15.1.2023 23:25 Anton Mirolybov ja Aleksi Koskinen täydensivät palkintokaappiaan sunnuntaina Itävallan cupin mestaruudella, kun kaksikon luotsaama Swans Gmunden pääsi nostelemaan pokaalia.
Aleksi Koskinen ja Anton Mirolybov ovat Itävallan cup-mestareita. (Kuva: B. Kohlmaier)
Swans Gmunden juhli Itävallan cupin voittoa sunnuntaina. Final Four -finaaliturnauksen välierässä Swans kaatoi ensin Oberwart Gunnersin 81-62 (36-22).
Ottelutilastot
Finaalissa vastaan asettui Graz ja Swans liihotti cup-mestaruuteen lukemin 73-67 (32-36). Aiemmin tällä kaudella Swans juhli jo Supercupin voittoa. Toissa vuonna Swans voitti Itävallan mestaruuden, joten Mirolybov ja Koskinen saivat hattutempun täyteen Swansin peräsimessä.
- Luottamus teki tänään eron. Olimme hermostuneita, mutta pelasimme omaa peliämme omalla tempollamme. Se oli tarpeeksi, se teki eron.
- Voitimme edellisen cupin 11 vuotta sitten. Olen erittäin ylpeä. Teimme niin kovasti töitä, voitimme Supercupin ja nyt cupin, meillä on vielä yksi tavoite, Mirolybov totesi Itävallan koripalloliiton sivuilla.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.WE DID IT! OCS Gmunden Swans is Cup Champion 2023!
— Anton Mirolybov (@AntonMirolybov) January 15, 2023
So proud of my players! pic.twitter.com/Wu6EIWky5K
Saksan Bundesliigassa Edon Maxhunin Merlins Crailsheim otti tärkeän voiton kaataessaan Frankfurt Skylinersin 88-72 (52-39). Maxhuni edesauttoi voittoisaa ottelua 10 pisteellä ja kahdella syötöllä. Crailsheim on Bundesliigassa 12.
Ottelutilastot
Max Besselink jäi ilman tehomerkintöjä, kun Göttingen palasi voittojen tielle voittamalla Towers Hamburgin 91-82 (35-37). Göttingen on viidentenä.
Ottelutilastot
Joonas Iisalon Academics Heidelberg nappasi tärkeän voiton pitkän kaavan kautta kaataessaan Bayreuthin kahden jatkoajan jälkeen 107-101 (48-36, 83-83, 93-93). Heidelberg otti tasaista keskikastia kiinni ollen nyt 15.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Und es geht in die zweite Overtime 🥶@easyCreditBBL #mlpacademicsheidelberg #mlpacademics #heidelberg #easycreditbbl pic.twitter.com/PoO6LANsHj
— MLP Academics Heidelberg (@MLP_Academics) January 15, 2023
Odotettu kärkiottelu ALBA Berliinin ja Tuomas Iisalon valmentaman Bonnin välillä päättyi Bonnin niukkaan 76-81 (44-48)-tappioon. Tappiosta huolimatta Bonn jatkaa sarjakakkosena.
Ottelutilastot
ProA:ssa Aatu Kivimäki oli Tigers Tübingenin ykkösnimi heittäessään 15 pistettä, kun Tigers kaatoi Paderbornin 83-73 (35-41). Kivimäki kaunisteli tilastojaan myös levypallolla ja viidellä syötöllä. Daniel Janssonin luotsaama Tigers on sarjassa toisena.
Ottelutilastot
Sasu Salin urakoi peräti 36 minuuttia, kun Teneriffa kukisti jatkoajalla Zaragozan 87-83 (42-33, 73-73). Salin kasasi tilastorivilleen 11 pistettä, viisi levypalloa ja kolme syöttöä. Teneriffa pitää sarjassa neljättä sijaa.
Ottelutilastot
Remu Raitasen seitsemän pisteen ja neljän levypallon saldo ei riittänyt kantamaan Albacetea voittoon LEB Orossa Valladolidia vastaan. Albacete taipui kotikentällään 61-68 (30-35). Albacete on häntäpäässä sijalla 15.
