5.11.2011 Salon Vilpas otti Korisliigassa toisen perättäisen makean voittonsa, kun keskiviikkoisen ToPo-voiton jatkeeksi se kaatoi kaksinkertaisen mestarin Tampereen Pyrinnön lauantaina Salossa. Kotivoitto irtosi vasta toisen jatkoajan jälkeen 106–99 (91–91, 79–79, 34–38)-tuloksella.
Roope Ahonen ja Salon Vilpas jatkoivat kovien voittojensa sarjaa.
Lawrence Hammin LrNMKY kasvatti Namika Lahden perättäistappioiden määrän yhdeksään. Kuvat: Francois Perthuis.
Vilpas lietsoi kotiyleisöään hurmokseen viemällä ensimmäisen neljänneksen 19-9 ennen kuin Pyrintö heräsi otteluun ja voitti toisen jakson puhtaasti 29-15. Tasainen kolmas ja neljäs jakso johdattivat jatkoajalle, kun Vilppaan Roope Ahonen tasoitti korilla ja bonusvapaaheitolla tilanteeksi 79-79 vain 27 sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua.
Ensimmäisen jatkoajan tasoitti vapaaheitollaan Vilppaan Emmanuel Holloway, kun pelikellossa oli aikaa jäljellä enää kolme sekuntia. Toisella jatkoajalla Vilppaan sankareiksi nousivat koreillaan Holloway, Ahonen sekä Jussi Savolainen.
– Jaksoimme raataa puolustuksessa, vaikka toisessa päässä meillä oli vaikeuksia sekä vapaaheittojen että vapaiden pelitilanneheittojenkin kanssa. Kovat henkilökohtaiset ratkaisut toivat lopulta voittokorit. Keskiviikkoinen ToPo-voitto antoi meille uskoa tähänkin peliin, totesi Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki tyytyväisenä.
Vilppaan kunnostautujat olivat muhkean pistesaaliin kerännyt Emmanuel Holloway (37/7/6 syöttöä), Roope Ahonen (23/4/3 syöttöä) ja John Fields (14/13/3 syöttöä/4 blokkia). Pyrinnöltä pisteitä mättivät Antwine Williams (22/11/4 syöttöä), Damon Williams (20/10/6 syöttöä) ja Antero Lehto (19/2).
Namika Lahden perättäisten tappioiden sarja venyi yhdeksään, kun Lappeenrannan NMKY otti sarjataulukon kahden viimeisen joukkueen kohtaamisessa 76-67 (33-33)-kotivoiton.
Vieraat johtivat tasaista peliä toisen jakson alusta kolmannen alkuun, kunnes isäntien 10-0-kiskaisu käänsi otteen. Lahtelaiset kävivät johdossa vielä kolme minuuttia ennen loppua, mutta LrNMKY vei loppuminuutit 13-2.
LrNMKY:n kauden kolmannen voiton pääarkkitehdit olivat Lawrence Hamm (20/11) sekä erinomaista alkukautta pelaava Henri Välimaa (16/4). Lahdelta parhaassa heitossa olivat Ryan Brooks (27/7/5 riistoa) ja Ville Mäkäläinen (20/6).
(STT)
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.