Rannikko Korisliigan finaalien MVP, Nikkarinen arvokkain pelaaja

17.5.2017 21:01 Joensuulaisen Kataja Basketin toiseen Suomen mestaruuteen kolmen kauden sisään johdattanut Teemu Rannikko, 36, nimettiin toisen kerran urallaan Korisliigan finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP). Korisliigan arvokkaimpana pelaajana (MVP) palkittiin puolestaan ensimmäistä kertaa urallaan Helsinki Seagullsin Antto Nikkarinen, 26.

Teemu Rannikko, 36, nimettiin toisen kerran urallaan Korisliigan finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP).

Koko Korisliiga-kauden 2016-17 arvokkaimpana pelaajana (MVP) palkittiin puolestaan Helsinki Seagullsin kokenut pelinrakentaja Antto Nikkarinen.

Ensimmäistä kauttaan Korisliiga-seuran päävalmentajana ahkeroinut Joonas Iisalo, 31, nimettiin vuoden valmentajaksi.

Vilppaan pelin moottori, 185-senttinen ja 24-vuotias Juwan Staten äänestettiin vuoden ulkomaalaispelaajaksi.

Vilppaan Aatu Kivimäki palkittiin Korisliigan vuoden tulokkaana. Kuvat: Ville Vuorinen

Vuoden puolustuspelaajan palkinto myönnettiin paluun pääsarjatasolle tehneelle Vesa Mäkäläiselle.

Seagullsin Gerald Lee Junior, 29, vei nimiinsä vuoden parhaan kuudennen pelaajan palkinnon.

Vuoden kehittyneimpänä pelaajana palkittiin runkosarjan parhaaksi kotimaiseksi korintekijäksi kiilannut Tampereen Pyrinnön Topias Palmi, 22.

Klassisen viisauden mukaan parhaat pelaajat yltyvät täyteen iskuun tosipeleissä, ja näin tapahtui Rannikon tapauksessa Korisliigan finaaleissa.

Rannikko rekisteröi kuuden ottelun finaalisarjassa 13,2 pistettä, 8,7 syöttöä ja 3,2 levypalloa ottelua kohden ja käänsi henkilökohtaisilla suorituksillaan finaalisarjan toisen osaottelun (24 pistettä, 9 syöttöä, kolmoset 7/8) ja neljännen osaottelun (29 pistettä, 10 syöttöä, kolmoset 5/10) joensuulaisille. Suomen mestaruus oli Rannikolle uran toinen.

- Hieno kausi takana, jonka päätteeksi päästiin nostamaan Pantteri-patsasta. Finaaleista muodostui kovatasoiset, ja vastakkain oli mielestäni kaksi sarjan parasta joukkuetta. Näytettiin etenkin viimeisessä finaalissa, miksi Kataja oli tänä vuonna paras. Päästiin pelaamaan loistavan kotiyleisön edessä ja siitä pitääkin kiittää Kataja-faneja, kiitteli Rannikko videon välityksellä.

- Arvostan kovasti sitä, että minut valittiin tämän finaalisarjan MVP:ksi. Kentällä oli loistavia pelaajia.

Koko Korisliiga-kauden 2016-17 arvokkaimpana pelaajana (MVP) palkittiin puolestaan Helsinki Seagullsin kokenut pelinrakentaja Antto Nikkarinen.

185-senttinen PuHu Juniorien kasvatti viimeisteli SM-pronssia huuhtoneelle helsinkiläisjoukkueelle pitkän kauden aikana 10,5 pistettä, 2,5 levypalloa ja 7,3 syöttöä ottelua kohden hyvin heittotarkkuuksin (2p 48,1%, 3p 33,5%, 1p 76,1%). MVP-palkinto oli Nikkariselle uran ensimmäinen.

- Kausi oli hyvä, vaikka tavoite olikin pronssimitalia korkeammalla. Kataja ja Vilpas olivat vain tänä niin kovia, että muille jäi jämät jaettavaksi, Nikkarinen tunnusti.