Ottelutilastot
Italiassa Mikael Jantusen Treviso hävisi kotonaan Triestelle 69-88 (34-41). Jantunen tehoili joukkueelleen kahdeksan pistettä, seitsemän levypalloa ja riiston. Treviso on toiseksi viimeisenä.
Ottelutilastot
Alexander Madsen oli lähellä tupla-tuplaa 11 pisteen ja kahdeksan levypallon saaliilla, kun AEK voitti Kreikan liigan ottelussa Karditsan 70-64 (39-37). Madsen sai tilastoihinsa myös syötön, riiston ja kolme torjuntaa. AEK on tasaisessa kärkikastissa kuudentena.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Νίκη στην Καρδίτσα 💛
— AEK B.C. (@aekbcgr) January 14, 2023
🟡 #aekbc #basket_league #askaek ⚫ pic.twitter.com/Ainqb4tV33
Romanian liigassa Topias Palmi ja Shawn Hopkins olivat jälleen Craiovan kantavia voimia, mutta Sibiu osoittautui kotikentällään vahvemmaksi numeroin 95-73 (49-31). Palmi heilutti nailonia 12 pisteen edestä ja tilastoihin merkittiin myös levypallo ja riisto. Hopkins kasasi 11 pistettä, levypallon, kaksi syöttöä ja riiston.
Ottelutilastot
Ranskan ProB:ssä Ilari Seppälän Saint-Chamond koki kirvelevän 78-80 (39-42)-tappion Chalons-Reimsille. Seppälä pussitti kolme pistettä, nappasi neljä levypalloa ja jakoi kaksi syöttöä. Saint-Chamond on sarjassa sijalla 13.
Ottelutilastot
Fiifi Aidoo oli vireänä, kun Fyllingen voitti Nidaros Jetsin selvästi 111-65 (52-40). Aidoo naulasi 20 pistettä, nappasi levypallon, syötti neljä koria, riisti neljästi ja torjui kertaalleen.
Ottelutilastot
Lauri Markkanen, 25, joutui maanantaina iltapäivällä jännittämään omaa kutsuaan NBA:n vuotuiseen All-Star-otteluun kalkkiviivoille asti. Kun Markkasen nimi lopulta mainittiin, Susijengin jyväskyläläinen ykköstykki kävi ilon keskellä mielessään kaikki historialliseen saavutukseen johtaneet hetket.
Susijengin pelaajat olivat vahvassa iskussa viikon peleissä Mestarien liigassa, FIBA Europe Cupissa ja kansallisissa sarjoissa. Topias Palmi ja Remu Raitanen rikkoivat 20 pisteen rajapyykin ja muutkin tositoimissa olleet pääsivät kymmenen paremmalle puolelle.
Mestarien liigassa saatiin 16 parhaan joukkueen kesken pelattava jatkolohkovaihe käyntiin ja FIBA Europe Cupissa Edon Maxhuni piti Merlins Crailsheimin kiinni jatkopaikassa, kun taas Craiovan jatkohaaveet menivät Topias Palmin vahvasta pelistä huolimatta.
Edon Maxhuni oli viikonlopun suomalaisnimi, kun hän heitti 24 pistettä siivittäessään Merlins Crailsheimin tärkeään voittoon. Ilari Seppälä sai koneensa käyntiin Ranskassa, Alex Murphy jatkoi vahvasti Japanissa ja Mikael Jantunen flirttaili tupla-tuplan kanssa Italiassa.
Alexander Madsenin edustama AEK selvitti tiensä Mestarien liigan 16 parhaan jatkolohkovaiheeseen peitottuaan turkkilaisen Bursan toistamiseen. Ilon aiheisiin kuului myös Ilari Seppälän paluu pelikentille.
Lauri Markkasen, 213 cm ja 25 vuotta, putki Suomen vuoden koripalloilijana jatkuu edelleen. Jyväskyläläisen HoNsUn kasvatin edesottamukset Susijengin, Utah Jazzin ja Cleveland Cavaliersin paidoissa vuoden 2022 aikana toivat hänelle kuudennen vuoden koripalloilijan nimityksen Suomen urheilutoimittajien vuosittaisessa äänestyksessä.
