18.4.2014 Naisten Korisliigan pronssista taistelevat ToPo Naiset ja Äänekosken Huima, jotka ratkaisevat sarjan himmeimmän mitalin lauantaina Töölön Kisahallissa. Pronssi ratkaistaan suoraan yhdessä ottelussa.
ToPo ja Niina Laaksonen...
... ja Huiman Ulriikka Latvala kilpailevat Naisten Korisliigan pronssimitalista lauantaina. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Runkosarjan kolmonen ToPo lähtee pronssiotteluun kotiedulla ja selkeänä ennakkosuosikkina. Vaikka välierissä helsinkiläiset taipuivat Peli-Karhujen edessä suoraan kolmessa ottelussa, niin ToPo on osoittanut läpi kauden mielen lujuutta ja pelaavansa parhaimmillaan erinomaista koripalloa.
Sentteri Niina Laaksonen ja pelinrakentaja Vilma Kesänen yhdessä monipuolisen Ashlee Robersonin ja tarkkakätisen Venlakaisa Höltän muodostavat ToPon tehokvartetin. Vilja Kesänen ja Espanjasta paluumuuttanut Laura Saarinen ovat myös päävalmentaja Kari-Pekka Klingan avainpelaajia.
Huima puolestaan marssii pronssiotteluun kaaduttuaan välierissä Catzille suoraan kolmessa ottelussa. Herhiläiset lähtevät peliin siipirikkona, kun äänekoskelaisten pistenikkari Brandi Davis loukkaantui välierien ensimmäisessä ottelussa.
Ikinuori Huima-ikoni Kenya Robinson on kuitenkin jälleen syttynyt pudotuspeleissä. 44-vuotiaan Robinsonin lisäksi Lonniya Bragg, Sanna Jämsen ja Ulriikka Latvala tulevat taistelemaan mitalista loppuun saakka.
Runkosarjassa ToPon ja Huiman keskinäiset kohtaamiset ovat menneet helsinkiläisten nimiin 2-1.
Pronssiottelu pelataan lauantaina 19.4.2014 kello 14.00 Töölön Kisahallissa.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Päivän voittajia olivat Kouvottaret, Honka ja EBT.
Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.