20.11.2022 21:44 Helmi Tulonen pelasi kauden parhaan pelinsä saatuaan näyttöpaikan Luccan avausviisikossa. Awak Kuier jatkoi vahvasti, mutta se ei riittänyt voittoon. Elina Koskimies ja Anissa Pounds jatkoivat hyviä kausiaan Saksassa.
Helmi Tulonen pelasi kauden parhaan ottelunsa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Helmi Tulonen nousi ensimmäistä kertaa La Mura Luccan avausviisikkoon pelaten 31,5 minuuttia ja kiitti luottamuksesta tilastoiden 22 pistettä, viisi levypalloa, kaksi syöttöä ja kolme riistoa. Siitä huolimatta Famila Schio haki pisteet 98-76 (45-33)-voitolla. Lucca jakaa Italian liigan jumbosijaa kolmen muun joukkueen kanssa.
Ottelutilastot
Awak Kuierin Reyer Venezia koki kauden avaustappionsa, kun se taipui Virtus Bolognan vieraana 71-85 (37-48). Kuier esiintyi kuitenkin vahvasti 15 pisteen, kuuden levypallon, kahden riiston ja torjunnan tilastoilla. Tappiosta huolimatta Reyer jatkaa sarjan kärjessä yhdessä Bolognan ja Schion kanssa.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.L’Umana Reyer gioca una partita coraggiosa, ma la Virtus ha la meglio al PalaDozza.
— Reyer Venezia (@REYER1872) November 19, 2022
Ora c’è la pausa, avanti leonesse 🦁#finoallafine #Reyer150 pic.twitter.com/l0pT6nliOH
Espanjan liigassa Annika Holopainen pääsi Araskin kanssa juhlimaan 62-61 (31-35)-voittoa Teneriffasta. Holopainen kunnostautui molempien korien alla napaten sekä hyökkäys- että puolustuspäässä neljä levypalloa ja lisäksi tilastot karttuivat kolmella pisteellä, kolmella syötöllä, riistolla ja torjunnalla.
Ottelutilastot
Veera Pirttisen ja Anniina Äijäsen Bembibre koki kauden ensimmäisen kotitappionsa Valencian ollessa etevämpi 66-60 (36-32). Äijänen oli joukkueen parhaimmistoa kahdeksan pisteen, seitsemän levypallon ja kahden syötön tilastoilla. Pirttiselle merkittiin kuusi pistettä, kaksi syöttöä ja kaksi riistoa.
Ottelutilastot
Marianne Kalin oli oivassa vireessä, kun Ferrol palasi voittojen tielle LF Challengessa voitettuaan Melillan vieraskentällä 78-64 (38-34). Kalin auttoi joukkuetta kahdeksalla pisteellä, seitsemällä levypallolla ja syötöllä.
Ottelutilastot
Saksan Bundesliigassa Elina Koskimiehen ja Anissa Poundsin Angels Nördlingen hävisi kotonaan niukasti Saarlouis Royalsille 64-68 (34-33). Koskimies pussitti 12 pistettä kaunistellen tilastojaan vielä kahdella levypallolla, kolmella syötöllä ja riistolla. Poundsille merkittiin 10 pistettä, seitsemän levypalloa ja kaksi syöttöä.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Venla Variksen Marburg sen sijaan pääsi juhlimaan tärkeää voittoa sen kaataessa Herner TC:n 70-52 (35-30). Varis täytteli tilastojaan viidellä pisteellä, kahdella levypallolla ja kahdella syötöllä.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Lotta Vesiluoma sai tililleen kaksi syöttöä, kun Alvik jatkaa Ruotsin liigassa puhtaalla pelillä kaadettuaan Mark Basketin 75-61 (35-33).
Ottelutilastot
Isabella Kaukopaasin Visby sen sijaan jatkaa voitoitta sen hävitessä kotonaan Uppsalalle 59-79 (30-39). Kaukopaasi sai yhdet merkinnät levypallo-, syöttö- ja torjuntatilastoihin.
Ottelutilastot
Susiladies jatkaa EM-karsintoja marraskuussa! Joukkue esiintyy Awak Kuierin johdolla kotiyleisölle uudessa Urhea-hallissa sunnuntaina 27.11., kun vastaan asettuu Liettua. Lippukauppa käy kuumana, varmista paikkasi katsomossa ja tule ulvomaan Susiladies voittoon. Liput >>
Helmi Tulonen pelasi ensimmäisen kautensa Italian Serie A1:ssä Le Mura Luccan riveissä, mutta täksi vuodeksi seuraksi vaihtui Sanga Milano. Tulonen uskoo pystyvänsä tällä kaudella entistä parempaan.
Ensimmäiset naisten korissarjat pyörähtivät käyntiin Euroopassa, kun pallo nousi ilmaan Espanjassa ja Belgiassa. Elina Aarnisalo ja Lotta-Maj Lahtinen tekivät samalla debyyttinsä ammattilaissarjoissa.
