16.8.2012 Korisliigan nousijajoukkue Forssan Koripojat sai tärkeän palasen lisää, kun seura teki sopimuksen alkuviikon joukkueen kanssa harjoitelleen 203-senttisen, 27-vuotiaan Andrais Thorntonin kanssa. Aiemmin FoKoPo kiinnitti amerikkalaisvitjaansa pelinrakentaja Charlie Burgessin.
Thornton on pelannut aiemmin ammattilaisena Virossa, Espanjassa, Portugalissa ja Saksassa. Kaudella 2010/11 Thornton voitti Viron pääsarjan levypallokuninkuuden (12,2/ottelu) Vôru KK:ssa.
FoKoPon päävalmentaja Miikka Sopanen oli tyytyväinen urheilullisen Thorntonin näyttöihin testijaksolla.
– Andrais vaikutti olevan hyvässä kunnossa ja osaa ilmiselvästi pelata. Hän tulee elokuun viimeisellä viikolla Forssaan ja sopimuksessa on normaali kahden viikon koeaika, Sopanen kommentoi.
Thorntonin myötä FoKoPolla on kasassa yhdeksän pelaajasopimusta. Forssalaisten muut sopimuspelaajat ovat Charlie Burgess, Aleksi Koskinen, Markus Molenius, Olli Kaunomäki, Juho Helenius, Mika Suokas, Henri Kotavuo ja Sami Ikävalko.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.