Saksan Bundesliigassa nähtiin viikonloppuna kaksi sellaista koitosta, jossa suomalaisvalmentajat yrittivät pysäyttää suomalaispelaajien joukkueet. Espanjassa Sasu Salinin Teneriffa leimasi lipun Copa del Rey’hin.
Edon Maxhuni aloitti vuotensa väkevästi, kun hän siivitti Merlins Crailsheimin takaisin voittojen tielle Saksan Bundesliigassa. Alexander Madsenin AEK otti tärkeän voiton Mestarien liigassa.
Susijengin kapteeni ja helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 31, sai suotuisien otteluohjelmien ansiosta kokea ammattilaisurallaan tuiki harvinaisen Suomen joulun. Nyt joulu on vietetty ja Sasu on palannut Espanjan liigaan siivittämään joukkuettaan, sarjakärkeä hätyyttelevää Lenovo Teneriffaa kohti uusia urotekoja yhtenä sen kärkipelaajista.
Sasu Salinin edustama Teneriffa lähtee vuoteen 2023 Espanjan liigan sarjakakkosena päätettyään vuotensa voittoon. Japanissa Alex Murphyn tehot eivät riittäneet Hokkaidolle voittoisaan vuoden päätökseen.
Mikael Jantunen palasi joulun jälkeen vahvasti kentälle, kun hän auttoi Trevison tärkeään voittoon Italian liigassa.
Viime kaudella Korisliigan parhaaksi pelaajaksi valittu Remu Raitanen teki kesällä sopimuksen Espanjan kakkostasolla, LEB Orossa, pelaavan Albaceten kanssa. Raitanen on esiintynyt vahvasti ensimmäisellä ulkomaan ammattilaiskaudellaan.
Elias Valtonen pääsi paukuttelemaan henkseleitään Edon Maxhunille, kun Susijengin joukkuekaverit kohtasivat Saksan Bundesliigassa.
Miro Little kohosi helmikuussa Susijengiin ensimmäisenä alle 18-vuotiaana debytanttina sitten Teemu Rannikon (1997). Päättyvä vuosi on vienyt Tampereen Pyrinnön kasvatin Susijengin EM-kisamittelön kautta Yhdysvaltoihin ja Sunrise Christian Academyyn, jossa Little on alkuyskähtelyjen jälkeen lunastanut paikkansa joukkueensa eliitissä matkalla kohti NCAA:ta.
Alexander Madsenin edustama AEK Ateena nousi jatkoon Mestarien liigan lohkovaiheesta. Sasu Salinin Teneriffa sen sijaan varmisti lohkovoiton.
Remu Raitasen vahva kausi Espanjan LEB Orossa sai jatkoa, kun hän rikkoi jälleen 20 pisteen rajan. Samaan rajapyykkiin ylsi myös Topias Palmi Romaniassa.
Edon Maxhuni otti Merlins Crailsheimin reppuselkäänsä ja kantoi joukkueen voittoon entistä seuraansa Heroes Den Boschia vastaan FIBA Europe Cupin jatkolohkovaiheen avausottelussa. Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa varmisti lohkovoiton.
Elias Valtonen teki ensiesiintymisensä Saksan Bundesliigassa Rostock Seawolvesin riveissä ja pelasi heti mallikkaasti. Aatu Kivimäki oli niin ikään iskussa Saksassa, Remu Raitasen vahvat otteet saivat jatkoa Espanjassa ja Shawn Hopkins esiintyi väkevästi Romaniassa.
Suomalaisen koripallon nousuvire näkyy myös vuotuisen Suomen Urheilugaalan palkintokategorioissa. EM-kisoissa seitsemänneksi sijoittunut ja MM-kisapaikkansa varmistanut Susijengi on ehdolla mm. vuoden esikuvaksi ja vuoden joukkueeksi. Muissa palkintokategorioissa ehdolla ovat Lauri Markkanen, Tuomas Iisalo ja Miro Little.
Mestarien liigassa Tuomas Iisalon Bonn varmisti lohkovoiton voitettuaan omassa ottelussaan Pinar Karsiyakan ja Alexander Madsenin AEK voitti omassa ottelussaan Reggio Emilian. Samalla AEK piti jatkohaaveensa elossa.