Lotta-Maj Lahtinen, 23, ja Espanjan Liga Femeninassa pelaava AE Sedis Bàsquet ilmoittivat viikonloppuna tehneensä pelaajasopimuksen. Häkellyttävän yliopistouransa jälkeen Catz Lappeenrannan kasvatti ei pelannut viime kaudella loukkaantumisen vuoksi.
Elina Koskimies, 26, jatkaa Saksassa myös ensi kaudella, kun Rutronik Stars Keltern tiedotti sosiaalisessa mediassa tehneensä sopimuksen Susiladiesin luottopelaajan kanssa. Keltern on Saksan Bundesliigan hallitseva mestari, joka pelaa ensi kaudella myös EuroCupissa.
Susiladiesin Helmi Tulonen, 24, vaihtaa ensi kaudeksi joukkuetta Italian pääsarjassa Serie A1:ssä. Viime kaudella Le Mura Luccassa pelannut Tulonen siirtyy sarjanousija Sanga Milanoon.
Suomi-koriksen huippulupauksiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, 17, siirtyy kaudeksi 2023-24 Belgian huippujoukkue Kangoeroes Basket Mecheleniin. Kangoeroes pelaa Belgian ja Hollannin yhteissarjan lisäksi Euroliigaa. Aarnisalo itse siirtyy syksyllä 2024 UCLA:n yliopistoon.
Susiladiesin luottopelaajiin lukeutuva Annika Holopainen, 29, on tehnyt sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Gisa Lions MBC:n kanssa, jonka kotipaikkana on Halle (Saale). Bundesliiga on Holopaiselle tuttu sarja, kun hän aloitti ammattilaisuransa juuri Saksassa kuusi vuotta sitten.
Marianne Kalin, 26, pääsi juhlimaan sarjanousua, kun Universitario de Ferrol teki ranskalaisen visiitin Espanjan toiseksi korkeimmalle sarjatasolle LF Challengeen ja nousi ensi kaudeksi LF Endesaan. Kausi oli Kalinille onnistunut myös henkilökohtaisesti.
Veera Pirttinen, 26, pelasi menneen kauden Espanjan liigassa, LF Endesassa, Bembibren joukkueessa. Pirttiselle jäi kaudesta positiivinen tunne niin henkilökohtaisesti kuin joukkueen osalta.
Annika Holopainen, 29, pelasi ensimmäisen kautensa Espanjassa. Aiemmin urallaan Saksassa, Puolassa, Islannissa ja Ranskassa pelannut Holopainen nautti ajastaan Espanjassa, vaikka pelikentällä oli välillä haastavaa.
Helmi Tulosella, 24, oli monivaiheinen kausi Italian Serie A1:n Le Mura Luccassa. Tuloselle jäi kauden jälkeen hieman hämmentyneet tunnelmat.
Viime kaudella Espanjan liigan Bembibressä pelannut Anniina Äijänen, 27, vaihtaa seuraa. Äijänen palaa tuttuun ympäristöön, kun hän on tehnyt sopimuksen sarjanousija Universitario Ferrolin kanssa.
Anissa Pounds pelasi toisen kautensa Saksan Bundesliigan Angels Nördlingenissa ja oli tyytyväinen kauteen, vaikka joukkueen tavoite jäi saavuttamatta. Pounds oli jälleen joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
Linda-Lotta Lehtoranta pääsi juhlimaan Saksan mestaruutta, kun Keltern pyyhkäisi finaalisarjan suoraan kolmessa pelissä. Awak Kuierin Reyer Venezian kausi Italiassa päättyi välieriin.
Linda-Lotta Lehtorannan Keltern on enää voiton päässä Saksan mestaruudesta. Awak Kuierin Reyer Venezia piti puolestaan finaalihaaveensa elossa Italiassa.
Saksan Bundesliigassa alkoivat finaalit ja Linda-Lotta Lehtorannan Keltern nappasi avausvoiton. Awak Kuierilla puolestaan alkoivat välierät Italiassa.
Linda-Lotta Lehtorannan Keltern eteni Saksan Bundesliigan finaaliin. Sofia Pelanderin Norrköping puolestaan jäi voiton päähän finaalista Ruotsissa.
Awak Kuierin Reyer Venezia eteni suoraan kahdella voitolla Italian Serie A1:n välieriin. Sofia Pelanderin Norrköping Dolphins on voiton päässä Ruotsin SBL Damin finaalipaikasta.
Italiassa pudotuspelit alkoivat Awak Kuierin Reyer Venezian osalta voittoisasti ja Linda-Lotta Lehtorannan Keltern otti otteen finaalipaikasta Saksassa. Marianne Kalinin kausi Espanjassa päättyi nousujuhliin.
Awak Kuierin Reyer Venezia ei pystynyt haastamaan Italian cupin finaalissa Schiota ja kanaalikaupungin joukkueen oli tyydyttävä cup-hopeaan.