Vilpas jysäytti Tampereella

30.12.2011 Kaksi perättäistä Korisliigan mestaruutta voittanut Tampereen Pyrintö kärsi perjantaina kauden ensimmäisen kotitappionsa, kun Salon Vilpas haki Pyynikiltä 74–76 (27–35)-yllätysvoiton. Kierroksen toinen yllätys nähtiin Loimaalla, kun KTP haki vierasvoiton Bisonsista 87–97 (49–51).

John Fields hallitsi levypallopeliä Pyynikillä.

Tim Bluen johtama KTP kukisti Biisonit vieraskentällä.

Kelly Beidlerin Karhu nitisti Kouvot.

Chase Griffin tahditti ToPon voittoon Korihaista.

Ryan Brooksin Namika Lahti haki toisen perättäisen voittonsa. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.

Edellisessä kohtaamisessa kotonaan jatkoaikavoiton Pyrinnöstä ottanut Vilpas piti ohjia hallitsevaa mestaria vastaan alusta loppuun ja venytti johtonsa suurimmillaan 13 pisteeseen. Pyrintö kuitenkin nousi Antwine Williamsin koreilla vielä lopussa lähelle, viimeksi loppusekunneilla pisteen päähän.

 

– Tämä oli kahden aika väsyneen joukkueen kohtaaminen, jossa kumpikin otti puolustuksella toisen vahvuuksia pois. Meillä ovat kuviot vielä hakusessa, kun uusimman vahvistuksen kanssa on harjoiteltu vasta kolme kertaa, huomautti Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki.

 

Vilppaan parhaaksi korintekijäksi nousi vasta toisen ottelunsa salolaisjoukkueessa pelannut Allen Durham (21/5), jota säestivät Emmanuel Holloway (16/2/4 syöttöä) sekä John Fields (7/20/3 blokkia). Vahvan pelin pelasi myös nuori Alex Vaenerberg (10/2).


Toisen perättäistappion kärsineestä Pyrinnöstä kaksinumeroisiin pisteisiin pääsivät vain Kenneth Lowe (26/6/4 syöttöä) ja Antwine Williams (18/7).

 

– Tappio tietysti harmittaa, mutta peliesityksemme oli ihan hyvä, summasi Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

 

KTP yllätti Loimaalla

 

Perjantaikierroksella katkesi toinenkin kotivoittojen sarja, kun KTP haki ensimmäisenä joukkueena Korisliigassa voiton Loimaalta. Kauden ensimmäisen kotipelinsä ToPoa vastaan Bisons voitti, mutta voitto mitätöitiin edustuskelvottoman pelaajan vuoksi. Tänään Bisons hävisi KTP:lle 87–97 (49–51).

 

Tasainen peli eteni pitkälti KTP:n niukassa johdossa. Bisons keikkui tasalukemissa viimeisen kerran kaksi minuuttia ennen loppua. Sen jälkeen korinalustoja hallinneet vieraat veivät loppuhetket 11-1.

 

– Hyökkäsimme järkevästi ja otimme hyviä heittoja. Lisäksi voitimme levypallot selvästi ja puolustuksessakin tuli onnistumisia. Esimerkiksi Jeremy Williams piti hyvin Martin Zenon kurissa, kehui KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.

 

KTP:n koko aloitusviisikko heitti kaksinumeroiset pisteet, tehokkaimpina Timothy Blue (29/14/3 syöttöä/2 blokkia) ja tuore amerikkalaisvahvistus Jeremy Williams (19/8). Bisonsin parhaat olivat Martin Zeno (20/6) ja Ryan McDade (17/6).

 

Karhu täpärään kotivoittoon Kouvoista

 

Kauhajoen Karhu piti otteensa kärkituntumasta ottamalla Kouvoista 84–79 (40–37)-kotivoiton. Helpolla sarjapisteet eivät Pohjanmaalla pysyneet, sillä Karhu ei venyttänyt johtoaan kertaakaan kahdeksaa pistettä suuremmaksi. Vielä viime sekunneilla Kouvot kamppaili neljän pisteen tuntumassa.

 

Voittoisan Karhun tehomiehet olivat Kelly Beidler (20/6/2 blokkia) ja Todd Hendley (20/10/3 riistoa). Kouvojen parhaasta iltapuhteesta vastasivat Josh Gonner (19/0) ja Anthony Brown (19/13).

 

ToPo voittoon loppukirin myötä

 

ToPo nousi liigataulukossa tasapisteisiin Pyrinnön ja Karhun kanssa otettuaan 82–74 (46–33)-kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista.

 

ToPo hallitsi ottelua toisella jaksolla, mutta kolmannen jakson myötä ottelun hallinta siirtyi Korihaille. ToPo käänsi pelin edukseen loppuminuuteilla, jotka menivät helsinkiläisille 19-4 Timo Heinosen ja Chase Griffinin kolmosten käynnistämällä kirillä.

 

ToPon voiton takuumiehet olivat Chase Griffin (28/10/4 syöttöä), Kimmo Muurinen (14/8), Timo Heinonen (14/9) ja Hanno Möttölä (14/5). Jalkavaivaiset Corey McIntosh ja Tuomas Iisalo puuttuivat kokoonpanosta.

 

Korihailta terästäytyivät Cory Johnson (28/9) ja Nigel Moore (15/7).

 

Lahdelle toinen perättäisvoitto

 

Namika Lahti voitti ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella toisen perättäisottelun, kun se kukisti kotipelissään kaima-Namikansa Lappeenrannasta 89–75 (34–35).

 

Avauspuoliskolla LrNMKY piti kotijoukkuetta pihdeissään, mutta kolmannesta jaksosta alkaen ote alkoi siirtyä isännille. Peli ratkesi päätösjaksolla, kun kotijoukkue nykäisi 20 pisteen johtoon 18-4-kirillään.

 

Voittajien aloitusviisikon pelaajat ylsivät kaksinumeroisiin pisteisiin, tehokkaimpina Ryan Brooks (29/6) ja Ville Mäkäläinen (16/7). LrNMKY:n parhaat olivat Tyler Tiedeman (20/6/4 syöttöä) ja Lawrence Hamm (16/10).

 

(STT)

 


 
26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

Näytä lisää vastaavia