4.3.2020 21:03 Tapiolan Honka kohtasi keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa HBA:n. Sarjapisteet jäivät Espooseen 74-72.

Chelsea Waters oli hyvässä iskussa. Kuva:Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
HBA sai otteluun vahvan alun. Helsinkiläiset johtivatkin peliä pitkään, mutta viimeisellä neljänneksellä kotijoukkue osoitti vahvuutensa ja nousi ottelun voittoon. HBA joutui pelaamaan ottelun lopun ilman Awak Kuieria.
- Hyvällä aloituksella on iso vaikutus ottelun kulkuun. HBA heitti alussa erinomaisesti ja teki pelistä meille vaikean, Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu totesi.
Kuier ehti pussittimaan joukkueensa suurimman pistemäärän 19 pistettä. Hänelle kirjattiin myös 13 levypalloa. Myös Ebba Pekonen pelasi hyvin ja tilastoi 17 pistettä. Chelsea Waters oli Hongan ykkönen 25 pisteellä ja 15 levypallolla. Haiden Palmerille merkittiin 16 pistettä.
- Peli oli tänään pitkään omissa käsissä. Jouduimme ottelun aikana siirtymään pienempään viisikkoon, mutta taistelimme silti hyvin loppuun asti, HBA:n päävalmentaja Mirka Dettmann sanoi.
Honka jatkaa sarjassa neljäntenä ja on tiukasti kiinni pudotuspelien kotiedussa. HBA on seitsemäntenä.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.