29.7.2020 16:37 Susijengi kohtaa Viron tuplamaaottelussa keskiviikkona sekä torstaina. Molemmat ottelut lähetetään suorina lähetyksinä Ylen TV2:lta alkaen kello 19.

Mikael Jantunen on yksi nuoren kaartin susijengiläisistä, joiden otteita kannattaa tulevissa otteluissa seurata. Kuva: Ville Vuorinen/Susijengi
Historian lehdet havisevat keskiviikkona Tapiolassa, kun Suomi ja Viro ottavat yhteen 50. miesten maaottelussaan kautta aikain. Tähän asti pelatuista 49 keskinäisestä maaottelusta Viro on voittanut 33, mutta vuosituhannen taitteen jälkeen Susijengi on vetänyt pidemmän korren – 2000-luvulla pelatuista 14 ottelusta Suomi on kuitannut yhdeksän voitokseen.
Susijengi ja Viro kohtaavat tänään keskiviikkona Tapiolan Liikuntahallissa ja torstaina Kisakallion Susi Training Centerissä.
Päävalmentaja Henrik Dettmann on nimennyt keskiviikkona ja torstaina pelattaviin Viro-maaotteluihin yhteensä neljäntoista pelaajan vahvuisen, keski-iältään 22,3-vuotiaan ”tulevaisuuden Susijengin”. Mukana matkassa on peräti viisi miesten maaottelukastettaan odottavaa pelaajaa.
Ensimmäistä vuottaan Jukka Toijalan komennossa pelaava Viro väläytteli potentiaaliaan viime viikonlopun kotiturnauksessaan luuttuamalla keski-iältään 22,5-vuotiaalla joukkueella lattiaa niin Liettualla kuin Latviallakin.
Ottelut ovat katsottavissa myös Ylen Areenan kautta > https://areena.yle.fi/1-50576950
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
Susijengi pääsee kuudennen kerran peräkkäin täyden kotiyleisön eteen, kun joukkue kohtaa seuraavaksi Belgian MM-karsinnassa Espoo Metro Areenalla 1. maaliskuuta.
Susijengin seuraavan MM-karsintaottelun ennakkomyynti 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille rikkoi kaikki aiemmat ennätykset. Ennakkomyynnissä myytiin yli 5800 lippua.
Susijengin ja Belgian maaliskuun 1. päivä pelattavan ottelun ennakkomyynti käynnistyi tiistaina 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille. Tänään päättyvässä ennakkomyynnissä lippuja on myyty jo yli 5400.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.
Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.
Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.