23.9.2019 09:21 Edon Maxhuni näytti heti potentiaaliaan avatessaan ammattilaisuransa Gran Canarian riveissä Espanjan LEB Platassa. Jamar Wilson pääsi juhlimaan Lassi Tuovin valmentaman Strasbourgin päänahkaa Ranskassa. Topias Palmin Cremona sen sijaan koki kaksi niukkaa tappiota Italian Super cup –viikonloppuna.
Lassi Tuovi ja Jamar Wilson ottivat heti yhteen Ranskan liigan avauskierroksella. (Kuva: Ville Vuorinen)
Ranskan ProA:ssa Wilsonin JL Bourg Basket avasi kautensa voittamalla kotonaan Strasbourgin 80-72 (35-37). Wilson ahkeroi 20 minuutissa neljä pistettä, levypallon sekä kuusi syöttöä.
Ottelutilastot
Ranskan ProB:n Leaders cupissa Ilari Seppälän Aix-Maurienne kärsi 62-80 (30-50)-tappion Antibesille. Seppälän ainoaksi tehomerkinnäksi 21 minuutissa tuli yksi riisto.
Ottelutilastot
Palmin kausi Italiassa käynnistyi Super cupilla. Välierässä Palmin edustama Vanoli Cremona taipui turnauksen lopulta voittaneelle Dinamo Sassarille jatkoajan jälkeen 94-101 (87-87, 49-46). Palmi heitti 14 minuutissa kuusi pistettä, otti yhden levypallon sekä kaksi riistoa.
Ottelutilastot
Super cupin pronssiottelussa Cremona sai vastaansa Brindisin. Cremona koki jälleen niukan tappion hävitessään 84-87 (55-37). Palmin merkkautti yhdeksässä minuutissa kaksi syöttöä.
- Oli mielenkiintoinen viikonloppu ja iso tapahtuma. Puitteet kunnossa ja kaikki hienosti järjestetty. Pelillisesti kaksi tappiota eikä tullut pokaalia tältä reissulta. Emme pelanneet kuitenkaan huonosti. Jos verrataan viimeisiin harjoituskauden otteluihin, niin oli ehdottomasti parempaa tekemistä koko joukkueelta. Kyllä tästä on hyvä jatkaa viikon päästä alkavaan sarjakauteen.
- Ensimmäisessä ottelussa sain vähän enemmän vastuuta ja peliaikaa ja sain jotain aikaankin. Toisessa sitten peliaika jäi vähän vähemmälle ja sitä myöten myös aikaansaannokset jäivät pienemmiksi. Mutta ei siinä mitään, muut jätkät pelasivat hyvin ja antoivat meille mahdollisuuden voittaa. Kaksi tiukkaa peliä, mutta ei jäänyt kuin oppia sarjaan, Palmi kommentoi viikonlopun tapahtumia.
Ottelutilastot
Espanjan LEB Platassa Maxhunin 19 pistettä, yksi levypalloa, neljä syöttöä ja riisto eivät riittäneet siivittämään Gran Canariaa voittoon, vaan Real Murcia oli parempi numeroin 99-84 (48-34). Maxhuni oli kuitenkin joukkueensa paras pistemies.
Ottelutilastot
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.
Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.