2.7.2007 ToPon uusi pelintekijä on kovissa sarjoissa pelannut amerikkalainen Tyson Patterson. 28-vuotias Patterson on ansainnut urallaan tunnustuksia ja miehen edustamat joukkueet ovat menestyneet varsin hyvin Pattersonin pelinjohdossa.
175-senttinen Patterson on valittu urallaan Ranskan, Sveitsin ja Islannin sarjojen parhaaksi takamieheksi. Patterson johdatti joukkueensa Ranskan Pro-B sarjan mestariksi vuonna 2005 ja samalla nousuun Ranskan ykkösliigaan. Patterson voitti Ranskassa syöttötilaston mukavalla 8,1 syötön keskiarvolla ja Ranskan ykkösliigassakin Patterson oli tilastoissa viidentenä 5,7 syötön keskiarvollaan.
Pisteitä on syntynyt Euroopassa aina kaksinumeroisella keskiarvolla ja riistotilastoissa Patterson on myös takuuvarmoja kärkinimiä.
Menneellä kaudella Patterson kävi pokkaamassa Islannin mestaruuden ja siinä ohella syöttö- sekä riistotilaston kuninkuuden. ToPo keräsi uudesta ykköspelintekijästään tietoja valtavasti ja Pattersonista paljon hyvää.
Miestä kehui esimerkiksi viime kauden ToPoa edustanut Logi Gunnarsson, joka oli paikan päällä Islannin finaaleissa. Kehuja antoi myös Ranskassa miestä vastaan valmentanut Gordon Herbert.
ToPo-manageri Aleksi Valavuoren mukaan joukkue alkaa olla valmiina ja Pattersonin hankinta istuu uuteen ToPoon mainiosti.
- Pelaajan tilastoista näkee, että kyseessä on kova pelimies, mutta se on vain yksi osa pelaajascouttausta. Kiinnitimme päävalmentaja Tomi Kamisen kanssa erityisesti huomiota myös pelaajan johtamistaitojen ja luonteen selvittämiseen monien omien kontaktiemme kautta. Kaikki näyttää varsin hyvälle ja uskon, että Tyson on kaipaamamme liideri johdattamaan ToPon yleisöönmenevään ja vauhdikkaaseen pelityyliin.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.