- Oma kauteni alkoi oikeastaan siitä, kun viime kaudella tiputtiin seitsemännessä puolivälierässä. Koris oli kivaa ja meillä oli hyvä joukkue, eikä tuntunut hyvältä lopettaa kautta siihen. Joten jatkoin suoraan harjoitteluun ja tähän kauteen valmistautumiseen.

Vuoden valmentajan, ulkomaalaisvahvistuksen ja tulokkaan palkinnot Saloon

Salon Vilppaan seurahistorian kaikkien aikojen menestyksekkäin kausi päättyi valoisissa merkeissä myös palkitsemisien osalta.

Ensimmäistä kauttaan Korisliiga-seuran päävalmentajana ahkeroinut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 31, nimettiin vuoden valmentajaksi. Salon Vilpas ylsi Iisalon komennossa Korisliigan runkosarjavoittoon sekä SM-finaaleihin.

- Hieno kunnia saada tällainen palkinto, mutta itse näen itsessäni paljon kehittymisen varaa valmentajana. Olen kauden aikana oppinut varmasti enemmän pelaajilta kuin he minulta. Päävalmentajana toimiminen ei ole pelkkää X:ää ja O:ta, vaan mukana on johtamista, mediaa ja kaikkea muuta. Kaikilla osa-alueella voi kehittyä, lateli Iisalo vaatimattomasti koriskauden päätösgaalassa.

Vilppaan pelin moottori, 185-senttinen ja 24-vuotias West Virginian yliopiston kasvatti Juwan Staten äänestettiin puolestaan vuoden ulkomaalaispelaajaksi. Staten piiskasi Vilpasta 13,3 pisteen, 2,9 levypallon ja 4,3 syötön ottelukohtaisilla keskiarvoillaan (2p 50,0%, 1p 62,9%).

Saloon matkusti myös kolmas kiertopalkinto, kun 186-senttinen ja 19-vuotias Karkkilan Urheilijoiden kasvatti Aatu Kivimäki palkittiin Korisliigan vuoden tulokkaana. Kivimäki urakoi kauden aikana 36 ottelua 3,3 pisteen ja 1,1 syötön ottelukohtaisilla keskiarvoilla.

Mäkäläiselle, Leelle ja Palmille kunniaa

Vuoden puolustuspelaajan palkinto myönnettiin yhden divarikauden jälkeen paluun pääsarjatasolle tehneelle Lahden NMKY:n kasvatille Vesa Mäkäläiselle, 30.

Kaksimetrinen Mäkäläinen ahersi mestari-Katajassa puolustusvoittoisessa roolissa 21,1 minuuttia ottelua kohden 7,1 pisteen, 3,6 levypallon ja 1,5 syötön ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Mäkäläinen on aiemmin palkittu vuoden puolustuspelaajana vuosina 2009, 2011 ja 2015.

Kymmenen kauden jälkeen paluun kotimaan kentille tehnyt Uudenkaupungin Korihaiden kasvatti Gerald Lee Junior, 29, vei nimiinsä vuoden parhaan kuudennen pelaajan palkinnon. 208-senttinen Susijengin luottosentteri teki tuhojaan 13,0 pisteen (2p 61,6%, 1p 71,1%) ja 3,6 levypallon keskiarvoilla ottelua kohden.

Vuoden kehittyneimpänä pelaajana palkittiin puolestaan runkosarjakauden parhaaksi kotimaiseksi korintekijäksi kiilannut Tampereen Pyrinnön 194-senttinen Topias Palmi, 22. Palmi nosti pistekeskiarvonsa 5,3:sta 12,5:aan (2p 52,9%, 3p 34,1%, 1p 87,6%) ja taituroi ohessa 2,9 levypalloa ja 1,1 syöttöä per peli.

