23.6.2008 Koripallon Suomen mestaruuden kahtena viime kautena voittaneen Espoon Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen, 61, siirtyy 1. elokuuta alkaen Suomen Ammattivalmentajat ry:n toiminnanjohtajaksi.
- Yli kolmekymmentä vuotta kestäneen valmentajauran jatkoksi minulla oli erinomainen tilaisuus tehdä työtä huippukoripallon parissa toisella puolella pöytää. Kaksi kulunutta kautta ovat Hongan kannalta menestysvuosia peräkkäisine mestaruuksineen. Kaudet ovat olleet paitsi menestyksellisiä niin myös sisältörikkaita, toteaa Saarinen.
Pitkän linjan koripallovaikuttaja Saarinen ehti olla monessa mukana mittavalla valmentajaurallaan.
- Olin vuonna 1992 perustamassa Suomen Koripallovalmentajat ry:tä.
Yhdistys on tuottanut Suomeen oppia jakamaan monia huippuvalmentajia kuten Bobby Knight, Peter Skansi ja Ettore Messina. Ehkä myös näistä syistä johtuen Suomen Ammattivalmentajat ry on kutsunut minut toiminnanjohtajakseen.
Saarinen kokee uuden tehtävän tavallaan sulkevan ympyrän hänen työurallaan.
- Tulevassa tehtävässäni tavoitteena on kaikkien lajien ammattivalmentajien aseman parantaminen, osallistuminen valmentajien näkökulmasta huippu-urheilun kehitystyöhön ja valmentajakoulutuksen suunnitteluun. Uskon kokemuksieni uran eri vaiheissa antavan tulevalle työlle lähes optimaalisen pohjan.
Saarinen nähdään silti edelleen jatkossakin Hongan kotiotteluissa espoolaisseuran väreissä.
- Hongan omistaja Mika Sohlberg ja seuran hallitus ovat pyytäneet minua jatkamaan toiminnassa VIP- ja asiakastilaisuuksien isäntänä kotiotteluissamme. Otan tehtävän mielelläni vastaan, vahvistaa Saarinen.
Sohlberg siirtyy jatkossa entistä vankemmin Hongan operatiiviseen johtoon tavoitteenaan luotsata seuraa yhä ammattimaisempaan suuntaan.
- Toivotan Saariselle menestystä hänelle tarjotussa uudessa työssä, joskin on tietysti sääli menettää näin kokenut henkilö seuran operatiivisesta johdosta. On kuitenkin hienoa, että Saarinen jatkaa uusista haasteistaan huolimatta edelleen myös Hongan organisaatiossa ottelutapahtumien osalta, sanoo Sohlberg.
Koripalloliiton #Hi5 on valtakunnallinen hanke, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä. Jaa nyt seurasi onnistumiset ja kerro myös muille, miksi teillä on hyvä meno!
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.
Koripalloliitto käynnistää valtakunnallisen hankkeen, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä ja tuottaa seuroille työkaluja epäasiallisen käytöksen kitkemiseen.
Perjantaina 2.9. Ilta-Sanomien ostaja saa lehtensä välissä tuoreimman KORI-lehden, Koripalloliiton lajimarkkinointilehden. Lehdessä pureudutaan viikonloppuna käynnistyvään Korisliiga-kauteen, jonka kunniaksi lehdessä on kymmenen pelaajan haastattelukokonaisuus.
Torstaina 16.4. Ilta-Sanomien välissä ilmestynyt KORI-lehti on luettavissa ja ladattavissa PDF-tiedostona Basket.fi-palvelussa, tämän artikkelin lopussa olevan linkin välityksellä. Lehden teemana on lauantaina 18.4. käynnistyvät Korisliigan pudotuspelit ja katsaukset Pantteri-jahtiin osallistuviin joukkueisiin.
Vuodesta 2001 Suomen miesten koripallomaajoukkueen eli Susijengin nousua rakentamassa ollut Pekka Salminen, 51, on nimitetty naisten päävalmentajaksi. Paraikaa joensuulaista Kataja Basketia Korisliigassa valmentava Salminen aloittaa laaja-alaisessa ja päätoimisessa tehtävässään Koripalloliitossa 1.6.
Joensuulainen Kataja Basket saa koripallopiireistä tutun nimen vahvistamaan organisaatiotaan. Parhaillaan toista peräkkäiskautta Tanskan pääsarjassa pelaavaa Bakken Bearsia valmentava Ville Tuominen, 32, aloittaa kesäkuussa työt seuran toiminnanjohtajana. Halu kehittyä uudenlaisissa tehtävissä saa Tuomisen palaamaan Suomeen.
