan maisemat Joensuuhun vaihtaa lupaava Antti Kanervo. 21-vuotias peluri aloittaa syksyllä kolmannen Korisliiga-kautensa. Meriittilistallaan on jo valinta vuoden tulokaspelaajaksi (2009). 192-senttinen Äänekosken Huiman kasvatti valittiin vuonna 2008 divarin parhaaksi pelaajaksi, jonka lisäksi hän on pelannut peräti 88 nuorten maaottelua.

Kouvojen tämän kauden pronssijoukkueessa Kanervo pelasi runkosarjaa 42 ottelun edestä. 26 minuutissa pisteitä kertyi keskimäärin 9,6.

- Odotukseni ovat korkealla ja odotan, että kehitykseni Joensuussa jatkuu siitä, mihin Kouvoissa jäin, Kanervo kertoo tavoitteestaan.

Vanhoista, tutuista Kataja-nimistä Petri Virtanen aloittaa Korisliigassa jo kymmenennen ja Katajassa viidennen kautensa. Tällä kaudella 29-vuotias takamies pelasi 42 runkosarjapeliä, joissa keskimäärin 28 minuuttia. Pisteitä kertyi 13,7, levypalloja 2,8, riistoja 1,3 ja syöttöjä 2,8.

Virtasen jäämisen Katajaan ratkaisivat lopulta sekä siviili- että urheilupuolen asiat.

- Tulevan perheenlisäyksen johdosta on mukava jäädä tutulle paikkakunnalle. Kasassa on selvästi myös erittäin iskukykyinen porukka, Virtanen kertoo.

Katajan uusiin tulokkaisiin kuuluva Viita ja Katajassa jatkava Matias Ojala juhlivat yhdessä A-poikien Suomen mestaruutta Järvenpään Koripalloseuran riveissä vuonna 2008.

 
22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

20.6.2022 10:41 Korisliiga

Finaalien MVP Cameron Jones jatkaa Kauhajoella – Jeffrey Crockett uutena oranssipaitoihin

Viime kauden parhaimmaksi ulkomaalaispelaajaksi sekä finaalien arvoikkaamksi valittu Cameron Jones ja hallitseva Suomen mestari Kauhajoki ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

15.6.2022 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Johannes Sarekoski Koripalloliiton huippuerotuomarivalmentajaksi

Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.

14.6.2022 19:36 Susijengi

Hannes Pöllälle jatkosopimus Kouvoihin

Korisliigan vuoden tulokkaaksi keväällä äänestetty Susijengin nuori sentteri ja Namika Lahti Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 24, jatkaa Kouvolassa. 211-senttinen ja 123-kiloinen Pöllä takoi Kouvoille viime kaudella 10,4 pistettä ja 6,8 levypalloa ottelua kohden.

14.6.2022 18:57 Korisliiga

Mubashar Ali KTP-Basketin korien alle

Vuosi sitten Susijengissä debytoinut ja viime vuodet yliopistokoripalloa Yhdysvalloissa pelannut helsinkiläisen Warriorsin kasvatti Mubashar Ali, 25, debytoi syksyllä Korisliigassa. 213-senttinen Ali on solminut yksivuotisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkueen KTP-Basketin kanssa.

10.6.2022 16:57 Korisliiga

Tuukka Kotti vahvistamaan Tapiolan Honkaa

Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut sopimuksen 226 miesten maaottelua pelanneen Tuukka Kotin, 41, kanssa, joka tuo suuren annoksen kokemusta joukkueeseen.

6.6.2022 15:31 Korisliiga

Okko Järvi Seagullsin takalinjoille kaksivuotisella sopimuksella

Korisliigan kevään 2021 arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP) palkittu Tapiolan Hongan kasvatti Okko Järvi, 26, palaa Suomeen. Susijengi-debyyttinsä viime kesänä tehnyt ja päättyneellä kaudella belgialaista Phoenix Brusselsia edustanut 193-senttinen Järvi on solminut kaksivuotisen sopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa.

31.5.2022 15:03 Susijengi

Max Besselink pitkällä sopimuksella Würzbürgiin

Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Helsingin NMKY:n kasvatti ja Suomi-koriksen suurlupaus Max Besselink, 202 cm ja 20 vuotta, siirtyy kolmivuotisella sopimuksella Saksan Bundesliigaa edustavan s.Oliver Würzbürgin riveihin.

26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

Näytä lisää vastaavia