Korisliigan vuoden erotuomarin kiertopalkinnon vei ensimmäistä kertaa Ville Selkee.

Korisliigan palkitut 2016-17
Vuoden pelaajaAntto Nikkarinen
Vuoden ulkomaalaisvahvistusJuwan Staten
Vuoden puolustuspelaajaVesa Mäkäläinen
Paras kuudes pelaajaGerald Lee Junior
Vuoden kehittyneinTopias Palmi
Vuoden tulokas Aatu Kivimäki
Vuoden valmentajaJoonas Iisalo
Vuoden erotuomariVille Selkee
Finaalin MVPTeemu Rannikko
Fair Play -palkinto Kouvot
VapaaheittopalkintoTeemu Rannikko
Korisliigan paras toimitsijapöytäKataja Basket
  
Naisten Korisliigan palkitut 2016-17
Vuoden pelaajaTaru Tuukkanen
Vuoden ulkomaalaisvahvistusBria Goss
Vuoden puolustuspelaajaSaara Wahlgren
Paras kuudes pelaajaUlriikka Latvala
Vuoden kehittyneinMinna Mali
Vuoden tulokasSofia Rajala
Vuoden valmentajaMiikka Sopanen
Vuoden erotuomariLaTrice Little
Finaalin MVPTaru Tuukkanen
Fair Play-palkinto (Karénin kannu)Hyvinkään Ponteva
VapaaheittopalkintoHenna Salomaa
  
Muut palkitut 2016-17
Miesten Divisioona A:n vuoden pelaajaEdon Maxhuni
Miesten Divisioona B:n vuoden pelaajaMikael Sandberg
Naisten I divisioonan vuoden pelaajaAsta Leinonen
A-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaajaReetta-Sofia Tulkki
A-poikien SM-sarjan vuoden pelaajaMiika Heinonen
B-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaajaNoora Markkanen 
B-poikien SM-sarjan vuoden pelaajaMustafa Amzil
Vuoden mieskoripallosenioriHeikki Helen 
Vuoden naiskoripallosenioriKati Tienari
Unified koripallo, vuoden urheilijaLaura Raunio
Unified koripallo, vuoden partneriElli Marjanen
Juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjäRikhard Halmesmäki
Vuoden koripallojohtajaJarkko Miinin
Heikki Tuomala -palkintoKeijo Poutiainen
ElämäntyöpalkintoMarkku Annanolli
KoripallokasvattajaKimmo Olli
KoripallotekoMixu ja Maikku Roadshow
Pikkusudet-palkintoRovaniemen NMKY
 
18.6.2018 22:48 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2018-19 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2018-19. Korisliigaan myönnettiin 11 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä.

28.9.2017 Maaottelu

Muutoksia koripallon virallisiin pelisääntöihin: askelsääntö ja epäurheilijamainen virhe

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.

Koriskauden 2016-2017 päätösgaala katsottavissa suorana Fanseatilla

Päättyneen kauden parhaat palkitaan tänään Helsingissä. Päätösgaalaa voi seurata suorana Fanseatin kautta kello 19 alkaen.

27.9.2012 Pohjoinen alue

Koripalloliitto panostaa reiluun peliin alkavalla kaudella

NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.

5.5.2012 Pohjoinen alue

Koripalloon valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset

Suomen Koripalloliitto ottaa valtakunnallisissa sarjoissaan käyttöön valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset. Päätöksen myötä valmentajalta edellytetään kullakin sarjatasolla tietyn koulutustason suorittamista, jonka lisäksi saavutettua koulutustasoa pidetään täydennyskoulutuksella. Vaatimustason nosto koskee niin aikuisten kuin nuortenkin sarjoja.

8.2.2010 Pohjoinen alue

Kenttäviivat uusiksi 1.7.2010 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto, FIBA, on muuttanut koripallokenttää koskevia sääntöjään. Sääntöuudistuksen myötä useampi kentällä olevien rajamerkintöjen paikka muuttuu. Suomessa uudet kentän viivoja koskevat säännöt tulevat voimaan 1.7.2010 alkaen.

