14.5.2024 09:09 Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistuneita valmentajia.

Toiveissa on löytää junioritoiminnasta kiinnostuneita valmentajia, joilla olisi kiinnostusta ottaa
vastuuvalmentajan toimi vastaan jostain tyttö- tai poikajoukkueesta, yhdestä tai seammasta.
Vaasan Salaman toiminta rakentuu tällä hetkellä, sekä talkooväen että osa-aikaisten oto-valmentajien, sekä seurakoordinaattorin työpanokseen. Näkemyksemme on, että pitkäjänteisellä valmennuksen kehittämisellä pystymme kehittämään myös koko seuran toimintaa, strategiamme mukaisesti, hyödyntäen myös jo nyt mukana olevia aktiiveja.
Vaasan Salamassa on tällä hetkellä lähes kaikissa alueen juniori-ikäluokassa joukkue, sekä tyttöjen että poikien puolella. Lisäksi tarjoamme alle kouluikäisten koriskoulutoimintaa, sekä muutakin harrastusmahdollisuutta koripallon parissa.
Valmennusvastuun menestyksekäs hoitaminen edellyttää mm.
— Osaamista ja koulutusta koripallovalmentajan tehtävistä
— Kokemusta juniorikoripallovalmentamisesta
— Ymmärrystä pienen urheiluseuran toimintaympäristöstä
— Omatoimista otetta erilaisten tehtävien hoitamiseen sekä halua verkostoitua
Tarjoamme hakijalle uusia kokemuksia ja haasteita uudenlaisessa seuraympäristössä, sekä taustatueksi johtoryhmän ja reippaan seurakoordinaattorin, valmentajien ja jojojen porukan. Vaasan Salama avustaa myös tarvittaessa ulkopaikkakuntalaisten kotoutumisessa mm. asunnon etsimisessä.
Lisätietoja antaa Vaasan Salama ry:n puheenjohtaja Jaakko Linnolahti (puh. 050 595 8946,
jaakko.linnolahti@gmail.com)
Hakemukset, sekä päätoiminen valmentaja että osa-aikaiset valmentajat palkkatoiveineen tulee toimittaa osoitteeseen vaasansalama1950@gmail.com viimeistään 9.6.2024
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
YMCA Tampere koripallon Sami Toiviainen, Taneli Tuokko ja Mikko Penttinen vierailivat reykjavikilaisen KR:n vieraana viime viikolla. Vierailu oli osa Erasmus+ Sport -hanketta, jossa YMCA Tampere vierailee kolmen eri eurooppalaisen seuran luona.
Lahti Basketball Junioreiden ensi kauden päävalmentajat on julkaistu. Tom Cooman ottaa jatkosopimuksen myötä vahvemman roolin nais- ja tyttöpuolen valmennuksessa. Uutena valmentajana seurassa aloittaa kokenut Lance Hewitt.
Kempele Wild Duckz hakee koripallojunioreiden päävalmentajaa kehittämään juniorikoripallon urheilullista laatua ja rakentamaan toimintaa pitkäjänteisesti kasvavassa ja monipuolisessa seurassa.
Haluaisitko oppia koriksesta uutta, saada taitoihisi vankistusta tai viettää aktiivisen viikonlopun koriksen parissa? Leiri on suunnattu kaiken tasoisille naispelaajille ja -harrastajille.
Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa.
Kesäinen katukorisvaltaa Rauman! Hook Street Basket pelataan 4.7.2026 Otanlahden ulkokentillä, ja ilmoittautuminen turnaukseen on nyt käynnissä.
Kempower Easter Tournament järjestetään Lahdessa tulevana pääsiäisenä 3.-5.4.2026. Suomen kansainvälisimpään koripalloturnaukseen on ilmoittautunut jo 250 joukkuetta Suomesta ja ulkomailta ja vihellettäviä pelejä löytyy rutkasti!
Naisten joukkueesta on muodostunut olennainen osa LePyn oranssia perhettä. LePyn naisten peleissä vallitsee aina huipputunnelma; yleisö elää vahvasti mukana, ja ottelutapahtumissa näkyy seuran todellinen taika – tiivis ja lämminhenkinen yhteisö, jota kutsutaan oranssiksi perheeksi.
Hiihtoloman korisjunnujen taitoleiri järjestetään totuttuun tapaan Kisakalliossa 16.-18.2.2026. Leiri on tarkoitettu kaikille innokkaille ja kehittymishaluisille 2012-2015 -syntyneille junioripelaajille, tytöille ja pojille.
Helsinki Basketball Festival -turnaukseen on ilmoittautunut joukkueita ympäri Eurooppaa. Turnauksessa on vielä paikkoja vapaana. Tule haastamaan kansainvälistä tasoa!