6.8.2014 ToPo Naiset kiinnitti jälleen yhden pronssikautensa avainpelaajista, kun helsinkiläisjoukkue ja Venlakaisa Pursiainen (os. Hölttä) ovat solmineet 1+1-mallisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Pursiainen tehtaili ToPolle 10,4 pistettä ja 4,8 levypalloa ottelua kohden.

Venlakaisa Pursiainen ja ToPo hamuavat kirkkaampaa mitalia. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kaudella 2005/2006 Panttereissa Suomen mestaruutta juhlineelle 175-senttiselle Pursiaiselle tuleva kausi on hänen kymmenes Naisten Korisliigassa.
- Olemme tyytyväisiä, että pääsimme sopimukseen ”Vennun” kanssa. Hän tuo joukkueeseemme kokemusta, puolustuskykyä ja heittoihimme lisää voimaa, ToPon General Manager Markku Saarikoski kommentoi.
- Teimme viime kaudella historiaa ottamalla seurahistorian ensimmäisen Naisten Korisliiga -mitalin. Olisi hienoja kirjoittaa jälleen tällä kaudella uusi sivu seuran historiikkiin, Pursiainen kertoo.
ToPolla on ennestään sopimuksen tulevaksi kaudeksi Vilja ja Vilma Kesäsen, Heta Korpivaaran, Niina Laaksosen ja Kaisa Valtakarin kanssa. Päävalmentajana toimii Kari-Pekka Klinga.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.