30.9.2006 Pohjoinen alue

Koripalloliiton uusi tilastopalvelu julkaistu

Suomen Koripalloliitto on avannut uuden tilastopalvelunsa. Pelikaudella 2006-07 tilastopalvelu kattaa miesten ja naisten kaksi ylimmäistä sarjatasoa eli mestaruussarjat ja I divisioonat. Laajan tilastovalikoiman lisäksi palvelu tarjoaa live-seurannan Korisliigan ja naisten SM-sarjan otteluista.

26.6.2003 Pohjoinen alue

Sääntömuutokset voimaan Suomessa 1.8.2003 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on muuttanut koripallon pelisääntöjä, jotka Suomen Koripalloliiton liittohallitus on päättänyt ottaa käyttöön 1.8.2003 alkaen. Keskeisimmät sääntömuutokset koskevat 24 sekunnin sääntöä, aikalisiä ja ylösheittoja.

18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

6.6.2019 20:27 Korisliiga

Palmi Korisliigan arvokkain pelaaja, Jones finaalien MVP

Kataja Basketiin viime kaudeksi siirtynyt ja Susijengissä ihastuttanut Topias Palmi on nimetty Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Finaalien MVP-pysti matkasi Karhu Basketin Suomen mestaruuteen johdattaneelle Cameron Jonesille.

22.11.2018 10:53 Korisliiga

Elisa Viihde Sportin kanavat auki koko viikonlopun – Tarjolla 15 ottelua kotimaista koripalloa

Viikonloppuna on katsottavissa myös Petteri Koposen ottelu Saksan Bundesliigassa.

15.11.2018 13:00 Suomen Cup

Suomen Cupin ensimmäinen kierros lähes pelattu – tässä ovat toisen kierroksen parit

Koripallon Suomen Cupissa ensimmäinen kierros on pelattu yhtä ottelua lukuun ottamatta. Kaikki 1. kierroksen joukkueet selvisivät 2. kierrokselle, jossa 1. kierroksen voittajat kohtaavat toisensa ja häviäjät toisensa ottelukaavion mukaisesti.

23.10.2018 15:35 Suomen Cup

Suomen Cupin ensimmäisen kierroksen ohjelma vahvistettu

Miesten I divisioona A:n JBA ja FoKoPo avaavat tämän vuoden Cupin viikon päästä.

11.10.2018 12:00 Suomen Cup

Suomen Cupin ensimmäisen kierroksen otteluparit arvottu – mukana 16 joukkuetta

Koripallon Suomen Cup palaa ohjelmistoon seitsemän vuoden tauon jälkeen. Ensimmäiset ottelut pelataan 10. marraskuuta mennessä.

4.10.2018 14:59 Pääjuttu

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

18.9.2018 15:48 Suomen Cup

Suomen Cup palaa koriskartalle alkavalla kaudella 2018–19

Osallistuminen Suomen Cupiin on vapaaehtoista ja avoin joukkueille, jotka osallistuvat kuluvalla kaudella Koripalloliiton sarjatoimintaan.

20.4.2018 Pääjuttu

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

Miesten Divari-A:n pudotuspelit käynnistyvät keskiviikkona

Kuluvan kauden miesten I divisioona A:n pudotuspelit käynnistyvät keskiviikkona 7.3. kolmen ottelun voimin. Puolivälierissä Ura Basket kohtaa Jyväskylä Basketball Academyn, Lahti Basketball saa vastaansa Kristikan Turusta ja Torpan Pojat saa vastaansa Tampereen Pyrinnön. Torstaina 8.3. runkosarjan voittoa juhlinut HBA-Märsky pelaa avausottelunsa Kouvolan Korikouvoja vastaan.

Näytä lisää vastaavia