Tiistaina (14.10.) Ilta-Sanomien välissä ilmestynyt KORI-lehti on luettavissa ja ladattavissa PDF-tiedostona Basket.fi-palvelussa, tämän artikkelin lopussa olevan linkin välityksellä. Tuore numero sisältää Korisliiga-joukkueiden esittelyt sekä jutut liigaseurojen sosiaalisen median käytöstä ja 24.10. toimintansa käynnistävästä KorisliigaTV:stä.
Valmentaja-, erotuomari- ja toimittajalegenda Pentti Salmi saa keskiviikkona seuraltaan Helsingin Kisa-Tovereilta (HKT) merkittävän tunnustuksen, kun Salmen valmentajapaita nostetaan Helsingin Urheilutalon kattoon seuran jäädyttämien pelipaitojen viereen.
Päävalmentaja Ari Tammivaara nähdään myös ensi kaudella Kauhajoen Karhun Korisliiga-joukkueen ruorissa. Osapuolet ovat päättäneet käyttää aiemmin sovitun optiovuoden. Tammivaaran luotsaama Karhu on parhaillaan Korisliigassa tukevasti sarjataulukon viidennellä sijalla ja matkalla kolmansiin peräkkäisiin pudotuspeleihin.
NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.
Vuosi sitten opintonsa Suomen Koripalloliiton huippukoripallovalmentajatutkinnolla (HKVT) aloittaneesta valmentajakatraasta kymmenen valmistui viime viikonvaihteessa. Valmistuneiden joukossa oli tuoretta Suomen mestarijoukkue Nilan Bisonsia luotsannut Greg Gibson. Vastikään ToPo Akatemian päävalmentajaksi nimitetty Joonas Iisalo oli vuosiluokan priimus.
Suomen Koripalloliitto ottaa valtakunnallisissa sarjoissaan käyttöön valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset. Päätöksen myötä valmentajalta edellytetään kullakin sarjatasolla tietyn koulutustason suorittamista, jonka lisäksi saavutettua koulutustasoa pidetään täydennyskoulutuksella. Vaatimustason nosto koskee niin aikuisten kuin nuortenkin sarjoja.
Basket.fi-nettipalvelu jatkaa historian kirjoittamista – kirjaimellisesti. Korisliiga-kauden huipentuessa Suomen Koripalloliitto on julkaissut miesten pääsarjahistorian kaikkien pelikausien tiedot tuloksineen ja tilastoineen. Samalla on julkaistu pääsarjassa kautta aikain esiintyneiden pelaajien uratilastot.
Suomen maajoukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja ja viime kaudella Korisliigassa ja VTB United liigassa Espoon Honkaa valmentanut Pekka Salminen liittyy Korisliiga-joukkue Torpan Poikien valmennustiimiin. Salmisen sopimus ulottuu kauden loppuun asti. Myös joukkueen kokoonpano muuttuu, kun Corey McIntosh liittyy joukkueeseen ja Jonathan Heard jättää sen.
Kansainvälinen koripalloliitto, FIBA, on muuttanut koripallokenttää koskevia sääntöjään. Sääntöuudistuksen myötä useampi kentällä olevien rajamerkintöjen paikka muuttuu. Suomessa uudet kentän viivoja koskevat säännöt tulevat voimaan 1.7.2010 alkaen.
Kotimaisen joukkueurheilun TV-markkinoille voimakkaasti panostava URHOtv ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet viiden vuoden mittaisen mediaoikeussopimuksen. Jääkiekon SM-liigan ja jalkapallon Veikkausliigan oikeudet jo aiemmin hankkineelle URHOtv:lle siirtyy tuoreen sopimuksen myötä niin Korisliigan kuin miesten koripallomaajoukkueenkin mediaoikeudet.
Helsinkiläisseura ToPo on käynnistänyt yhteistyön Elämä on parasta huumetta –järjestön kanssa. Yhteistyössä toteutetaan päihteettömyyskasvatukseen liittyviä koulutustilaisuuksia nuorille.
Suomen Koripalloliiton hallitus on päättänyt investoida miesten pääsarjan Korisliigan urheilulliseen kehitykseen merkittävällä panostuksella. Pelikaudella 2008-09 Korisliigan runkosarjassa otteluissa on käytössä kolmen erotuomarin järjestelmä, josta aiheutuvat lisäkustannukset liitto ottaa kattaakseen.
Suomen Koripalloliiton hallitus on pystyttänyt työryhmän valmistelemaan tukun pelikaudesta 2007-08 voimaantulevia uudistuksia kilpailusääntöihin, sarjamääräyksiin ja ohjeistuksiin, joilla mm. estettäisiin pääsarjajoukkueiden suuri pelaajavaihtuvuus sekä varmistettaisiin nuorten suomalaispelaajien entistäkin joustavampi siirtyminen sarjatasolta toiselle.