12.5.2018 10:17 BC Nokiaa viimeiset kaksi kautta edustanut laituri Ville Haapoja (200cm/20v) palaa takaisin kasvattajaseuraansa Tampereen Pyrintöön. Joukkueen ja pelaajan välinen sopimus on kaksivuotinen.

BC Nokiaa viimeiset kaksi kautta edustanut Ville Haapoja palaa kasvattajaseuraansa Tampereen Pyrintöön. Kuva: Ville Vuorinen
18-vuotiaiden ikäkausimaajoukkueessa 14 ottelua 7 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla pelannut Haapoja palaa kasvattajaseuraansa kahden Nokialla vietetyn kauden jälkeen, joista viimeisimmän kauden aikana mies edusti myös 1-Divisioona B:ssä pelaavaa Raholan Pyrkivää. RaPyn paidassa Haapoja kirjautti 16 ottelussa 17,9 pistettä, 10,2 levypalloa ja 4,3 syöttöä ottelua kohden.
- Saamme Villestä mielenkiintoisen lisän meidän ison laiturin tontille. Ville tulee harjoittelemaan edustusjoukkueen mukana ja saa hienon mahdollisuuden taistella peliajasta niin liigassa kuin Divisioona-A -joukkueessamme, iloitsee Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen.
- Hänellä on ollut jossain määrin vaivojen täyttämät viimeiset vuodet, joten on kiinnitettävä huomiota siihen, että Ville pääsee harjoittelemaan terveenä ja samalla lunastamaan sen potentiaalin, jota häneltä voidaan odottaa.
Kasvattajaseuraansa paluusta innoissaan oleva Haapoja nostaa myös itse esille toiveen terveenä pelaamisesta ja harjoittelemisesta.
- Kiva palata kotiin. Tavoitteena on saada kaksi ehjää kautta, kroppa kuntoon, peliaikaa ja sen myötä lisää urheilullisia haasteita, Haapoja toteaa.
Pyrinnöllä on ensi kaudeksi pelaajasopimukset Haapojan lisäksi Antero Lehdon, Petri Heinosen, Osku Heinosen ja Kenneth Manigaultin kanssa.
Lisätiedot: Ville Haapoja
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.