195 cm / 85 kg
Syntynyt 1995
Kauhajoki tasoitti välieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan 1–1:een.
Kauhajoki ja Tampereen Pyrintö etenivät miesten Korisliigassa välieriin. Kesälomalle lähtevät Kataja Basket ja BC Nokia.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään kotijoukkueita, jotka taipuivat korkeamman sijan vastustajilleen. Asemaansa vahvistivat Kauhajoki ja Tampereen Pyrintö.
Ensimmäinen ottelukierros miesten Korisliigan puolivälieriä on nyt pelattu. Tänään voitot ottivat Tampereen Pyrintö ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa voittoja hakivat Tampereen Pyrintö, Kauhajoki ja Lahti Basketball. Playoff-viivan ylä- ja alapuoliset joukkueet pysyivät ennallaan.
Illan ainoassa miesten Korisliigan ottelussa Tampereen Pyrintö taivutti Korihait 128–67.
Päävalmentaja Henrik Dettmann on nimennyt 25 pelaajan vahvuisen listan ehdokkaista Espoo Metro Areenan marraskuun EM-karsintakuplaan. Ehdokkaiden joukkoon mahtuu niin Susijengin kestotähtiä, kesällä 2020 väläytelleitä nuoria pelaajia kuin Chicagossa harjoitteleva Lauri Markkanenkin.
Illan viiden ottelun Korisliiga-kierroksella voittajiksi selvisivät Kobrat, Seagulls, Pyrintö, Lahti ja Kataja.
Länsinaapuri Nokialta Tampereelle siirtynyt takamies Shawn Hopkins kertoo, että Pyrinnölle on tehnyt hyvää päästä harjoittelemaan hyvissä ajoin.
BC Nokian juniorimyllystä maailmalle lähtenyt 195-senttinen ja 25-vuotias Shawn Hopkins palasi viime syksynä kotimaahansa neljän Yhdysvalloissa viettämänsä kauden jälkeen. Jo debyyttikausi Korisliigassa osoitti, että ”Pikku-Hopi” ei ole pelkästään lennokas donkkaaja, vaan kansainvälistä uraa havitteleva ja kovaa vauhtia kehittynyt jokapaikanhöylä.
Korisliiga-debyyttinsä kaudella 2019-20 tehnyt Shawn Hopkins, 25, siirtyy kasvattajaseuransa BC Nokian edustusjoukkueen riveistä Tampereen Pyrinnön punapaitaan.
Shawn Hopkins, 24, on BC Nokian atleettinen laituri ja Korisliiga-kauden 2019/20 vuoden tulokas, jonka juuret ovat vahvasti Nokialla. Ei ole yllätys, että Hopkinsin uran merkittävimpiin valmentajiin kuuluvat nokialainen valmentajaikoni Kimmo Olli sekä kahteen otteeseen Nokialla vaikuttanut Ville Tuominen.
Shawn Hopkins palasi Yhdysvalloista viime kaudeksi kasvattajaseuraansa Nokialle. Tähtäimet ovat yhä kaukana maailmalla, ja keskeytynyt Korisliiga-kausi toi kaappiin lisämotivaatioksi yleisön äänestämän Vuoden tulokas -palkinnon.
BC Nokian ja Lahti Basketballin vääntö oli tiukka, mutta Stacy Davis ratkaisi ottelun kolmosellaan Nokialle 90–88.
Miesten Korisliigassa pelattiin tänään kaksi ottelua, joissa voittajiksi selvisivät Lahti Basketball ja BC Nokia.
Myös Seagulls, Vilpas ja BC Nokia pääsevät joulutauolle kotivoitot taskussaan.
"Kun on paljon kavereita kentän ulkopuolelta siellä vastassa, niin se on aina hauska pistää sellainen pieni tökkiminen, pieni kiusaaminen kentällä päälle."
Loukkaantumisista viime kausina kärsinyt Daniel Dolenc on ollut alkukaudesta BC Nokian kantavia voimia. Vilppaalla puolestaan Henri Kantonen on aloittanut vahvasti.
Perjantaina kahdella ottelulla käynnistynyt Korisliiga jatkui lauantaina, kun kuusi joukkuetta avasivat sarjakautensa. Joensuussa juhlistettiin kahta entistä seuralegendaa.
Päävalmentaja Henrik Dettmann on nimennyt 29 ehdokasta Susijengin kesän 2019 leiritykseen. Koripalloliiton elokuiseen 80-vuotisjuhlaturnaukseen huipentuva maajoukkueohjelma pelataan tiiviissä yhteistyössä miesten haastajamaajoukkueen kanssa. Vuorossa on myös ensikartoitus marraskuussa alkavia EM-karsintoja kohti.