24.4.2016 Torpan Pojat nappasi A-poikien Suomen mestaruuden suoraan kahdessa ottelussa, kun se haki vierasvoiton HoNsU junioreista lukemin 49-61. A-Tytöissä Helmi Capitals pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta niin ikään kahden ottelun jälkeen, kun Tapiolan Honka kaatui loppuluvuin 49-66.

Henri Kantosen Torpan Pojat pääsivät leikkaamaan korisukan A-poikien Suomen mestaruuden merkiksi.

Kuten myös Helmi Tulosen edustama Helmi Capitals A-tyttöjen SM-kullan merkiksi. Kuvat: Tytti Nuoramo, Ville Vuorinen.
Finaali käynnistyi HoNsU:n komennuksessa, kun kotijoukkue vei alkuminuutit nimiinsä ja lopulta ensimmäisen neljänneksen 20-8. Torpan Pojat nousi kuitenkin toisen kymmenminuuttisen aikana rinnalle ja puoliaikaan mennessä kolmen pisteen johtoon (30-33).
Toinen puoliaika meni vierasjoukkueen komennossa, eikä HoNsU onnistunut vastaamaan Torpan Poikien vauhtiin ja näin ollen Torpan Pojat pääsivät juhlimaan Suomen Mestaruutta.
Tuoreiden Suomen Mestarien tehokkaimmat olivat Tuomas Laine (18/5) sekä Henri Kantonen (14/9). Isänniltä ainoana kaksinumeroisille pisteille ylsi Semi Laine (10/4/6 syöttöä).
Tapiolassa ottelun ensimmäinen jakso meni vieraiden ohjaksissa (14-19). Toisella neljänneksellä nähtiin puolustusvoittoista kamppailua, joka kääntyi lievästi Hongan eduksi, mutta puoliajalle siirryttiin Helmi Capitalsin kolmen pisteen johdossa (26-29).
Runkosarjavoittaja Helmi Capitals sai hyökkäyspelinsä rullaamaan toisella puoliajalla ja onnistui pitämään emännät ainoastaan yhdeksässä pisteessä viimeksellä kymmenminuuttisella ja pääsi sitä myöten leikkaamaan korisukkaa mestaruuden merkiksi.
Voittajien suurimmat onnistujat olivat Helmi Tulonen (15/14) ja Nina Augustin (16/5). Hongalta kaksinumeroisille pisteille puolestaan ylsivät Leila Kaajasalo (12/8) sekä Iina Salmenkivi (10/8).
Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
Viikonlopun SUSI All Stars Cup päättyi sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä jännittäviin finaaleihin. Mestaruuspokaalia pääsivät kannattelemaan Team Pelander ja Team Huff.
Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Esiintyjälistalle on saatu täydennystä, kun Jussi Immonen ja Janne Hänninen ovat lupautuneet avaamaan ajatuksiaan.
Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.
Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.
Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.