18.1.2011 Nousukiitoon Korisliigassa päässyt Salon Vilpas koki kovan kolauksen, kun joukkueen uusimman vahvistuksen Ronald Thompsonin kausi päättyi ennen aikojaan. Thompson loukkasi nivusensa lauantaina Karhua vastaan ja joutuu leikkauspöydälle.
Thompsonin vamman vakavuus varmistui magneettikuvauksessa. 208-senttisen korinalusjätin ojentajajänne on repeytynyt irti ja vamma vaatii leikkaushoitoa.
- Tunsin heti, että jotain napsahti. Edessä on nyt uran ensimmäinen leikkaus, pettynyt Thompson manaa.
Thompson ennätti pelata vain kahdeksan ottelua Vilpas-paidassa. Alkukauden voittosuhteella 4-16 edennyt salolaisjoukkue voitti kyseisestä kahdeksasta ottelusta kuusi parantaen voittosuhteensa nykyisiin lukemiin 10-18.
- Todella harmittava takaisku. Thompsonin tulon myötä pelimme loksahti upeasti kohdalleen. Joukkueen sisällä erittäin pidetty Thompson on tuonut kaivattua rauhallisuutta kentälle ja iso mies on ollut etenkin puolustuspäässä ja levypalloissa tärkeä lenkki, harmittelee seuran puheenjohtaja Keijo Poutiainen.
Thompson esiintyi Korisliigassa 10,1 pisteen, 7,3 levypallon, 2,0 syötön ja 1,0 torjunnan tehoilla, jotka hän kokosi pelattuaan keskimäärin 23 minuuttia.
Vilpas on aloittanut korvaavan pelaajan metsästyksen.
- Haussa on selkeä sisäpelaaja, jonka täytyy tuoda oma panos levypallopelaamiseen ja sisäpuolustukseen. Heittäjiä meillä pitäisi olla omasta takaa, linjaa valmentaja Kimmo Vyyryläinen.
Vilpas matkustaa keskiviikkona Joensuuhun Katajan vieraaksi kahden amerikkalaisvahvistuksen voimin.
Iiro Tuomi, 22, on solminut tulevan korisliigakauden kattavan jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Viimeiset kolme kautta honkalaisfanit ovat saaneet seurata Tuomen kehityskaarta Hongan miesten sentteriosastolla niin divarissa kuin Korisliigassa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.