20.6.2007 Lappeenrannan NMKY on tehnyt ensi kauden kattavan sopimuksen 208-senttisen virolaislaituri Reinar Hallikin kanssa. Kotimaataan nuorten maajoukkuetasolla edustanut Hallik, 23, siirtyy Suomeen Ruotsista ja Sallén Basketista.
Sallénissa Hallikin joukkuekaverina pelasi maajoukkuesentteri Aki Ulander, joka siirtyi Lappeenrantaan jo aiemmin.
- Aki (Ulander) kehui Hallikia pelaajana sekä ihmisenä. Mies on ollut Lappeenrannassa sunnuntaista lähtien. Olemme harjoitelleet kahdesti päivässä ja Hallik on vakuuttanut, kertoi LrNMKY-luotsi Mika Turunen.
Hallik pelasi ennen Ruotsiin siirtymistään Rakveren riveissä Viron liigaa 7,1 pisteen ja 5,1 levypallon keskiarvoilla. Hallik muuttaa Lappeenrantaan heinäkuun alussa.
Kotoisen Korisliigan lisäksi FIBA EuroCupiin osallistuvalla Lappeenrannalla on nyt koossa yhdeksän pelaajasopimusta. Aiemmin joukkueeseen on kiinnitetty Jouko Järvinen, Tuukka Kulha, Boakai Lalugba, Roni Leimu, Pasi Riihelä, Juha Sten, Aki Ulander ja Petri Virtanen.
Joukkueen päävalmentaja Mika Turunen lähtee juhannuksena Las Vegasiin katsastamaan vielä yhtä amerikkalaispelaajaa ryhmäänsä.
Lappeenranta aikoo vahvistaa myös seuran valmennustiimiä. Seuraan palkataan heinäkuun lopulla päätoiminen valmentaja, jolla on rooli edustusjoukkueen valmennuksessa. Lisäksi hän toimii vastuuvalmentajana LrNMKY:n A-pojille sekä kakkosjoukkueelle.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.